VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ON-LINE rozhovor s kandidátkou na poslankyni za ČSSD Kateřinou Chybidziurovou

Ve čtvrtek 12. října byla hostem on-line rozhovoru Deníku a na otázky čtenářů odpovídala Kateřina Chybidziurová, zastupitelka Jablunkova a zároveň kandidátka na poslankyni z řad ČSSD.

ON-LINE rozhovor s kandidátkou na poslankyni za ČSSD Kateřinou Chybidziurovou

Kateřina Chybidziurová

Tento rozhovor byl ukončen dne 12.10.2017
DOTAZ: Co je podle Vás největším problémem regionu, okresu nebo kraje ve kterém kandidujete?
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
zdravím všechny čtenáře Deníku a těším se na vaše dotazy.

Jsem z regionu Třinecko - jablunkovského a u nás je dlouhodobě jeden z největších problémů dobudování dopravní infrastruktury. V současné době se již otevře úsek silnice 1/11 Nebory – Oldřichovice, slavnostní otevření proběhne 17.10.2017. O výstavbu tohoto úseku se dlouho bojovalo. Dalším klíčovým projektem je výstavba obchvatu Frýdek - Místek, který by odlehčil od tranzitní dopravy, v současné době ekologické sdružení podalo rozklad a ten by se měl vyřešit do ledna 2018. Budeme vyvíjet mnohem větší tlak na urychlení výstavby takto zásadních infrastrukturních projektů, které mohou výrazně zlepšit kvalitu života v jednotlivých městech. Obchvat by měl být vybudován do roku 2022.
DOTAZ: Jaký máte názor na úroveň mezd v regionu?

Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ:Úroveň mezd v regionu je nízká ve srovnání zejména s hlavním městem a na tento problém by se další vláda měla zaměřit. Můj názor je, že by mělo docházet ke zvyšování mezd rovnoměrně ve všech oborech. Stát by měl také upravit daňovou politiku. Snížit daně malým a středním podnikům a zavést spravedlivé progresivní zdanění velkých firem s vysokými zisky, tedy nad 100 milionů korun.
DOTAZ: Dobrý den paní zastupitelko, zajímalo by mne jaké jsou podle Vás největší neduhy české společnosti? Děkuji. A.S.
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
dle mého názoru je to úroveň mezd v ČR, to že lidé odcházejí raději za prací do zahraničí a v návaznosti na to je nedostatek pracovních sil.
DOTAZ: Paní zastupitelko, jste spokojena s prestiží, jakou má politika mezi lidmi? Pokud ne, co chcete dělat pro její zvýšení?
ODPOVĚĎ:Dobrý den Davide,

nejsem spokojena. Politika je brána mezi lidmi jako něco špatného, což se mnohdy nedivím, jak vidíte jak někteří politici vystupují. Bylo by potřeba, aby se politici vůči veřejnosti lépe prezentovali, snažili se dostát svým slibům a např. bych i zveřejnila také u každého politika, v jakých politických stranách již působil.
DOTAZ: Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala proč kandidujete do sněmovny?
ODPOVĚĎ:Kandiduji do sněmovny z toho důvodu, abych mohla pomoci našemu regionu i kraji, podpořit tak rozvoj infrastruktury, turistického ruchu, kultury atp. Chtěla bych využít svých dosavadních zkušeností z úrovně jak politiky regionální tak i krajské. V záměru máme za ČSSD snížit daně, zvyšovat mzdy a důchody, zachovat kvalitní veřejné zdravotnictví a podpořit vzdělanost.
DOTAZ: Dobrý den,
vím , že se v Jablunkově bude stavět nová Hasičská zbrojnice . Zajímalo by mne , z jakých zdrojů bude financována .
ODPOVĚĎ:Dobrý den, jedná se konkrétně o výstavbu Integrovaného výjezdového centra v Jablunkově. IVC v Jablunkově bude sdružovat jednotku požární ochrany města, zdravotnickou záchrannou službu Moravskoslezského kraje a městskou policii. Jsem jedna z iniciátorů tohoto projektu a věřím, že vybudování tohoto centra pomůže celému Jablunkovsku. Myšlenka výstavby IVC v Jablunkově se zrodila již v roce 2015, kdy byla zahájena jednání s vedením Moravskoslezského kraje a v dubnu 2016 uzavřelo se Memorandum o výstavbě IVC mezi Moravskoslezským krajem a Městem Jablunkov. Bylo dohodnuto, že kraj poskytne finanční prostředky, konkrétně 50% z celkové ceny maximálně však 10. mil. Kč. Tyto prostředky byly alokovány v rámci rozpočtu Moravskoslezského kraje na požární ochranu a výstavbu IVC na rok 2017 a celkový rozpočet na výstavbu IVC byl zhruba 25 mil. Kč. Po vyhotovení projektové dokumentace se ale zjistilo, že celková cena bude podstatně vyšší a na základě tedy musel být uzavřen Dodatek č. 1 k Memorandu o spolupráci mezi Moravskoslezským krajem a Městem Jablunkov s tím, že Moravskoslezský kraj poskytne na výstavbu 18 mil. Kč a z města Jablunkova na výstavbu IVC půjde taktéž 18 mil. Kč. Celková cena se tedy vyšplhá na cca 36 mil. Kč. Město Jablunkov zřizuje jednotku sboru dobrovolných hasičů, která je zařazena do kategorie JPO II/1 tzn., že zabezpečuje jedno výjezdové družstvo s výjezdem do 5 minut od vyhlášení poplachu.
DOTAZ: Myslíte si , že je kultura dostatečně podporována v Moravskoslezském kraji ? Ptám se Vás ,jelikož vím , že působíte ve výboru kultury a památek MSK.
ODPOVĚĎ:Z mého pohledu jde kulturu vždy podporovat více. Byla jsem 4 roky předsedkyní výboru zastupitelstva pro kulturu a památky Moravskoslezského kraje a nyní jsem členem tohoto výboru. Moravskoslezský kraj každoročně vyhlašuje na podporu kultury v Moravskoslezském kraji dotační titul, kde žadatelé mohou žádat o dotace na kulturu až do výše 150 tis. Kč. Samozřejmě je vždy převis žádostí a alokace nestačí. Jsou podporovány různé festivaly, adventní či jiné koncerty, postupové přehlídky a soutěže a mnoho dalších. V tomto roce se rozdělovalo 10 mil. Kč. Taktéž 10 mil. Kč se v tomto roce rozdělilo i mezi žadatele na nadregionální akce, které výrazně Moravskoslezský kraj prezentují jako např. multižánrový festival Colours of Ostrava, mezinárodní folklórní a hudební festivaly, koncerty, divadelní festival Spectacullo Interesse a další. Pak jsou poskytovány i individuální dotace během kalendářního roku.
DOTAZ: Dobrý den, co říkáte na činnost radnice v Jablunkově?

Díky za odpověď. J.
ODPOVĚĎ:Dobrý den paní Jano,
jsem v současné době zastupitelem a mrzí mně, že ačkoli jsme jako ČSSD volby komunální v Jablunkově vyhráli, přesto jsme v opozici. Věřím, že v příštím roce se situace změní a budeme se snažit pro to udělat maximum. Je důležité, aby občané přišli k volbám a podpořili své kandidáty. V Jablunkově bydlím a záleží mi na tom, jak jsou občané v našem městě i celkově v regionu spokojení.
DOTAZ: Vaše hlavní volební heslo zní konec levné práce, vyhlašujeme válku levné práci, jak chcete s nízkou mzdou bojovat?
ODPOVĚĎ:Dobrý den paní Ivo,
naším cílem je zvyšovat během následujících 4 let minimální mzdu tak, aby hrubá mzda po čtyřech letech dosahovala výše 16 000 Kč a průměrná mzda pak byla ve výši 40000 Kč. Pořád to bude málo ve srovnání např. se mzdami v Německu, je to ale náš minimální cíl. Musíme využít současného ekonomického růstu a také nejnižší nezaměstnanosti ze všech zemí EU k výraznému tlaku na rychlé zvyšování mezd. Naše země nesmí být pouze montovnou, ale naopak dynamicky se rozvíjející ekonomikou, generující vysokou přidanou hodnotu, stejně jako sousední Německo.
DOTAZ: Znají vás dobře starostové a občané v regionu? Jelikož mnohdy veřejné představitele ani za volební období neznají.
ODPOVĚĎ:Dobrý den,

působím v krajském zastupitelstvu již 5 let a od začátku se snažím spolupracovat se starosty jednotlivých obcí či měst, sdruženími obcí, dalšími veřejnými představiteli a také i se samotnými občany, kteří za mnou chodí s řešením svých problémů v regionu. Těší mne každá dotace, která se podaří získat pro tuto oblast a náš region. Věnuji se zejména oblasti kultury, památek, školství i sportu, národnostních menšin, ale i ostatní oblasti mi nejsou cizí. Např. snažím se podporovat hasiče a jednotlivé spolky, sportovní kluby, seniory. Na názor na mou osobu se můžete zeptat samotných starostů i občanů.

DOTAZ: Jste žena a jak se cítíte v politice? Jak se vám spolupracuje s muži
ODPOVĚĎ:Nemám moc ráda politikaření a myslím si, že spíše samotná práce mluví za vás. Musím říci, že se zastává všeobecně názor, že ženy to nemají v politice jednoduché. Já mám fajn kolegy, se kterými se mi dobře spolupracuje, ale někdy musíte mít ostré lokty. Včera jsem četla, že podíl žen na kandidátkách do Sněmovny je letos historicky nejvyšší, přesto ale nedosahuje ani jedné třetiny všech kandidujících. Z mého pohledu jsou ženy více otevřené spolupráci, a to i spektrem stran.
DOTAZ: Je podpora krajů ze strany státu dostatečná?
A co říkáte na spory uvnitř ostravské ČSSD?
ODPOVĚĎ:Dobrý den,

ad1) ČSSD v tomto volebním období prosadila, že daňové příjmy rozpočtů krajů vzrostly na úroveň 8,92 % z celostátního výnosu daně, což významně pomohlo krajům. Kraje vykázaly za rok 2016 přebytek hospodaření 12,7 miliardy korun a nás to moc těší. Některé kraje však vyžadují intenzivnější podporu ze strany státu. ČSSD proto plánuje nasměrovat vládní výdaje na pomoc ekonomicky znevýhodněným krajům.

ad2) Neshody nejsou jen v ČSSD ale ve všech stranách a jsou jejich přirozenou součástí. Mrzí mně, že se spory vnitrostranické ventilují navenek. Nemám z toho radost, ale strana má kolem 20 tisíc členů a není možné, aby všichni se vším souhlasili. Nakonec se domluvit dokážeme, vždyť jsme tady již 139 let. Měli jsme v minulosti spory i ve frýdeckém okrese, které se podařilo úspěšně vyřešit a nyní je spolupráce více než dobrá.
DOTAZ: Co si myslíte o české ekonomice?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, naše ekonomika je nyní v dobré kondici, vykazuje velmi dobré tempo růstu a také je nízká nezaměstnanost, tzn. i ne tolik sociálních dávek. Ale z druhé strany je nedostatek pracovních sil. Za čtyři roky se zvýšila průměrná mzda o tři tisíce, a že se zvýšila minimální mzda už skoro na 40 procent průměrné mzdy.
DOTAZ: Jaké máte koníčky a máte vůbec při výkonu své funkce nějaký volný čas?
ODPOVĚĎ:Na koníčky mi moc volného času nezbývá. Mám ráda sport, v zimě např. lyže, jinak cyklistika, turistika, plavání, ráda čtu knihy, chodím do divadla a navštěvuji většinu kulturních či sportovních akcí v regionu i kraji. Také se věnuji studiu angličtiny a němčiny. Bydlím v Jablunkově a náš region obklopují krásné Beskydy s nádhernou přírodou a tedy je zde spousta vyžití.
DOTAZ: Jste krajskou zastupitelkou a orientujete se taktéž v oblasti školství. Co podle vás se ve školství podařilo a co by jste chtěla jako poslanec změnit?
ODPOVĚĎ:Cílem je stabilizovat situaci ve školství. Ve školách musí být kvalitní, motivovaní učitelé, kteří budou dobře ohodnoceni. Bez tohoto děti nedostanou kvalitní vzdělání. Zasadili jsme se o zvýšení platů učitelům a v této politice budeme pokračovat. Protlačili jsme rekordní peníze na sport, navýšili jsme kapacity mateřských škol, prosadíme, aby vzdělání bylo skutečně bezplatné, a to včetně volnočasových aktivit. Máme v záměru udržet bezplatné vysoké školství. Za důležité považujeme i to, aby například absolventi škol s technickým zaměřením mohli najít pracovní uplatnění, z toho důvodu chceme podporovat užší spolupráci škol s firmami a tím pádem i zaměstnanost v daném regionu. Velmi důležité je podporovat učňovské školství – všichni se snaží být dnes manažeři a již dnes je velký problém se řemeslníky.
DOTAZ: Jaký máte názor na výši důchodů v ČR?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, vláda ČSSD pravidelně navyšuje penze. V roce 2016, kdy růst důchodů byl kvůli růstu cen a reálných mezd příliš nízký, přidala vláda důchodcům jednorázově 1 200 korun navíc. V roce 2017 vláda navíc zavedla systém pravidelného navyšování penzí. Ty nově porostou podle reálného růstu cen, který ovlivňuje výdaje domácností důchodců. Penze navíc budou z 50 % reagovat na růst reálných mezd. V roce 2017 byl zastropován věk pro odchod do důchodu na 65 let.
DOTAZ: Do voleb zbývá již je jeden a půl týdne, jak jste na tom s kampaní? A kde se s vámi lidé mohou setkat?
Díky za odpověď.
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
skoro každý den jsem v kontaktu s občany, navštěvuji různé besedy, diskuze či akce. Jsem neuvolněný člen zastupitelstva Moravskoslezského kraje, tudíž i normálně pracuji. Jsem zástupce vedoucí odboru školství a kultury a ekonom na MěÚ v Jablunkově a můžu říci, že zrovna v období voleb vše skloubit dohromady, je velice časově náročné.
DOTAZ: Jakou úroveň má podle vás naše zdravotnictví?
ODPOVĚĎ:Zdravotnictví v ČR je na vysoké úrovni, byla to ČSSD, která ve vládě zrušila poplatky ve zdravotnictví, zvýšili jsme platy lékařům i zdravotním sestrám a budeme v nich i nadále pokračovat. Prosadili jsme nižší daně na léky a dětskou výživu a navýšili dávky při dlouhodobě nemoci. Také bylo zavedeno ošetřovné pro rodinné příslušníky, kteří se rozhodnou pečovat doma o své dlouhodobě nemocné příbuzné. Jsme proti znovuzavedení poplatků ve zdravotnictví a zejména proti privatizaci nemocnic.
DOTAZ: Myslíte si, že je u nás dostatečná podpora mladých lidí a dostupné bydlení?
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
z mého pohledu je podpora mladých lidí nedostatečná. Ceny bytů rostou doslova šíleným tempem a máme tedy v záměru prosadit, aby bylo co nejdostupnější sociální bydlení a aby pomáhalo hlavně mladým lidem, samoživitelům a samoživitelkám s dětmi, ale také seniorům a zdravotně znevýhodněným. Budeme podporovat výstavbu obecních bytů a nabízet dlouhodobé bezúročné půjčky na bydlení pro mladé rodiny jako doplňkový zdroj prostředků na pořízení vlastního bydlení.
DOTAZ: Jste mladá a pohledná žena, která má asi zachránit chyby starých nomenklaturních kádrů ČSSD. Proto se Vás ptám, jestli považujete klientelismus a nepotismus za formu korupce a jestli se objevuje mezi členy ČSSD?
Děkuji předem za odpověď.
ODPOVĚĎ:Dobrý den pane Hájku, klientelismus a nepotismus je označován za formu korupce a s tímto nechci mít nic společného. Chci pomoci regionu i lidem, aby se zde lépe žilo a byli spokojeni.
DOTAZ: Zdravím Vás paní zastupitelko,
mám dva dotazy:
1) Jste pro přijetí Eura?
2) Vlastníme památkově chráněnou nemovitost, kde bychom žádat o dotaci?

Děkuji. Andrea
ODPOVĚĎ:Dobrý den,

ad1) Dříve či později se přijetí Eura asi nevyhneme. Ale nejprve by si Eurozóna měla vyřešit své problémy, abychom neplatili dluhy řeckých a italských bank.

ad2) Moravskoslezský kraj každoročně vyhlašuje program obnovy kulturních památek a památkově chráněných nemovitostí v MSK, kde se můžete jako žadatel přihlásit. O dotaci můžete žádat až do výše 350 tis. Kč.

Děkuji za Vaše dotazy, mějte krásný den a případné další dotazy můžete směřovat na můj pracovní e-mail: katerina.chybidziurova@msk.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení