VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ON-LINE rozhovor se starostkou obvodu Mariánské Hory a Hulváky Lianou Janáčkovou

Starostka ostravského městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Ing. arch. Liana Janáčková ve středu 21. září od 13 hodin odpovídala na otázky čtenářů Deníku.

ON-LINE rozhovor se starostkou obvodu Mariánské Hory a Hulváky Lianou Janáčkovou

Starostka ostravského městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Liana Janáčková.

Tento rozhovor byl ukončen dne 22.9.2016
DOTAZ: Dobrý den, paní starostko,
trápí mě ubytovna na Výstavní ulici. Bydlíme v okolních vlastních bytech. Jak se dá tento "velký problém" v centru Ostravy vyřešit? Nyní by zde mělo být evidováno kolem pětiset osob (hodně problémových a hlučných) . Nově se připravuje 21 pokojů pro dalších 150 osob...... Děkuji za pomoc v řešení této situace
ODPOVĚĎ:Dobrý den,

zdravím všechny čtenáře Deníku a jsem připravena odpovídat na vaše dotazy. Pokud některé z časových důvodů nestihnu zodpovědět, pošlete mi je, prosím, na mail janackova@marianskehory.cz. A nyní k prvnímu dotazu..

Nejste sama, koho ubytovna na Výstavní trvale trápí. Celé vedení obvodu se snaží tuto záležitost korigovat. Od samého začátku vystupujeme proti zřízení ubytovny, bohužel je v soukromém subjektu a provozuje ji soukromý majitel za účelem zisku. Když jsme měli možnost vyjadřovat se k žádostem o doplatky na bydlení na ubytovnách, VŠECHNY jsme zamítali. Bohužel úřady práce dostaly od sociálnědemokratických ministrů této vlády pokyn, že naše stanoviska akceptovat nemusí a doplatky vyplácejí nadále. Protože je situace dlouhodobě neúnosná, nechali jsme v okolí ubytovny umístit 2 bezpečnostní kamery, na místo pravidelně posíláme sociální pracovnice, hygienu a policii. Bez potřebného zákona ale moc dalších možností nemáme. Proto chci iniciovat změnu zákona tak, aby lidé bydlící na ubytovnách vůbec dávky na bydlení dostávat nemohli anebo aby alespoň byla omezena kapacita ubytoven. V krajním případě jsem připravena kolem celé ubytovny postavit vysoký plot. Ubytovny prostě v obvodu nechceme! Dokážu si na místě představit spíše startovací byty pro mladé rodiny nebo bydlení pro seniory.
DOTAZ: Dobrý den. Na rohu Mariánského náměstí a 28. října se prý chystá nějaká obecní stavba. Co to přesně bude? Počítáte s architektonickou soutěží?
ODPOVĚĎ:Dlouhodobě plánujeme v Mariánských Horách vystavět novou radnici a lokalita na Mariánském náměstí se nám zdá nejlepší. V současné době se zpracovává projektová dokumentace a uvažujeme o možnostech financování.
DOTAZ: Vybudovat billu byl super tah, plánujete ještě více obchodů?
ODPOVĚĎ:Vedení obvodu schválilo soukromému vlastníkovi záměr postavit si na svých pozemcích tento obchod. V lokalitě zásobování tak širokým sortimentem nebylo a myslím si, že tato výstavba je vhodná. Samozřejmě to přináší jak pozitivní tak i negativní reakce. O dalších záměrech výstavby obchodů v této oblasti nejsme informováni, sama radnice obchody nestaví, ale může se stát, že v některém z obecních nebytových prostorů nějaký nový obchůdek vznikne, za to budeme rádi.
DOTAZ: Ještě jednou dobrý den. Zatímco sídliště Fifejdy se pod Vaším vedením proměnilo v téměř výstavní čtvrť, hlavní třída obvodu, 28. října, vypadá strašlivě. Neudržované chodníky, všude nevkusná reklama, proluky atd. Budete s tím něco dělat?
ODPOVĚĎ:Děkuji za pochvalu za sídliště, v současné době regenerujeme naše druhé sídliště Vršovců. Regenerace by měla být ukončena do dvou let. Souhlasím, že situace na ulici 28. října je neutěšená. Opravy chodníků realizujeme postupně, nyní probíhá rekonstrukce zastávek Prostorná, včetně oprav chodníků, jako investice města a Dopravního podniku. Kvůli toho, že městské obvody nejsou ze strany města dostatečně finančně kryty, naše malé rozpočty nám na optimální obnovu majetku, který máme svěřen do správy, nepostačují. Proto opravy realizujeme postupně. Reklamy na ulici 28. října jsou soukromé a ve většině případů se vůbec na pozemcích města či městského obvodu nenacházejí. Vadí mi stejně jak vám, že mnohé reklamy jsou nepěkné, je jich moc a kazí vzhled našeho obvodu. Možná by se mělo uvažovat o celoměstské vyhlášce, která počet billboardů bude regulovat. Jako architektce mi vadí, když si soukromníci polepí výlohy nevkusnými plakáty a poutači. Bohužel to ale neovlivním jinak, než domluvou.
