VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ON-LINE rozhovor se senátorem Petrem Gawlasem

Senátor Petr Gawlas odpovídal jako host online rozhovoru Deníku na otázky čtenářů.

ON-LINE rozhovor se senátorem Petrem Gawlasem

Petr Gawlas.

Tento rozhovor byl ukončen dne 26.9.2016
DOTAZ: Jak vidíte dostavbu obchvatu z Třanovic do Nebor? Začne se už v příštím roce, jak slíbil premiér?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, přeji všem příjemné odpoledne. A hned přejdeme k první otázce.
Vidím to velmi pozitivně, nemám důvod pochybovat o příslibu pana premiéra a pana ministra dopravy Dana Ťoka. Současný stav příprav nasvědčuje, že bychom se už v příštím roce opravdu mohli dočkat zahájení této dopravní stavby. Sám jsem svolal schůzku v Senátu, kde jsme spolu s generálním ředitelem ŘSD Ing.Janem Kroupou řešili problematiku přeložky Nebory - Třanovice a obchvatu Frýdku - Místku. Setkal jsem se v této věci i s ministrem dopravy, který tyto informace potvrdil. Je to určitě výborná zpráva nejen pro obyvatele okolních obcí ale i pro celý region.
DOTAZ: Už se dořešila pseudokauza s vašimi karikaturami? Ve Werku si jim prý kvůli umístěnému logu železáren nelíbila
ODPOVĚĎ:Ano, považuji to za uzavřené. Třineckým železárnám se opravdu použití loga TŽ na mých karikaturách nelíbilo, ale logo bylo prakticky okamžitě odstraněno a dál jej nepoužívám. Při této příležitosti chci pouze zopakovat to, co jsem řekl už dříve. Logo bylo použito jako určitý výraz hrdosti na region a sounáležitosti s místními lidmi. Železárny k regionu neodmyslitelně patří, což jsem chtěl touto karikaturou dát najevo. Vážím si lidí, kteří v tomto hutním podniku pracují, vážím si jejich tvrdé a náročné práce.
DOTAZ: dobrý den, mám dotaz - je pravda, že jste byl spolupracovníkem STB - přezdívka "mechanik"?
děkuji za odpověď
ODPOVĚĎ:Zdravím Vás paní Jolano. Jako člověk, který vykonává veřejnou funkci mám samozřejmě k dispozici negativní lustrační osvědčení. Můžete si jej i sama ověřit pod č.j.: BO-2920/1-PL-2008 anebo do něj můžete osobně nahlédnout v mé senátorské kanceláři v Třinci na ul.1.máje 495.
Ve zprávě se konstatuje, že: Petr Gawlas NEBYL EVIDOVÁN jako osoba uvedená v paragrafu 2, odst 1, písmeno a) nebo b) zákona číslo 451/1991 Sb.
Doufám, že Vás tato odpověď uspokojila.
DOTAZ: Kdyby jste nekandidoval do senátu, koho z těch ostatních by jste zvolil?
ODPOVĚĎ:Hezký den pane Martynku. Zapeklitá otázka, na kterou mám celkem jednoduchou odpověď. Jelikož jsem v této věci zainteresován, nechci, aby moje odpověď jakýmkoliv způsobem ovlivnila voliče, nebo poškodila protikandidáty.
DOTAZ: Co říkáte na činnost jablunkovské radnice v posledních dvou letech? Jde jim to i bez vás? :-)
ODPOVĚĎ:Samozřejmě, že jim to "nějak" jde :-) Otázkou je, zda by to nemohlo jít lépe. Osobně si myslím, že Jablunkov už mohl být dále.
DOTAZ: Nelitujete někdy že jste šel do politiky? Nejste třeba unavený z těch zákulisních šachů?
ODPOVĚĎ:Myslím si, že občas tohoto rozhodnutí lituje každý aktivní politik. Politika je náročná disciplína a nebojuje se vždy v rukavičkách. Například současná volební kampaň do Senátu je až nečekaně vyhrocená a neférová. Na to, že žijeme v demokratickém státě, je průběh volební kampaně až příliš ovlivňován zákulisními machinacemi. Jako příklad uvedu protěžování konkrétního kandidáta v lokálních tiskovinách. Tam, kde je jednomu kandidátovi věnován prostor téměř na každé stránce, tam není druhému dovolena ani placená inzerce. Nejvíce mě mrzí, že voliči nedostávají objektivní informace a nemají možnost samostatné volby. Ale beru to jako chlap.
DOTAZ: Dovedete si predstavit co by to u nas udelalo, kdyby dostala Cina status trzni ekonomiky? Par let a werk by padnul
ODPOVĚĎ:Právě proto, že si dokážu představit dopad udělení statusu tržní ekonomiky Číně na náš region a celou ČR, jsem velmi rád, že naše vláda se proti tomuto záměru EU jasně postavila. Zastavení přílivu levné dotované čínské oceli je jednou z mých priorit v práci pro další období.
Pravda je totiž taková, že Čína má už nyní takové přebytky, že by hravě pokryly současnou produkci všech evropských oceláren. Pokud tedy bude této zemi statut tržní ekonomiky udělen, levná ocel z Číny zaplaví evropský trh a nenávratně poškodí nejen české ocelářství. Nyní se skutečně hraje o všechno. Já jednoznačně tvrdím, že Číně s jejich produkcí bohatě dotovanou státem a dumpingovými cenami, nesmí být status tržní ekonomiky udělen.
V tomto smyslu mě těší, že Třinecké železárny se čím dál tím víc zaměřují na výrobu vysokojakostní oceli, kde nám Čína ještě nějakou dobu nebude moci konkurovat. Ale nesmíme se nechat ukolébat. Stačí se podívat, kde byla Čína ještě před deseti lety, a kde je dnes.
Vím o připravované akci odborářů, kteří chtějí svůj nesouhlas s hrozbou udělení statusu tržní ekonomiky Číně demonstrovat přímo v Bruselu. Tuto akci velmi rád podpořím osobně.
DOTAZ: Jakou volebni ucast v prvnim kole senatnich voleb odhadujete? Budu to podle vas vic nez minule kdyz je kampan vyhrocenejsi?
ODPOVĚĎ:To je vždy velká neznámá a záleží na mnoha faktorech. Osobně doufám a pevně věřím, že občané využijí svého demokratického práva a k volbám přijdou v co největším počtu jak k prvnímu, tak ke druhému kolu voleb, které následuje hned o týden později.
Každý hlas rozhoduje a pokud vám není osud našeho regionu lhostejný, přijďte rozhodně k volbám a nenechte o své budoucnosti rozhodovat ostatní. Pamatuji si, že v roce 2010 byla volební účast kolem 45% a pevně věřím, že v letošním roce nebude nižší. Netroufám si odhadnout, zda vyhrocený způsob vedení kampaně bude pro volební účast přínosem. Prosím nezůstávejte doma a přijďte mě podpořit ve volbách do Senátu.
DOTAZ: Co říkáte podpoře průmyslových zón a zvýhodňování těch, kteří chtějí do průmyslových zón investovat? Mohlo by to přinést nová pracovní místa?
ODPOVĚĎ:Osobně zastávám ten názor, že dnes je namísto budování nových průmyslových zón potřeba spíše rozšiřovat a především efektivně využívat ty stávající. Dostatek perspektivních investorů je totiž nejrychlejší cestou k zaměstnanosti v regionu.
Samotná podpora investorů je samozřejmě jednou z možných cest, ale je otázkou, zda je to koncepční a perspektivní, a co se stane, až podpora a úlevy skončí. V dlouhodobém horizontu bychom se měli soustředit spíše na vytváření dobrého podnikatelského prostředí, s minimem administrativních překážek a přehlednou daňovou strukturou.

A toto už byla poslední odpověď, na kterou jsem stihl odpovědět. Odpovídal jsem především na otázky, které přicházely přímo během rozhovoru. Těm, na které se nedostalo, se omlouvám. Snad to vyjde příště. Přeji Vám hezký den.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení