VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ON-LINE rozhovor s Petrou Hradilovou k Festivalu v ulicích 2017

Ředitelka Festivalu v ulicích - jedné z největších událostí léta v Ostravě - Petra Hradilová odpovídala jako host ON-LINE rozhovoru Deníku na dotazy čtenářů - rozhovor najdete na této stránce níže.

ON-LINE rozhovor s Petrou Hradilovou k Festivalu v ulicích 2017

Petra Hradilová, ředitelka Festivalu v ulicích, v ostravské redakci Deníku.

Tento rozhovor byl ukončen dne 14.6.2017
DOTAZ: Dobry den, jak je FvU financovan? Konkretne mne zajima, zda vytezek ze vstupenek na Colours of Ostrava, byt castecne, dotuje prave FvU. Dekuji za vysvetleni.
ODPOVĚĎ:Dobrý den i Vám a po roce zdravím i všechny ostatní čtenáře Deníku.

Festival v ulicích je plně financován z dotací a peněz partnerů. Nemohu říct, že přímo výtěžek ze vstupenek na Colours of Ostrava dotuje Festival v ulicích, ale určitě se Colour production finančně podílí na chodu Festivalu v ulicích a v různých fázích festival dotuje.
DOTAZ: Rád bych se zeptal, zda festival Colours of Ostrava neplánuje více kreativně ztvárnit svá pódia, kemp a celkově své prostory, tak jak to bývá například na Tomorrowlandu, Myslím že by to festival posunulo zase o stupínek výše, první vlaštovkou byl například živý orloj před hlavní stage v minulých letech nehodláte tuto aktivitu rozvíjet? Děkuji za odpověď
ODPOVĚĎ:Toto je spíše otázka na paní Zlatu, která zde bude příští týden, nicméně mohu říct, že každým rokem se intenzivně pracuje i na estetickém prostoru festivalu a vkládá se do toho mnoho energie i financí.
Samozřejmě vždy lze tuto aktivitu rozvíjet a věřím, že se tomu tak děje a dít bude i nadále.
DOTAZ: Dobrý den, chci se zeptat jak se daří? Asi dobře jako paní Holušové že? Vypadáte, že se máte hodně dobře že...? Sportujete třeba?
ODPOVĚĎ:Děkuji za optání, daří se dobře a samozřejmě toto období je pracovně velmi hektické. Velká část mé práce spočívá v práci na počítači a přiznávám, že na sport čas ani energie nezbývá.
DOTAZ: Dobrý den, chtěl jsme se zeptat, proč už Festival v ulicích není těsně před Colours, ale mnohem dříve? Je to nějaká odluka vašeho týmu od týmu Colours, nebo je v tom jiný důvod? Díky za odpověď?
ODPOVĚĎ:Určitě nejde o odluku od týmu Colours, spíše naopak jde o plné využití týmu Colours, který v tomto předstihu ještě není úplně zahlcen realizací Colours. Hlavním důvodem letošního posunu je fakt, že mnozí Ostravané na prázdniny odjíždějí z města a Festival v ulicích byl tak pro ně nedostupný. Termín na začátku prázdnin jsme vyhodnotili jako přístupný většímu množství návštěvníků - a věříme, že to mnohým umožní Festival v ulicích navštívit.
DOTAZ: Zdravím vás. Mám Festival v ulicích moc ráda, protože pomáhá oživit centrum. Proto jsem se chtěla zeptat, jak se vám líbí centrum Ostravy? Ať se daří, Petra P.
ODPOVĚĎ:Těší mne, že máte Festival v ulicích ráda. Já mám ráda Ostravu jako takovou, a právě proto se snažíme oživovat i její centrum. Centrum Ostravy se mi líbí, i když by si možná zasloužilo více života, ale pevně věřím, že se do centra pomalými krůčky život vrací a vracet bude.
DOTAZ: Co všechno předvedou ty španělské soubory v Ostravě představí? O co vlastně půjde?
ODPOVĚĎ:Španělské soubory přijedou do Ostravy hlavně v rámci oslav 750. výročí první zmínky o Ostravě. Díky této příležitosti mohou být na Festivalu v ulicích v tak velkém počtu - do Ostravy přijede téměř 300 Katalánců a celá tato akce se tímto stává největší přehlídkou katalánské kultury v ČR.

Budete mít možnost vidět uchvacující stavění lidských věží, jen k tomuto je potřeba 150 lidí, kteří se na sebe stavějí až do výšky 12 metrů. Poprvé toto budete moci zhlédnout u radnice na Prokešově náměstí, a to v pátek 30. června v 16 hodin. Dále přijedou obrovské loutky, draci chrlící oheň, Španělé budou tančit, hrát zpívat, nebo vařit rum. Vše bude probíhat hlavně v rámci scény věnované oslavám 750 let Ostravy na hradě. Více podrobností najdete na našem webu www.festivalvulicich.cz
DOTAZ: Kdybyste byla obyčejný divák a měla jen omezené množství času - pro co byste se rozhodla? Jaké vystoupení byste si vybrala z programu - nebo kapelu, zpěváka? Půjdete i na Colours?
ODPOVĚĎ:Kdybych byla obyčejný divák s omezeným množstvím času, určitě bych se snažila najít si nějaký delší celistvý blok a festival projít celý. Věřím, že kouzlo festivalu není jen v jednotlivých interpretech, ale hlavně v pestrosti nabízeného programu, proto je těžké něco vytipovat, ale pokud skutečně máte jen málo času, určitě přejeďte v sobotu v podvečer, kdy budou oslavy Katalánců vrcholit a zároveň třeba stihnete koncert Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers. Na Colours půjdu zcela určitě.
DOTAZ: Jak dlouho se připravuje jeden ročník Festivalu v ulicích?
ODPOVĚĎ:Již nyní přemýšlíme nad dalším ročníkem Festivalu v ulicích, nicméně v praxi to funguje tak, že cca do konce září se uzavírá ročník předešlý a pak se již v plné síle pracuje na ročníku dalším.
DOTAZ: Předně zdravíma festival je fakt super! každý rok lepší a lepší, snadse letos vydaří i počasí - proč letos není oěpt i u řeky?
ODPOVĚĎ:Děkujeme za pochvalu, jsme moc rádi, že se vám festival líbí :) Ano, i my věříme, že letos počasí vyjde a že se všechny připravované aktivity vydaří. Mohu vás potěšit, protože festival u řeky opět bude a program zajišťuje ostravská univerzita. Stejně jako v minulém roce se bude u řeky hlavně sportovat a to na vodě i na suchu.
DOTAZ: Možná se ten dotaz bude opakovat, ale chtěl jsem se zeptat na vaše tipy - co bych si letos na Festivalu v ulicích neměl nechat ujít? Co určitě budete chtít vidět a slyšet vy? Děkuji.
ODPOVĚĎ:Možná se ráda zopakuju v tom, že určitě stojí za to, si festival v klidu projít a nacházet všechny připravované aktivity, které možná ani nelze najít v programu nebo na webu. Nicméně určitě bych si z hudebního programu nenechala ujít v pátek večer Kel Assoufa z Belgie, v sobotu odpoledne italskou Flo, nebo samozřejmě Ondřeje Havelku s jeho Melody Makers. Tento výběr je ale velmi individuální a trochu nefér vůči všem ostatním skvělým hudebníkům. Takže pokud můžete, určitě buď prostudujte program na webu, nebo na místě zkuste projít více koncertů. A nemohu znovu nezopakovat neskutečnou příležitost vidět katalánské soubory s jejich stavěním lidských věží, ohňové draky a podobně.
DOTAZ: Co jste letos připravili pro seniory? Myslíte i na ně?

Co byste doporučila v tom vedru navštívit nám 70 + ?

Zdraví vás dlouholetý čtenář Deníku z Radvanic
ODPOVĚĎ:Vždy nás velmi těší, když je festival plný seniorů, kteří si program opravdu užívají. Samozřejmě na vás myslíme. Pokud máte čas a rád spočinete na festivalu ještě v době, kdy není úplně hektický, přijďte například už v pátek v 9.30 na hrad, kde už se bude od rána hrát a zpívat. Jinak samozřejmě celá přehlídka katalánské kultury je, věřím, nejen pro seniory jako stvořená, stejně jako již zmíněný koncert Ondřeje Havelky.
DOTAZ: Zdravím a jen smekám - klobouk dolů za nápad oddělit program od Colours i za celou jeho organizaci, odvádíte skvělou práci.
ODPOVĚĎ:Děkujeme Luboši za velikou pochvalu, vážíme si jí a věříme, že si i letos festival užijete.
DOTAZ: Jaký jiný festival (teda kromě FvU a Colours) si v létě nenecháte ujít a proč?
ODPOVĚĎ:Přiznávám se, že oba vámi zmíněné festivaly jsou pro mne dostačující a naplňující, takže už další festivaly moc nevyhledávám. Nicméně, když už, tak navštěvuji festivaly rodinnějšího typy, jako jsou například Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou, nebo Ladná Čeladná na Čeladné.
DOTAZ: Zdravím, chtěl se poptat jak bezpečné to bude až budou ti Katalánci plivat ohně mezi davy lidí ? Doporučejete třeba aby si lidé brali nějaké méně hořlavé oblečení ? Jak to řeší v té Barceloně ? Strašně se na to těším, ale znáte lidi..na rallye skáčou skoro pod kola aut jen kvůli selfie... a co teprve ohně....
ODPOVĚĎ:Draky chrlící oheň jsem viděla v Barceloně několikrát a osobně mě tato zkušenost naprosto uchvátila. V rámci těchto aktivit je vždy Barcelona opravdu "narvaná" turisty a pokud chcete něco vidět, tlačíte se v davech a nemáte možnost utéct. Je zvláštní, že mne v těchto situacích nikdy nenapadlo, že by se mohlo něco stát, asi je to prostě tou skvělou atmosférou, každopádně u nás budeme návštěvníky trochu chránit vytvořením ochranné zóny a všem doporučujeme, aby si na sebe nebrali oděvy z umělých vláken a opravdu hořlavé materiály. Já sama si vezmu na sebe nějakou bavlněnou mikinu, nebo něco podobného a věřím, že to bude nejen pro mne opravdu neskutečný uchvacující zážitek. Třeba se v davu někde potkáme :)
DOTAZ: Je něco, na co bychom si letos měli dát organizačně pozor?
ODPOVĚĎ:Ani ne tak pozor, jako spíš bych byla velmi ráda, kdyby návštěvníci věnovali větší pozornost pokynům organizátorů přímo na místě, a to hlavně v rámci pátečního průvodu z Prokešova na Masarykovo náměstí. Celý průvod a jeho trasu trošičku stěžuje rekonstrukce Českobratrské ulice, a proto i organizace průvodu může být malinko náročnější. Věřím však, že v součinnosti s návštěvníky, organizátory i policií bude vše probíhat bez problémů a průvod si užijeme. Možná bych touto cestou ráda požádala právě projíždějící řidiče o trpělivost, shovívavost a v případě zdržení o toleranci a sdílení festivalové atmosféry.
DOTAZ: Budu mít možnost si festival užít i s malými dětmi?
ODPOVĚĎ:V rámci celého areálu festivalu je připraveno opravdu hodně aktivit pro děti. Samozřejmě výběr záleží na věku dítěte.
Pokud chcete například jako rodič dát dítěti příležitost si nejen hrát, ale třeba se formou hry i vzdělávat a poznávat nové věci - a vy sami si přitom budete chtít odpočinout ve stínu stromů - je pro vás připravena dětská zóna v okolí hradu. Nejen, že budete mít možnost své dítko vyslat si hrát a přitom je budete mít stále na očích, budete se přitom moci také občerstvit a ještě uslyšíte i to, co se právě děje na hudební scéně.
DOTAZ: Většinou bývají dětské koutky zaměřené na opravdu malé děti, bude možnost nějak zabavit kromě sledování vystoupení i například 11 - 14 leté puberťáky?
ODPOVĚĎ:Určitě ano. Pro tuto věkovou kategorii máme připravenou například streat art zónu a věříme, že sprejování teenagery určitě pobaví. Dále bude na festivalu sportovní zóna se stanem judo, budou moci návštěvníci vidět ukázky parkouru, nebo cvičení cross fit. U řeky bude možnost naučit se správně veslovat, nebo si osvojit správnou techniku běhu a další sportovní disciplíny.
Ochuzeni nebudou ani milovníci tance, jelikož budou probíhat ukázky i workshopy streat dance. A již tradičně mohou malí i větší jít tančit do stanu Tanec pro život a ověřit si svůj taneční talent a schopnosti a to vše pro dobrou věc :)
Nemohu nezmínit jména jako Lenny, Thom Artway, Emma Smetana a další... pro teenagery snad lákavá a známá jména.
DOTAZ: Jak to bude s jídlem a pitím?
ODPOVĚĎ:I v tomto ohledu samozřejmě na návštěvníky myslíme a v rámci areálu festivalu budou připraveny Gastro zóny s pestrou nabídkou jídla a pití.

Osobně jsem přesvědčena, že pestrá je nejen nabídka občerstvení, ale i programu. Nemohu předat všechny informace na tomto chatu, ale srdečně vás zvu na náš web www.festivalvulicich.cz kde se vám snažíme co nejvíce informací předat. Na místě bude během festivalu k dispozici bulletin s mapou celého areálu, kde také bude možno dohledat potřebné informace. A kdyby to nestačilo, přijďte za námi do infostanu na Černé louce a my vám zde rádi zodpovíme, vše co víme :)
Tímto bych se ráda s vámi se všemi rozloučila a budu se těšit na setkání s vámi, třeba někde v davu... :)

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT