VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ON-LINE rozhovor s hejtmanem kraje Ivo Vondrákem

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák v úterý odpovídal na otázky čtenářů Deníku. Tématem bylo 100 dní ve funkci. Celý rozhovor najdete na této stránce pod fotkou.

ON-LINE rozhovor s hejtmanem kraje Ivo Vondrákem

Ivo Vondrák.

Tento rozhovor byl ukončen dne 21.2.2017
DOTAZ: Dobrý den pane hejtmane,

mám jednoduchý dotaz, proč už neukončíte po Vaší volbě hejtmanem jak jste slíbil už před volbami a neodejdete z postu funkce rektora na VŠB ?
I pravník Sokol v kauze více zde : http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/handrkovani-akademiku-ostrava-soud-sokol20170130.html
řekl, že pojem uvolnění z funkce rektora zákon o vysokých školách nezná, tak proč to místo stále blokujete ? Jedná se Vám o funkce a nebo o zadní " vrátka ". Já myslel, že sliby se mají plnit a jako volič ANO jsem dal hlas tomuto hnutí před nedůvěrohodnými politiky z ČSSD v kraji a koukám, že sliby se neplní už i v novém vedení.
Děkuji za přímou odpověď , Kuděla
ODPOVĚĎ:Zdravím všechny příznivce online diskuzí, je to forma, která je mi blízká a jenom pevně věřím, že dodržíme noblesu, která pro tyto diskuze ne vždy bývá zvykem.

Není pravda, že jsem slib nedodržel, je tomu naopak, od 11.11. jsem uvolněn z funkce rektora, takže nesmím v této funkci konat, nepobírám plat a ve funkci rektora mě zastupuje pan prorektor Noskievič. Hned po svém uvolnění jsem nabídl předsedkyni akademického senátu, že v okamžiku, kdy budou chtít vypsat nové volby rektora, jsem připraven svou funkci opustit. A po dohodě s akademickým senátem takto učiním k 31.8.2017 - z důvodu nutnosti zajistit všechny formální kroky, které vedou k volbě a následnému jmenování nového rektora prezidentem republiky.

Jinými slovy řečeno, od nového školního roku bude mít univerzita nového rektora a do té doby bude zajištěn legislativně správně proces mého zastupování. Na rozdíl od jiných politiků si svým uvolněním funkce nezajišťuji žádná zadní vrátka. To nemám zapotřebí.
DOTAZ: Dobrý den Pane hejtmane, fandím vám a doufám, že pod vaším vedením se msk kraj bude rozvíjet tím správným směrem. Chtěl bych se zeptat, jak si vysvětlujete, že kraj a především Ostravsko je pro většinu mladých lidí naprosto neatraktivní lokalita. A nemyslím jenom pro lidi, kteří jsou z jiných koutů republiky, ale také pro ty, kteří odešli studovat do jiných měst (Praha, Brno, Olomouc) a nechtějí se vracet "domů". Chápu, že se spousta absolventů nenajde v Ostravě a okolí odpovídající nabídky práce, ale v mém okolí jsem si všiml (a nejsem sám), že se zpět odmítají vracet i absolventi oborů jako je právo, lékařství, pedagogika. Například Brno má kolem sebe "auru" progresivního města se spoustou studentů a úspěšně láka i přes řadu svých problémů zajímavé firmy a tím i vzdělané mladé lidi. Čím si vysvětlujete, že Ostravsko má pořád problém být "cool" a nalákat lidi, aby jim stálo za to spojit svůj život s naším regionem ? Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ:Mým cílem je právě z našeho kraje a z našich měst a nejen z Ostravy takovéto atraktivní místo udělat. Je to nejen o nabídce zajímavých atraktivních míst, ale také o tom, jak si užít volného času. To první chceme zajistit cestou vzniku Moravskoslezského inovačního centra, jehož cílem bude podpořit vznik cool start-upů - tedy nových progresivních firem.
Dále chceme podpořit příchod investorů, kteří nebudou sázet na levnou pracovní sílu, ale především na ty talentované, kteří jsou schopni nabídnout své schopnosti v rámci rozvoje inovativní ekonomiky u nás v kraji.
Volný čas je pak o podpoře kultury, sportu, turistiky, a také samozřejmě o snaze minimalizovat znečištění ovzduší, které je noční můrou nás všech. A že se v tom hodně změnilo k lepšímu, musí přiznat i zarputilí kritici.
DOTAZ: Dobrý den,
na úvod Vám chci pogratulovat k získání funkce a projevit Vám důvěru.
Mám na Vás otázku ohledně fungování zdejšího letiště. Konkrétně mě zajímá co vedení kraje s tímto letištěm zamýšlí. Platy zaměstnanců jsou velmi neuspokojivé, vzhledem k povinnostem a zodpovědnosti. V zimním období letiště duchů. Jaké jsou Vaše konkrétní plány s tímto letištěm? Nemyslíte, že je potřeba zapracovat na obchodní strategii? Děkuji za odpověď. Lukáš
ODPOVĚĎ:Letiště je téma, kterým se intenzivně zabýváme od našeho vstupu do vedení kraje. Chystáme jeho generel, tedy projekt jeho strategického rozvoje, s cílem minimalizovat veřejné prostředky, které do něj musíme dávat, ale přitom zajistit potřebné spojení s okolním světem, bez kterého se nás kraj do budoucna neobejde. V nejbližších měsících chceme naši představu zveřejnit, ale v daný okamžik i z pohledu závazků, které byly přijaty v minulosti, k tomu asi nemohu říct nic dalšího.
DOTAZ: Dobrý večer pane hejtmane ! Moje otázka Vás určitě nepřekvapí i tak ji však musím podrobněji napsat ! Nastala nějaká změna ve vedení SM Ostravy v posuzování OZV č.9/2012 z 24.10.2012 / t.zv. čipovací vyhlášky / ? Mnohem více informací a nejen o situaci v Ostravě najdou občané u "Petice proti trvalému označování - čipování psů - zatím ne občanů" ! https://www.petice24.com/a/43512 Dnes již nejde jen o psy , jde již i o občany - v současnosti jsou informace o cca 60 občanech ČR s čipem - jsou to t.zv. KYBORGOVÉ ! Jsem přesvědčen a věřím , že s tímto čipováním už i lidí bude mít problém valná většina občanů v ČR včetně Vás a to bez ohledu na to, že : "Po medicínské stránce je důležité psy čipovat" !!! Stejně jako že : Z pohledu činnosti MPO je čipování psů velmi efektivní !!! Zde již končí jakákoliv legrace !!! Zdraví Vás a hodně ůspěchů Vám přeje Hadaščok Petr nst.
ODPOVĚĎ:Přiznám se, že nevím, jak je tato věc projednávána na městě a jaké je rozhodnutí zastupitelů města jako takových. Náš Oswald (zlobivý teriér westík) čipovaný je a musím říct, že mu to nijak nevadí. Naopak, do jisté míry mě to uklidňuje v tom, kdyby se někde zaběhl, tak je větší šance, že mi ho zase vrátí.
DOTAZ: Dobrý den pane hejtmane.
Nemyslíte si, že by pro tento kraj bylo velmi vhodné, aby zde sídlily alespoň některé ústřední instituce či vedení státních firem a tím bychom přestali být periferií republiky? Pokud ano, tak bych rád věděl jaké konkrétní kroky pro to podniknete?
ODPOVĚĎ:Ano, asi by nám to pomohlo, je však nutno říct, že už tady takové firmy máme.
Protože jsme kraj, který se profiluje, jako kraj orientovaný na aplikovaný výzkum, tak jednáme v tom, aby instituce, která se takovým výzkumem zabývá, byla v našem kraji etablována.
DOTAZ: Fandíte Baníku nebo Karviné, Vítkovicím nebo Třinci?
ODPOVĚĎ:Jako rodilý Ostravák nemohu jinak, než Baníku a Vítkovicím :)
DOTAZ: Dobrý den pan hejtmane, chtěl bych se zeptat na aktuální stav ohledně dostavby silnice I/11, konkrétně úseku tzv. "prodloužené Rudné", včetně havarijního stavu objízdné trasy kolem Globusu.Můžete prosím upřesnit i časovou osu dořešení tohoto palčivého dopravního problému?Děkuji za odpověď.Emil Chudoba.
ODPOVĚĎ:Časová osa dořešení tohoto obchvatu, je dána tím, jak rychlá a úspěšná budou naše jednání. Tento problém vůbec nepodceňujeme, je tomu přesně naopak, nejsou výjimkou i neděle, kdy na toto téma jednáme.
Že to není jednoduché, je asi všem jasné. Pevně věříme, že 2018 budeme po tomto novém obchvatu jezdit a dodám jen, že to je i v mém osobním zájmu, protože touto objízdnou trasou každý den musím jezdit. Bohužel legislativa ČR je, jako i v jiných případech, "bezzubá".
DOTAZ: Vážený pane hejtmane, předem mého dotazu mi dovolte Vám popřát mnoho štěstí a trpělivosti ve funkci hejtmana. Chtěl bych se Vás zeptat, jak byste zhodnotil uplynulé tři měsíce v roli hejtmana? Překvapilo vás něco v této roli?
ODPOVĚĎ:Je to kvapík :), ale příjemně mě překvapila profesionalita lidí kolem.
DOTAZ: Dobrý den, překvapil mě Váš přístup k akci v Gongu, kde bylo Vaše setkání s řediteli příspěvkových organizací, kterého jste se nezúčastnil. Chápu, že jste zaneprázdněný, ale stačilo všechny zúčastněné aspoň osobně přivítat, pak se omluvit a odejít a ne se vůbec nedostavit, zdá se mi to vůči pozvaným nefér.
ODPOVĚĎ:Bohužel, i přesto, že jsem dělal maximum pro to, abych se té akce zúčastnil, nebylo to možné. Je mi to moc líto, ale nejsem mnohdy pánem svého času, a to je právě ten případ.
DOTAZ: Hezký den, rád, bych se zeptal jak vidíte budoucnost kraje a co s naším Moravskoslezským krajem bude dál? Myslím co se týká zaměstnanosti. V krátkodobém horizontu skončí OKD tzn. kraj přijde o cca 30 000 pracovních míst. Vítkovice a hutě taky pořád propouštějí a mají problémy. Vidím to černě . Je nějaký plán jak vytvořit nová místa a pomoci zdejším lidem? Děkuji za upřímnou odpověď. Kolář
ODPOVĚĎ:Problém našeho kraje nespočívá jen ve vysoké míře nezaměstnanosti, ale především v tom, že tady máme více než 10 tisíc pracovních míst, které nejsou obsazeny. Troufám si říct, že ten, kdo pracovat chce, má šanci si místo najít. A to platí i pro budoucí počty nezaměstnaných vyplývajících z postupného útlumu těžby v OKD. Vycházím z poměrně časté komunikace se zaměstnavateli našeho kraje, kteří nejsou schopni pro své provozy najít zaměstnance. Nicméně mám velký problém s těmi zaměstnavateli, kteří tlačí své mzdy na absolutní minimum, což samozřejmě není vůbec atraktivní. Konkurenceschopnost našeho kraje nesmí být založená na nízkých mzdách.
DOTAZ: Máte více šedivých vlasů?
ODPOVĚĎ:Mám, ale důležitější je, že nepadají :)
DOTAZ: Dobrý den, pane hejtmane. Jsem studentem maturitního ročníku a rozhoduji se mezi humanitními a technickými studii. Mám rád jazyky, ale blízká je mi i technika.
ODPOVĚĎ:Statistiky hovoří jasně. Náš kraj a obecně celá republika trpí nedostatkem techniků. Pokud vás technika baví, tak jako technik vám toto studium určitě doporučím.
DOTAZ: Dobré ráno. Baví vás po těch stech dnech stále funkce hejtmana? Neměl jste už chuť s tím seknout a vrátit se na Všb?
ODPOVĚĎ:Baví mě to! Vůbec jsem neuvažoval o tom, že s tím seknu. Ta práce mne naplňuje a vidím v ní šanci, že jako patriot pro tento kraj můžu něco udělat.

Moc se všem omlouvám, že nestačím odpovědět na všechny otázky, ale jak už jsem někde výše zmínil, opět platí, že nejsem pánem svého času a čeká mne další jednání. Věřím a těším se na to, že budeme mít možnost opět spolu komunikovat i v budoucnu. Hezký den všem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení