Již jen poslední dva týdny zbývají do uzávěrky letošního osmého ročníku dárcovského programu Prazdroj lidem. Pondělí 31. srpna je poslední termín, kdy můžete přihlásit své projekty, o nichž si myslíte, že by si finanční podporu zasloužily. Na vítěze opět čeká dva a půl milionu korun, které budou rozděleny mezi ty, které získají největší podporu a nejvíce hlasů veřejnosti.

Plzeňský Prazdroj, který má v tomto v kraji významný a silný Pivovar Radegast, rozdělil v předcházejících sedmi ročnících svého dárcovského programu, který probíhal až do loňského roku pod názvem Občanská volba, na Frýdecko-Místecku, Třinecku, Jablunkovsku a v posledních třech letech i v Ostravě, téměř čtrnáct milionů korun a podpořil více než osm desítek projektů. Připomeňme si alespoň stručně ty nejzajímavější.

V roce 2003, kdy byl vyhlášen první ročník, se o přízeň a hlasy lidí ucházelo více než osmdesát projektů. K nejzajímavějším patřil mimo jiné projekt Janáčkův rodný dům na Hukvaldech, Seniorgymnázium či Revitalizace rybníku ve Sviadnově.

Ve druhém ročníku získal nejvíce hlasů zajímavý projekt Panenky Kiwanis pro radost dětem, které šijí vězni a které pak dělají radost malým pacientům v nemocnicích ve Frýdku-Místku a v Ostravě.

Ve třetím ročníku to byl mimo jiné například Areál kolečkových sportů ve Frýdku-Místku a Dětský lyžařský vlek na Visalajích.

O rok později, ve 4. ročníku, získal největší přízeň koncert Srdce Evropy – společný koncert handicapovaných děti a populárních umělců, který se koná pravidelně v Třinci již několik let a jehož výtěžek je určen pro postižené děti. Nejzajímavějším projektem, na který diváci ještě dodnes rádi vzpomínají, byl Videofestival S vámi nás baví svět ze života lidí s handicapem a vybudování naučné stezky K pramenům řeky Morávky.

V pátém ročníku, kdy byla Občanská volba poprvé rozšířena i o projekty z ostravských neziskových organizací, získal velký ohlas projekt Fotbalem proti drogám a kriminalitě, Mobilní hospic Ondrášek a Na dobrém začátku závisí všechno, který podal třinecký Přístav dětství a umožnil kojenecké plavání i dětem ze sociálně slabších rodin.

V šestém ročníku patřil k nejzajímavějším projekt z kategorie Ochrana kulturního dědictví Rekonstrukce kapličky svatého Floriana v Řepištích, který se stal i projektem Rady reprezentantů, a zatím v posledním 7. ročníku to byla mimo jiné Naučná stezka Slezskou Ostravou nebo Kavárna Empatie - cesta k lidským srdcím, v níž nalezli práci a obsluhují lidé s handicapem a která zahájila provoz letos v lednu v nákupním centru Ještěr ve Frýdku-Místku. „Chtěla bych Plzeňskému Prazdroji poděkovat za vynikající nápad. Už teď se těším na spolupráci v nadcházejícím osmém ročníku,“ říká členka Rady reprezentantů, primátorka Frýdku-Místku a senátorka Eva Richterová.

Máte dobrý nápad? Přihlaste ho

Je–li ve vašem okolí nezisková organizace nebo občanské sdružení, které se podílejí na rozvoji životního standardu svých spoluobčanů a jimž by grant mohl pomoci, určitě je o programu PRAZDROJ LIDEM informujte. Až do 31. srpna mohou přihlásit svůj projekt a pokusit se získat grant. Protože je Moravskoslezský a Frýdecko-místecký a Třinecký deník mediálním partnerem, všechny další informace najdete každé úterý v našich novinách. Zde také budou ve druhém kole postupně představeny všechny projekty, o nichž pak svým hlasováním rozhodne veřejnost. Pokud projekt projde úspěšně všemi koly a získá dost hlasů, může na jeho realizaci získat příspěvek až do výše půl milionu korun.

Pokud máte dobrý nápad, jak zlepšit podmínky pro volný čas – tedy vše, co by nejlépe vystihlo název programu PRAZDROJ LIDEM – pro lepší život obyvatel - neváhejte a zkuste to!