DOTAZ: Máte statistiku o kriminalite romských obcanu Vašeho obvodu?
ODPOVĚĎ:Nemám, protože neexistuje. Policejní statistiky nerozlišují etnika, můžeme se pouze domnívat, kdo kriminální skutky páchá. Ne všechny kriminální skutky páchají Romové, mnohé krádeže jsou na objednávku "bílých" překupníků. V této souvislosti bych chtěla prosadit zákon, který zruší nebo omezí činnost zastaváren a sběren.
DOTAZ: Dobrý den paní starostko, dotaz nemám, jen konstatování, že kdyby bylo více, nebo všichni starostové, jako Vy, možná by to v tomto státě vypadalo jinak, nebo alespoň v Ostravě. Určitě nejste "svatá", ale jsou za Vámi vidět znatelné výsledky. Pevné nervy a hodně štěstí. Fandím Vám už hodně dlouho.
ODPOVĚĎ:Dobrý den, děkuji za vaše slova uznání! Věřím, že většina občanů cítí situaci jako Vy a jsem za to šťastná.
DOTAZ: Paní starostko, proč jste daly poštu do tak maleho místa? Když si du pro peníze, je tam moc lidí.
ODPOVĚĎ:Vzhledem k tomu, že České poště končil nájem v původní pobočce na ulici Jablonského, oslovili nás s žádostí o pronájem nějakého obecního prostoru. Mnoho vhodných objektů v obvodu nemáme, tento byl jediný, kde je alespoň nějaké místo. Kdybychom ho nenašli, fakticky nám hrozilo, že by pošta v Mariánských Horách nebyla vůbec. Proto jsme se po dlouhých jednáních domluvili na zřízení pobočky na Mariánském náměstí. Jsme za ni rádi, má nejmodernější vyvolávací systém v Moravskoslezském kraji a kvalitní klimatizaci, která zpříjemní čekání. Ještě se chystáme v okolí pošty zvýšit počet parkovacích míst, k čemuž by mělo dojít v příštím roce. Osobní poznámka - když budete pracovat, nemusíte si na poštu chodit pro peníze a čekat ve frontě. Díky tomu se na maminky a důchodce dostane dříve.
DOTAZ: Dobrý den, je pravda, že nyní spolupracujete s panem Michňakem - člověkem proti kterému jste léta vystupavala a on proti vám?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, pan Michniak se stal vedoucím finančního odboru na našem úřadu poté, co vyhrál výběrové řízení. Máte pravdu, že jsme politicky dlouho stáli proti sobě, na druhé straně ale je pro mě důležité, aby úřad dobře fungoval a osobní nebo politické preference v takovou chvíli musí jít stranou.
DOTAZ: Docela se vám rozjely výlety pro seniory, pořád slyšíme nebo čteme info o tom, kde jste všude byli. Co dalšího plánujete a mohou se přihlásit i lidé z jiných obvodů?
ODPOVĚĎ:Děkuji za váš dotaz. Akce pro seniory budou pokračovat, stále se snažíme hledat něco atraktivního, co by naše seniory zaujalo. Byli jsme na výletě na Lysé hoře, v planetáriu, v lázních Darkov, v Kozlovicích na fojtství a na exkurzi v Marlence. Na jaro příštího roku plánujeme výlet do okolí Opavy, ještě ale nechci prozradit konkrétní místo. Tyto výlety organizujeme společně s místostarostkou Janou Pagáčovou, se kterou se mi velmi dobře spolupracuje. Akce jsou výlučně pro náš městský obvod, protože jsou hrazeny z našeho rozpočtu.
DOTAZ: Pořádáte pouť před volbama. Není to volební kampaň?
ODPOVĚĎ:Mariánskohorskou pouť pořádáme v tomto období už několik let kromě loňského roku, kdy park U rakety byl po čerstvé revitalizaci. S volbami to nemá nic společného, přijďte se v sobotu podívat a přesvědčíte se. Budu tam a rozhodně za NEZÁVISLÉ (68) ani za mou kandidaturu do Senátu (6) agitovat nebudu :)
DOTAZ: Byli jsme v Chorvatsku na adaptačním pobytu a moc se nám tam líbilo. Vážíme si toho, že takové akce pořádáte. Budou i v dalších letech?
ODPOVĚĎ:Jsem ráda, že se vám na akci líbilo. Nejedná se totiž jenom o výlet k moři, ale o smysluplný projekt, v rámci kterého se nám podařilo spojit adaptaci malých prvňáčků v novém kolektivu a jejich pobyt ve zdravém prostředí. Přátelské vztahy se navázaly nejen mezi dětmi, ale také mezi rodiči a třídními učitelkami prvních tříd. Protože ohlasy na akci máme velmi pozitivní, budeme v následujících letech v organizaci adaptačních pobytů v Chorvatsku rádi pokračovat.
DOTAZ: Prý vám vykradli obecní jesličky. Je to pravda?
ODPOVĚĎ:Bohužel je to tak. V pracovní době, když se vychovatelky věnovaly dětem, se mladý pachatel vloupal do kanceláře a odcizil peněženky a doklady zaměstnanců Jesliček. V objektu naštěstí máme kamery a tak cikána už chytli. Je neuvěřitelné, co si někteří lumpové dovolují.
DOTAZ: Paní starostko, co je to vlastně ten participativní rozpočet?
ODPOVĚĎ:Participativní rozpočet je mechanismus, který umožňuje občanům zapojit se do rozhodování o tom, na co městský obvod vynaloží své finance. Občané mohou navrhnout, co by chtěli změnit nebo zlepšit a následně v hlasování rozhodnou o tom, které projekty se zrealizují. Může se jednat o novou lavičku, o přístřešek, oplocení hřiště nebo třeba uspořádání nějakého koncertu či jiné kulturní akce. K dispozici bude jeden a půl milionu, návrhy by měly mít hodnotu 5 tisíc až 500 tisíc korun. Více informací můžete už nyní najít na webových stránkách www.radniceprolidi.cz, které jsme za účelem participativního projektování vytvořili.
DOTAZ: Dobrý den,bydlím na sídlišti Vršovců a velmi by mě zajímalo,jak se bude řešit bydlení nepřízpůsobyvých občanů v domě č.2.Dělají nepořádek,hluk,ničí nově vybudované hřiště a jejich psi pobíhají po sídlišti bez vodítka.Bydlení zde bylo vždy dobré,ale poslední roky,hrůza.Cena bytů v ostatních domech stále klesá.
ODPOVĚĎ:Radnice má v případě soukromých objektů poměrně svázané ruce, je to podobné jako s ubytovnami. Předpokládám, že v blízké době dojde ke změně majitele tohoto objektu a že se s ním domluvíme na obměně současných nájemníků za slušné. Volně pobíhající psy by měla kontrolovat městská policie v souladu s vyhláškou města, stejně jako další vandaly, kteří ničí veřejný majetek.
DOTAZ: Dobrý den, z kterého protikandidáta máte v senátních volbách největší obavu? A kdybyste uspěla, zůstanete i starostkou?
ODPOVĚĎ:Největší obavu mám z toho, že se do Senátu dostanou lidé, kterým jde pouze o zajištění vlastního příjmu. Myslím si, že v Senátu by měli být především osobnosti, které mají zkušenosti z komunální politiky, znají skutečné problémy občanů a dokážou je řešit. Pokud bych uspěla, zůstanu starostkou i nadále, protože propojení komunální politiky s politikou zákonodárnou považuji za výhodu. Například právě v oblasti ubytoven a zneužívání sociálních dávek. Objektivně konstatuji, že co se týče práce v Senátu mám největší zkušenosti ze všech ostravských kandidátů.
DOTAZ: Prý pro děti z mateřských škol pořádáte ozdravné tábory, jak to funguje?
ODPOVĚĎ:V příštím roce už po třetí budeme realizovat díky krajským dotacím ozdravné pobyty pro děti z mateřských škol. Jede vždy s dítětem jeden rodič a pedagogický dozor. Předchozí pobyty byly na Horní Bečvě, v Luhačovicích a nyní chceme jet do Zlatých Hor, kde jsou výborné klimatické podmínky.
DOTAZ: Proč jste v zahradách mateřských škol našeho obvodu provedli chemický postřik, není to pro děti nebezpečné?
ODPOVĚĎ:Není. Jednalo se o postřik, který měl za cíl vyhubit klíšťata na místech, kde si nejčastěji hrají děti. V posledních týdnech jsme evidovali zvýšený výskyt těchto parazitů v našem obvodu a z obavy před boreliozou a dalšími nemocemi, které klíšťata mohou přenášet, jsme se rozhodli zakročit. Postřik realizovala odborná firma v pátek, protože o víkendu jsou zahrady uzavřené, a v pondělí si děti na travnatých plochách mohly bez obav hrát.
DOTAZ: Dobrý den, paní Janáčková, práce ve funkci starostky musí být psychicky náročná. Jak dobíjíte baterky?
ODPOVĚĎ:Povzbudí mě pochvala od občanů a slova o dobře vykonávané práci. Uvědomuji si, že pokud je občan spokojený, ne vždy to dá najevo. Těch, kteří kritizují je více a proto si pochval vážím. Jinak ráda jezdím na svou chalupu v Jeseníkách, kde si vždycky odpočinu.
DOTAZ: Vážená paní starostko, jak to děláte, že Vás mají v Mar Horách a Hulvákách tak rádi, že Vás volí už takovou dobu. V tom musí být nějaké kouzlo. Bohužel jako občan Mor. Ostravy se nemohu na Vašem znovuzvolení podílet.
ODPOVĚĎ:Děkuji vám za váš milý názor. Tentokrát mě ale i v Moravské Ostravě volit můžete - v krajských a senátních volbách.

Všem děkuji za vaše dotazy, mějte se krásně a ať se vám daří.

Vaše Liana Janáčková

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT