VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ON-LINE rozhovor se Zlatou Holušovou k festivalu Colours of Ostrava 2017

Ředitelka festivalu Colours of Ostrava - jedné z největších událostí léta v Ostravě - Zlata Holušová odpovídala jako host on-line rozhovoru Deníku na dotazy čtenářů. Její odpovědi najdete na této stránce níže.

ON-LINE rozhovor se Zlatou Holušovou k festivalu Colours of Ostrava 2017

Zlata Holušová v ostravské redakci Deníku.

Tento rozhovor byl ukončen dne 21.6.2017
DOTAZ: ád bych se zeptal, zda festival Colours of Ostrava neplánuje více kreativně ztvárnit svá pódia, kemp a celkově své prostory, tak jak to bývá například na Tomorrowlandu, Myslím že by to festival posunulo zase o stupínek výše, první vlaštovkou byl například živý orloj před hlavní stage v minulých letech nehodláte tuto aktivitu rozvíjet? Děkuji za odpověď
ODPOVĚĎ:Opět po roce zdravím všechny čtenáře Deníku a příznivce festivalu Colours of Ostrava. a nyní k vaší první otázce.

Jak jistě víte Tomorrowland je festival ryze taneční hudby a DJ a jediné, co se děje na pódiu je virtuální a výtvarná imaginace kolem jednotlivých setů. M jsme festival zejména živé hudby, tudíž tyto ilustrace k nám nejsou tak vhodné. Všechny výtvarné instalace tohoto typu jsou neskutečně drahé a my opravdu raději investujeme třeba i drahých kapel.
DOTAZ: Myslím, že jsme v České republice a tak by bylo vhodné i názvy festivalů nazývat česky, zvláště když jsou štědře dotovány z našich ČESKÝCH daní. Lezení do zadku západnímu světu mi připomíná rok 1938. A jak jsme dopadli.
Nepamatuji se, že by za minulého tak kritizovaného režimu byly názvy v ruštině.
ODPOVĚĎ:Jsme součástí EU a angličtina patří k základním světovým jazykům. Vystupuje u nás spousta zahraničních kapel a speakrů a máme také hodně zahraničních návštěvníků. Věřte, že zas tak štědře dotováni z daní nejsme, příspěvky na festival činí z těchto zdrojů asi 7 %. Nikdo nás k názvu nenutil, takže se vyhrazuji k tomu srovnávat nás k poklonkování ruštině. Nedělejme z Ostravy vesnici, kde se mluví jenom po "našimu".
DOTAZ: Dobrý den paní ředitelko, jsem neskromný člověk, dotazy bych proto na Vás měl hned tři = ).
Zajímalo by mne, zda si někteří sponzoři výměnou za finanční podporu ze své strany nárokují mluvit do festivalového výběrů, zda jej mohou ze své pozice ovlivnit a "dohodit" si tam třeba i svou oblíbenou kapelu.
Dále by mne zajímalo, zda je reálné někdy v budoucnu na plakátech Colours vidět interprety jako jsou Sting, Seal, Enya, Capital Cities nebo Jack White či jestli jste některého z mnou jmenovaných aspoň oslovila.
Děkuji za Vaše odpovědi a přeji, abyste svým štětcem namíchala vždy všechny barvy hudby v souladu s Vašimi touhami, Dominik = )
ODPOVĚĎ:Žádní sponzoři nám do programu nemluví, všechno si vybíráme sami. Z vašeho výčtu jsme už některé kapely v minulosti oslovili, ale zatím se to nepodařilo.
DOTAZ: Dobry den mila pani Zlatko. Jaromir Nohavica v rozhovoru nedavno priznal, ze ho fascinuje polsky hip-hop a nechava se jim tuze inspirovat. Zajimalo by mne proc polsky hip-hop se na Colours dosud neobjevil? Vim, ze mate k polske kulture blizky vztah. At se Vam moc dari ve vsem Vasem pocinani.
ODPOVĚĎ:Polský hip-hop se na Colours dosud neobjevil ze dvou důvodů, za prvé nejsme primárně na hip-hop zaměřeni, za druhé nic nás zatím z tohoto ranku neslnilo proto, abychom udělali výjimku.
DOTAZ: Dobry den , mate nejakou ideu jak zastavit odliv mladych a schopnych lidi z Moravskoslezskeho kraje, kteri odchazeji za lepsim zivobytim do Brna, Prahy ci zahranici? Proc stale panuje na Ostravsku pesimisticka nalada a lide zde nejsou stastni? Jak se Vam spolupracuje s primatorem Tomasem Macurou a hejtmanem Ivo Vondrakem? Jak vzpominate na primatory Alese Zednika a Evzena Tosenovskeho?Pro mne jste obrovska osobnost tohoto kraje a preji Vam vse dobre.
ODPOVĚĎ:V Ostravě panuje pesimistická nálada jen proto, že se máme příliš dobře a nevážíme si toho. Jsme věční kverulanti bez důvodu a obecně raději kritizujeme, než děláme něco proti tomu. Je třeba šířit kolem sebe dobrou náladu a jen tak můžeme změnit charakter našeho soužívání. To je moje přesvědčení a podle něj žiji celý život.
S politiky vycházíme dobře, protože je umíme přesvědčit o tom, že naše práce pomáhá k dobrému jménu kraje.
DOTAZ: Zlato, předně Vám chci obrovsky poděkovat za to, kam festival za ta léta posouváte a co vše se Vám letos povedlo - smekám ! (je vidět, že posun do formátu středa - sobota byl skvělý tah. Rád bych se zeptal na dvě věci - 1/kdy budou zveřejněny detaily k nové elektronické scéně? 2/Jaký z letošních koncertů je technicky nejnáročnější - zda Justice, Michal Hrůza a nebo Jamiroquai (doufám a zatím to tak vypadá v jeho brzké uzdravení do července) a na které lahůdky se letos těšíte (btw jsem zvědav jak se to vše letos stihne, když je line up tak našlapaný))). Btw přeji ať se festival vydaří (nejen počasí), je vyprodán a pro příští rok (y)minimálně tak skvělý lineup se spoustou Vašich srdcovek, které se zatím nepovedly (Gorillaz, Florence, Beck a mnohé další...). Ať žije letošní COO.
ODPOVĚĎ:Děkuji za pochvalu, technicky nejnáročnější jsou skutečně koncerty Justice a Jamiroquai - a naše technika skutečně bude skládat nejvyšší technickou vysokou školu, jak nároky těchto kapel, které přiváží obě velkou show, uspokojit.
DOTAZ: Dobry den, chtel bych se zeptat jak to vypada se skupinou Jamiroquai, ktera kvuli zdravotnimu stavu Jay Kaye uz zrusila nektere sve planovane koncerty. Diky
ODPOVĚĎ:Jay před zhruba sedmi týdny podstoupil zákrok na páteři a skutečně zrušil řadu koncertů, nicméně jsme managementem ujišťováni, že jeho červencové koncerty proběhnou. Přejme mu zdraví a nepřipouštějme si, že by nepřijel.
DOTAZ: Dohry den, dockame se nekdy na Colours kapely Arcade Fire? Povazuji to za jeden z velkych dramaturgickych restu festivalu. Dekuji a zdravim.
ODPOVĚĎ:Kapelu Arcade Fire zveme už několik let, problém je, že v červenci do Evropy nejezdí. Mají spoustu malých dětí a věnují se jim.
DOTAZ: Jaká je denní kapacita návštěvníků areálu, jak bude probíhat občerstvení ( EET), kolik bude stát pivo? Díky.
ODPOVĚĎ:Kapacity jsme se rozhodli nezveřejňovat už v loňském roce, takže to neprozradím ani vám. EET bude fungovat dle zákona.
DOTAZ: Hezký den, Zlato, baví vás to po těch letech ještě dělat Colours? Nejste už z toho kolotoče příprav vyčerpaná? Díky za odpověď a hodně sil.
ODPOVĚĎ:Baví mě to stále víc, protože hudba mě neskutečně nabíjí.
DOTAZ: Přemýšlím, jestli si mám koupit jeden lístek na Colours nebo raději za stejnou cenu lístky na více menších festivalů. Proč bych podle vás měla vybrat práce Colours of Ostrava?
ODPOVĚĎ:Protože na tom jednom festivalu uvidíte víc nové hudby a velkých jmen, než na všech menších festivalech dohromady. Navíc v ceně máte obrovskou konferenci Meltingpot, kde vystoupí 170 speakrů z celého světa.
DOTAZ: festival Barvymám velmi rád, i kdyžse mi líbil víc nazačátku na Černé louce - vzeleni a ne industriálu Vítkovic, v něm žiji celý život. Kamho až ho chcete ještě rozšiřovat včetně těch různých stánků s tretkami, které se tam bohužel v posledních letech objevují. Přece jenněkdy méně znamená více :-)
ODPOVĚĎ:Rozšiřovat festival už dále nechceme, pouze budeme stále zlepšovat jeho kvalitu. To je náš jediný zájem.
DOTAZ: Ze kterych kapel a zpevaku mate nejvetsi radost, ze se je podarilo dostat do Ostravy?
ODPOVĚĎ:Mám velkou radost z koncertů Faada Freddy, Dudu Tassa & The Kuwaitis, Soul of the Baul, Benjamin Clementine, Michael Kiwanuka a z Meltingpotu se těším například na spisovatele Dana Millmana, Marka Gregora z USA a slavného cestovatele Miroslava Stingla. Samozřejmě bych mohla odrecitovat celý line up, protože se těším na všechny.
DOTAZ: Má někdo z vašich hostů - účinkujících letošního ročníku nějaké extravagantní požadavky, pokud jde o stravu, ubytování či během svého pobytu?
ODPOVĚĎ:Zatím o žádných požadavcích, které bychom neuměli splnit, nevím.
DOTAZ: Paní Zlatko, mohu se vás osobně zeptat, i když jste stále šarmantní žena, mění se u vás – s přibývajícím věkem i hudební vkus?
ODPOVĚĎ:Samozřejmě, že se můj vkus vyvíjí, ale stále je to tak, že mám ráda hlavně kvalitní hudbu, kterou si dovolím říct, že za ty léta už poznám. Stejně ráda si poslechnu Justice jako Norah Jones, mohla bych říci, že nemám, co se týče výběru hudby žádné žánrové hranice a často se nechávám vést při koncertech, které vidím ve světě, kouzlem okamžiku a svou představou, co by se mohlo líbit našim návštěvníkům. Není třeba si dělat žádné hranice.
DOTAZ: Podaří se vám dostat někdy na Colours Stinga?
ODPOVĚĎ:Primárně se snažím do Ostravy dostat interprety, kteří tady nikdy nebyli a Sting už v Ostravě vystupoval, takže se přiznám, že není pro mne v tuhle chvíli prioritou, navíc letos vystupuje na festivalu v Praze.
DOTAZ: Mám pocit, že v posledních letech přibylo na Colours více rocku, ale festival byl původně koncipován ve svých začátcích jako přehlídka world music. Budete se k ní více v budoucnu vracet?
ODPOVĚĎ:Dovolím si říct, že je to optický klam, world music je na Ostravě pořád stejně, stačí, když si důkladně projdete naše žánrové rozřazení na našich webových stránkách www.colours.cz. Jen obecně známé kapely jsou hvězdnější a trošku zakrývají skvosty world music, které tam jsou.
DOTAZ: Co byste paní Zlato, řekla tomu, že byste třeba omezili počet účinkujících, aby člověk měl větší možnost si vystoupení více vychutnat. Těžko vstřebu do sebe za jeden den třeba čtyři nebo pět koncertů…
ODPOVĚĎ:To je asi stejné, jako byste chtěla, aby opulentní hostina, na kterou se vydáte, se skládala jenom z pěti talířků, které do sebe dostanete. Prostě musíte si vybrat, co je pro vás nejlákavější. Věřte mi, i já si někdy zoufám, že nemůžu být na všech scénách naráz. Ale protože chceme pro vás připravit ten nejlepší festival, tak se nějak neumíme zastavit :)
DOTAZ: Myslíte si, že Meltingpot je vhodným doplněním Colours, není to až příliš umělé spojování několika světů najednou – hudba, divadlo, věda, výzkum, fyzika, chemie - normální, prostý člověk a to mi potvrdili i další lidé v tom má potom trošku „guláš“ z těch prožitků, nemyslíte?
ODPOVĚĎ:Ano, myslíme si, že spojení je dobré a že si to lidi umí užít i tak, navíc nejlepší přednášky z Meltingpotu uveřejňujeme na stránkách www.meltingpotforum.com, takže lze se k tomu, co vám uniklo, vrátit.
DOTAZ: Kdybyste chtěla pozvat své známe na festival – jakými trumfy byste argumentovala?
ODPOVĚĎ:Já doufám, že naši fanoušci si to umí odargumentovat sami. Věříme, že všichni jste našimi ambasadory. Ale v zásadě jsme nejlevnější festival světové úrovně v Evropě, což potvrzuje i zájem o vstupenky.
DOTAZ: Dobrý den,budou mít důchodci opět volný vstup poslední den?
ODPOVĚĎ:V tuto chvíli na tuto otázku neumím odpovědět, protože nevíme, jestli nebude kapacita zcela naplněna. Pokud pro vás místa zůstanou, rádi tu informaci dodáme na našich stránkách.
DOTAZ: Dobrý den, zaslechl jsem že jste ukončili spolupráci s moderátorem Rosťou Petříkem. Co Vás k tomu vedlo a kdo ho nahradí?
ODPOVĚĎ:Rosťu Petříka mám osobně velmi ráda a je to dlouholetý přítel, jen festival došel do fáze, kdy práce moderátorů zastávají informace na letkách a vlastně na žádném velkém evropském festivalu už nefigurují. Nebudeme jej tudíž nahrazovat, protože je nenahraditelný a my ho na festival samozřejmě zveme.
DOTAZ: Dobrý den. Festival letos poprvé začíná už ve středu a konči v sobotu. Nebyl takový posun příliš riskantní krok?
ODPOVĚĎ:Byl to trochu riskantní krok, ale věřím, že jsme ho kompenzovali výjimečně kvalitním středečním programem. Vedlo nás k tomu také to, že v neděli jsme vždy zaznamenali velký odliv mimoostravských návštěvníků, kterým nejely žádné spoje tak, aby se mohli účastnit vrcholu programu a zároveň nastoupit v pondělí do práce. Takto si můžete v neděli po náročném festivalu ještě odpočinout.
DOTAZ: Přeji hezký sluníčkový den.
Jak se máte a co se Vám v životě změnilo za poslední rok Zlato? A kde vidíte sebe a festival za 10 let?
ODPOVĚĎ:Mám se velmi dobře, protože dělám nádhernou práci a zdraví mi zatím slouží. Snažím se žít současným okamžikem, takže za horizont 10 let se opravdu nedívám.
Přeji vám všem ať máte krásný den a přijdete si s námi užít festival.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT