více >>
ZMĚNIT REGION
Zavřít mapu

ONLINE REPORTÁŽ Začátek v 06. 10. 2018 v 16:55

Sčítání hlasů v Moravskoslezském kraji

Úderem 14. hodiny se v sobotu 6. října volební místnosti v České republice uzavřely. Začalo sčítání hlasů. Atmosféru zejména v hlavních volebních štábech v moravskoslezské metropoli jsme sledovali zde.

Sčítání hlasů v Moravskoslezském kraji
 
Aktualizuj

OSTRAVA

Víte, jaké byly rozdíly ve volební účast oproti posledním komunálním volbám? Která strana zažila největší ústup ze scény a jací byli nejmladší i nejstarší kandidáti i zvolení zastupitelé? Podívejte se na náš stručný přehled zajímavostí a kuriozit zde.

07.10. 10:11

OSTRAVA

Kupčení s hlasy se neprokázalo  
Během komunálních a senátních voleb nebyly v Moravskoslezském kraji zaznamenány žádné vážnější problémy.

„V souvislosti s volbami jsme přijeli devět oznámení,“ řekla Deníku Zlatuše Vjačková z moravskoslezské policie. Několik případů se týkalo podezření na možné kupčení s hlasy. „Nic z toho se nepotvrdilo,“ řekla Vjačková s tím, že policisté situaci prověřovali přímo na místě. Další výjezdy souvisely s narušením pořádku, které měli na svědomí alkoholem znavení lidé.

07.10. 10:00

OSTRAVA

Okrsek 19003: dvacet voličů  
Sledovaný okrsek 19003 ve Slezské Ostravě, který proslul během lednové prezidentské volby tím, že v prvním kole nepřišel žádný ze 109 voličů, v komunálních volbách překvapil. Dorazilo dvacet ze 121 oprávněných voličů, což je podstatně více, než předpokládala starostka Slezské Ostravy Barbora Jelonková. Ta odhadovala, že odvolí pět až deset lidí - více zde

07.10. 00:10

Tímto příspěvkem se s vámi v tuto chvíli loučíme. Podrobné volební výsledky měst a obcí v Moravskoslezském kraje si můžete prohlédnout zde.

NOVÝ JIČÍN

Vyrovnaným výsledkem skončily komunální volby v Novém Jičíně. Těsným vítězem se stala ČSSD (20,10%), následována hnutím ANO 2011 (19,64%) a Zelenými s TOP 09, SNK-ED a STAN (18,15%) - více ZDE.

07.10. 00:07

OSTRAVA

SPD - Nejsme zklamaní 
SPD se v Ostravě dostala nad šest procent, konkrétně na hodnotu 6,77 procenta. Ostravský lídr SPD Václav Kubín situaci hodnotil mírně optimisticky. „Jsme strana, která poprvé kandidovala v komunálních volbách. Rozhodně nejsme zklamaní. Myslím, že můžeme hovořit o solidním výsledku. Uspěli jsme ve všech obvodech, kde jsme kandidovali,“ řekl Kubín, který však přiznal, že původně očekával výsledek o přibližně dvě procenta lepší i s ohledem na to, že v parlamentních volbách v roce 2017 získala SPD v Ostravě jedenáct a půl procenta. Jak ale Kubín zdůraznil, v Ostravě proti SPD stála v komunálních volbách silná hnutí. „Takže se dá říct, že konečné výsledky odrážejí reálnou situaci,“ dodal Kubín s tím, že v současné době lze obtížně hovořit o koalicích. „Náš přístup bude aktivní v rámci toho, jaký mandát nám voliči dali. Myslím si ale, že nejsme těmi, kdo po volbách rozdá karty,“ dodal Kubín.

07.10. 00:05

OSTRAVA

KDU-ČSL: Boj o pět procent  

Nervozita témě do poslední chvíle. I tak by se dala charakterizovat atmosféra ve volebním štábu lidovců. KDU-ČSL a nezávislí kandidáti se pohybovali po většinu doby pod hranicí pěti procent nutnou pro vstup do zastupitelstva. Nakonec ale uspěli. Uklidnění přišlo po sečtení pětaosmdesáti procent hlasů, kdy se lidovci dostali na poměrně klidnou hranici pět a půl procenta, kterou poté dále zvyšovali. Nakonec získali 5,83 procenta. Přesto v porovnání s minulými komunálními volbami mírně ztratili. „Oproti volbám před čtyřmi roky je tu více subjektů, které mají kolem deseti procent,“ řekl lídr Zbyněk Pražák s tím, že lidovcům zřejmě odebrala hlasy ODS. „ODS před čtyřmi lety získala méně než my. Bylo to s ohledem na atmosféru, která tehdy v ODS vládla. Situace se nyní pro ODS zlepšila. A je to vidět i na výsledcích voleb. Takže se domníváme, že část voličů ODS, která byla znechucena tehdejší politikou ODS a v té době se obrátila k nám, se nyní vrací,“ dodal Pražák.

07.10. 00:03

FRÝDEK-MÍSTEK

Volby ve Frýdku-Místku: vítězství ČSSD
Sociální demokraté zvítězili v komunálních volbách ve Frýdku-Místku. Ve třiačtyřicetičlenném zastupitelstvu obsadí ČSSD jedenáct křesel. Procentuální zisk ČSSD v čele s primátorem a hlavní tváří kampaně Michalem Pobuckým je přitom paradoxně horší než před čtyřmi lety. V závěsu za sociálními demokraty je hnutí Naše Město F-M s deseti mandáty, hnutí tak oproti předchozím volbám posílilo o čtyři zastupitelská křesla. Díky křížkování voličů se do zastupitelstva dostal také historik a lektor Jaromír Polášek, který byl na kandidátce hnutí až na třinácté pozici - více zde

06.10. 23:50

OSTRAVA

V Ostravě je ODS třetí nejúspěšnější: Lepší, ale ne o dost
Cíl byl jasný – proměnit neúspěch z roku 2014 ve dvoucifernou hodnotu. Ostravská ODS se ale zastavila na metě 9,7 procenta. A tak přestože se občanští demokraté stali třetí nejúspěšnější stranou v Ostravě, k úsměvům na tváři cosi chybělo.

ANO, KDU-ČSL a Ostravak. To byli po převratu na magistrátu v roce 2015 po tři roky koaliční partneři ODS. A přestože se primátor Tomáš Macura bezprostředně po vítězství ve volbách vyjádřil pro setrvání stávající koalice, podle počtu mandátů je reálná i varianta pouze v trojkoalici.

ODS tuší, že na to může doplatit, proto po spočtení hlasů v sídle strany v Modrém domě na Sokolské třídě nikterak viditelné nadšení nevládlo - více zde

 

06.10. 23:30

OSTRAVAK

Hnutí Ostravak dostalo vysvědčení. "Není špatné," řekl Deníku lídr Lukáš Semerák, který si druhého místa v Ostravě cenil i proto, že jeho strana nepůsobí v parlament.

"Pokud to budeme brát podle umístění, tak jsme samozřejmě s druhým místem spokojeni. Byli jsme dvakrát třetí, teď jsme druzí a příště už asi volby vyhrajeme. (směje se) Dvakrát jsme porazili KSČM, letos poprvé i ČSSD, i když ona se porazila vlastně sama. Pro nás to je vysvědčení za odvedenou práci v minulém volebním období a myslím, že vůbec není špatné," řekl Deníku - celý rozhovor s lídrem hnutí Ostravak najdete zde

06.10. 22:55

OPAVA

Redakce Deníku v sobotu večer dorazila i do opavského štábu vítězného hnutí ANO, který se nacházel v horní části Restaurace U Tiskárny v Opavě.

Společná fotografie vítězné opavské buňky hnutí ANO, jejíž štáb se nacházel v horním patře Restaurace U Tiskárny v Opavě. Foto: Deník/Petr Dušek

„Rozložení je takové, že v opavském zastupitelstvu bude celkem deset subjektů, takže to bude náročné. Dneska to je hlavně o gratulacích ostatním kolegům a podobně. První jednání o koalici je na programu zítra,“ komentoval Tomáš Návratil z ANO - více zde.

06.10. 22:45

OPAVSKO

Komunálky v Opavě vyhrálo ANO, senátní volby ovládl Pavera  
Komunální volby na Opavsku jsou minulostí. Jasno o zastupitelských mandátech je také v Opavě, kde s přehledem zvítězilo ANO (22,02%). Na druhé příčce se umístila ODS, TOP 09, Soukromníci a NK (13,96%). Třetí pozice připadla Pirátům & Opavanům s 10,99%.
Jasno už je také o výsledcích prvního kola senátních voleb. V opavském obvodu suverénně zvítězil Herbert Pavera (ODS+STAN+TOP 09) s 36,27%, jehož na druhém místě následovala zástupkyně ANO Simona Horáková (21,54%). Oba se tak spolu potkají ve druhém kole.

06.10. 22:35

KARVINSKO

Slaví sociální demokraté i lidé z ANO  
Vítězové voleb v jednotlivých velkých městech okresu jsou jasní. V Bohumíně coby tradiční baště ČSSD opět slaví velkolepé vítězství a tentokrát mají důvod k oslavám i v Karviné, kde sociální demokraté zaznamenali velký návrat a o deset procent lepší výsledek než před čtyřmi roky.
„Z výsledku jsem nadšený, nečekal jsem to. V koutku duše jsem věřil v dobrý výsledek, ale i za těch 33 procent, které jsme měli před čtyřmi roky, bych byl rád. Výsledek, kterého jsme dosáhli, je ale skvělý,“ řekl současný primátor a lídr kandidátky Jan Wolf.
V Havířově, Orlové a Českém Těšíně zpívají vítězné chorály zástupci hnutí ANO - více se dočtete zde

06.10. 22:25

KARVINÁ

Druhé kolo senátních voleb si zopakují Vícha a Halíková

Souboj o křeslo senátora si ve druhém kole po šesti letech zopakují bohumínský starosta Petr Vícha (ČSSD) a Milada Halíková (KSČM) z Havířova. V prvním kole získal už 12 let senátor Vícha téměř 37 procent hlasů. Milada Halíková necelých 17. A jak vidí Vícha své šance ve druhé kole? „Jsem hlavně spokojený s tím, jak lidé rozhodli. Sebevědomě tady říkám, že lidé zvolili dva kandidáty, kteří pro své město něco dobrého udělali. Nyní mají voliči dva kvalitní kandidáty a je na nich, koho vyberou,“ řekl Petr Vícha.

06.10. 22:15

OSTRAVA

Je třeba analyzovat neúspěch, říká lídr STAN  
Výsledky berou jako realitu a rozhodnutí voličů. Ve svém nitru však cítí zklamání a nezodpovězené otázky. Starostové a nezávislí (STAN) zastupitelský mandát na „velké radnici“ se svými 2,64 procenta nezískali. „Překonat pětiprocentní hranici byl náš cíl. To se nám bohužel nepodařilo,“ přiznal Deníku lídr STAN Jiří Jureček. Ukvapený závěr z neúspěchu ale nedělá. „Musíme si to důkladně zanalyzovat a vyhodnotit, proč se to nepodařilo.“
Starostové a nezávislí rozložili svůj volební monitorovací tábor v Hošťálkovicích. Právě na menších radnicích, třeba ve Vratimově, Radvanicích nebo Vítkovicích, STAN zanechali stopu. „V menších obcích a obvodech Ostravy jsme uspěli docela výrazně. Tam je jasná spokojenost,“ mírnil Jureček zklamání. A jak komentuje výsledky na magistrátu? „Překvapilo nás tak dominantní vítězství ANO, čekali jsme naopak více od Ostravaku,“ komentoval lídr STAN.

06.10. 22:11

OSTRAVA

Dvojí úspěch LEČO kazí zklamání z magistrátu 
Zastupitelský mandát na magistrátu se Lepší a čisté Ostravě (LEČO) se necelými čtyřmi procenty urvat nepodařilo. „Velice nás mrzí, že se dění na velké radnici nebudeme moci zúčastnit, byť z pozice opozice. Chtěli jsme prosadit kroky ke zvýšení bezpečnosti, zlepšit práci strážníků,“ okomentovala ambice strany její mluvčí Eliška Ulehlová.
Smutek z neúspěchu na magistrátu však mírní dvojnásobný úspěch v městských obvodech – na Jihu (8,8 procenta) a v Mariánských Horách a Hulvákách (17,9 procenta). „Jih je pro nás malé velké vítězství. Určitě budeme chtít vyjednat účast v koalici,“ řekla Ulehlová k obvodu, kde strana před čtyřmi lety vznikla právě kvůli nespokojenosti s vedením tamní radnice. Ještě větší úspěch LEČO zaznamenalo v Mariánských Horách a Hulvákách, kde mu napomohlo, že za něj kandidovala řada současných zastupitelů. „Znají prostředí, lidé zase znají je. To se potvrdilo,“ dodala Ulehlová.

06.10. 21:55

OSTRAVA

Boj o senát? Do druhého kola míří Sulovský a Gondek, Paroubek vyhořel  
O novém senátorovi za obvody Ostrava-Jih, Proskovice, Polanka rozhodne druhé kolo, do kterého míří stávající senátor Leopold Sulovský (Ostravak) a Ivo Gondek (ANO).

Fiaskem naopak dopadl pokus bývalého premiéra Jiřího Paroubka, kterému patří až sedmá pozice! Právě díky jeho účastí byly ale senátní volby v Ostravě hodně sledované - více zde

 

06.10. 21:45

OSTRAVA

Piráti: Potlesk pro dvouciferné

Uzavřená společnost, hlásá sice cedule před podnikem Sádrový ježek nedaleko Stodolní ulice, ale přítomní Piráti vyhlašují, že „je otevřeno pro všechny“. Kromě kandidátů a členů strany skutečně doráží i příznivci černé vlajky… a přidávají se pak k všeobecnému potlesku, když se procenta ve velkých obvodech přibližují desítce.
Největší radost tu samozřejmě vypuká po překonání dvouciferné hranice. „Vypadá to na výsledek, v jaký jsme celou dobu doufali!“ smějí se David Witosz a Ondřej Polanský. A upozorňují, že Piráti vsázeli na kontaktní kampaň místo billboardové. „Naše práce se prodává lépe,“ uvádějí zástupci strany kandidující teprve potřetí.

Komunální a senátní volby 2018. Štáb Pirátská strana.
Volby 2010 (rok po vzniku tohoto politického subjektu) považují za symbolický rozjezd s 0,8 procenty ostravských voličů. Rok 2014 si pojí s onou desetinou procenta (dostali 4,9), jež je zanechala před účastí v zastupitelstvu v centrálním obvodě. „Teď jsme přichystáni spolupodílet se na řízení chodu města i obvodů. Věříme si, že se dokážeme orientovat na obojí. Máme kvalitní lidi jak na magistrát, tak na obvody,“ vzkazuje Veronika Murzynová.

06.10. 21:35

OKRES BRUNTÁL

V Krnově slaví Krnovští patrioti, v Bruntále ovládl volby Bruntál 2018

Volby v Krnově vyhráli nezávislí, kteří si říkají Krnovští patrioti. Vyplatily se jim čtyři roky v opozici i komunikace s potenciálními voliči po celé volební období. Volby v Bruntále vyhrál Bruntál 2018 v čele se současným starostou města Petrem Rysem - více zde

06.10. 21:25

OSTRAVA

NEZÁVISLÍ: Napětí a nakonec úleva

V salónku jednoho z nejstarších mariánskohorských hostinců – Dělnického domu – se sice dají po šesté hodině večer přítomní spočítat na prstech rukou, nicméně napětí je cítit. Dominujícímu politickému seskupení v tomto obvodě šlape totiž na paty Lečo! „Nálada je poplatná množství sečtených hlasů,“ podotýká Patrik Hujdus, lídr a primátorský kandidát. Výsledky v rámci města ho samozřejmě moc netěší, odpovídají podle něj dnešní „náladě ve společnosti“ a odrážejí také trendy na celostátní politické scéně.

Volební štáb NEZÁVISLÍ,  Dělnický dům, Ostrava-Mariánské Hory, 6. října 2018

Petr Becher doráží s ruským šampaňským, doufá, že NEZÁVISLÍ obhájí v Mariánských Horách a Hulvákách dřívější pozici. „Jsou to nervy, jak to lítá nahoru dolů…“ míní a přidává se k všeobecnému aplausu pro Slezskou, Vratimov, Těrlicko. Zde NEZÁVISLÍ bodují. „Já věřím v dobrý výsledek i u nás v obvodě. Že se lidé nenechali ovlivnit šílenou kampaní, která se nás dotýkala i osobně,“ vzkazuje starostka Liana Janáčková a předem vylučuje paktování s hnutím Lečo. Jinak si prý umí představit spolupráci s kýmkoliv. Politovala také propadnuvšího senátorského kandidáta Martina Konvičku.