VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ON-LINE s poslankyní Pavlou Golasowskou, lídryní KDU-ČSL v kraji

V pátek byla hostem ON-LINE rozhovoru Deníku lídryně KDU-ČSL v kraji - poslankyně Pavla Golasowská.

ON-LINE s poslankyní Pavlou Golasowskou, lídryní KDU-ČSL v kraji

Lídryně KDU-ČSL v kraji - poslankyně Pavla Golasowská, 13. zaří 2017 v Ostravě.

Tento rozhovor byl ukončen dne 13.10.2017
DOTAZ: Jaký máte názor na úroveň mezd v regionu?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, zdravím čtenáře Deníku a přeji všem příjemný den.

Mzdy v našem regionu jsou velmi nízké, což je jeden z důvodů, proč se náš kraj vylidňuje. Řešení, jak toto změnit je jednak v přílivu investorů a vytvoření pracovních míst, ale takových, kdy se budou ve firmách vyrábět finální výrobky a za ně dostaneme řádně zaplaceno. Bohužel nyní jsme stále ještě v mnoha firmách tzv. "montovnou" a tomu také odpovídají nízké výdělky. KDU ČSL chce toto v budoucnu změnit podporou vědy, výzkumu a inovací a také podporou tzv. "mozků", aby lidé se vzděláním neodcházeli do velkých měst nebo do zahraničí.
DOTAZ: Jak zvládáte práci poslankyně s rodinným životem?
ODPOVĚĎ:Jsem z Moravskoslezského kraje a jednou z největších překážek je daleká dostupnost z místa mého bydliště do poslanecké sněmovny. Sladění práce poslankyně s rodinným životem hodně záleží na podpoře mých blízkých, manžela a mých šesti již dospělých dětí, kteří mě v mé práci podporují. Bez jejich pomoci bych nemohla tuto práci dělat.
DOTAZ: Jaký máte názor na tradiční rodinu a manželství? Myslíte si, že manželství má v dnešní době smysl, když se každé druhé manželství rozvádí?
ODPOVĚĎ:KDU ČSL pokládá důraz na tradiční rodinu, kterou tvoří žena, muž a dítě nebo děti a samozřejmě lepší variantou je rozšířená rodina nebo -li rodina tří generací, kterou tvoří děti, rodiče a prarodiče. Jiné formy rodiny nejsou pro dítě zdravé, děti potřebují vzory a to mámu jako ženu a tátu jako muže. Manželství má určitě smysl, já sama žiji v manželství 32 let a znám spoustu těch, kdo žili v manželství celý život. To, že manželství není jen kousek papíru svědčí i to, že o manželství jako instituci má zájem i homosexuální menšina. Manželství je nejen závazek, ale také svazek, v němž se dva učí navzájem si odpouštět, přijímat jeden druhého i s jeho chybami a umět i začínat znovu. Pro děti je to pak vzor, že manželství se nemusí jen "vydržet," ale že se může i krásně prožít.
DOTAZ: Dobrý den, chtěla bych se opytat, či v tom Časkym Cieszyne postavice tygo Mekdonalda. Dzienka barzdo.
ODPOVĚĎ:Dobrý den, o McDonaldu nic niewiym, musicie se spytač pana starosty Vítka Slováčka, tyn to bedzie wiedziou.
DOTAZ: Váš názor na umisťování dětí do mateřských školek od 2 let nebo dětí mladších 2 let do jeslí.
ODPOVĚĎ:Dle odborníků - psychologů není vhodný pobyt dětí v předškolních zařízeních před dosažením tří let. Já jsem téhož názoru, nicméně vzhledem k tomu, že rodičovský příspěvek lze čerpat i do dvou let dítěte, máme tak matky, které se z různých důvodů ať finančních, rodinných nebo i pracovních potřebují vrátit do práce. Pro umisťování dětí mladších 2 let nejsem, tyto děti mají být prvotně s matkou.
DOTAZ: Pracovala jste v sociálních službách, jaký máte názor na financování neziskových organizací ?
ODPOVĚĎ:Financování tzv. neziskovek je po dlouhá léta velmi problematické. Neziskové organizace musí každý rok žádat o dotace na své služby a na tyto finance nemají neziskovky právní nárok. Navíc dotace přicházejí poměrně pozdě a nepravidelně. V poslední době se situace trochu zlepšila, neboť dotace přiděluje MPSV prostřednictvím krajů, ale každý kraj má odlišná kritéria. Východiskem by bylo víceleté financování, aby zaměstnanci měli větší jistotu zaměstnání a neutrpěla by tak kvalita těchto služeb.
DOTAZ: Myslíte si, že o seniory je u nás dobře postaráno?
ODPOVĚĎ:Seniorů v naší zemi přibývá a je to skupina, která si za svou celoživotní práci zaslouží, aby o ni bylo dobře postaráno. Důchody se valorizují, přibývá domovů s pečovatelskou službou, se zvláštním režimem, máme službu osobní asistence. Senioři s postižením či nemocní mohou získat příspěvek na péči či příspěvek na mobilitu atd. Senioři mají také spoustu možností, jak využít volný čas, např. kurzy paměti, jazykové, počítačové, návštěvy divadel, kin, senior kluby. Pro zvídavé také funguje např. Univerzita třetího věku či jiné odborné semináře. Je třeba stále co zlepšovat a obce či města se snaží seniorům zkvalitnit podzim života a vytváří pro ně pestré nabídky.
DOTAZ: Proč jste za 4 roky nebyli schopni ve sněmovně přijmout Zákon o sociálním bydlení?
ODPOVĚĎ:Na Zákon o sociálním bydlení se čeká asi 20 let. Tak, jak byl ve sněmovně navržen, nepomáhal obcím a cílová skupina, které by se týkal byla příliš široká. Navíc neodpovídal na otázku, co s lidmi, kteří sice dostanou sociální bydlení, ale nebudou platit nebo nebudou dodržovat podmínky občanského soužití, kam půjdou? KDU ČSL proto připravuje Zákon o dostupném bydlení, který chce podpořit zejména mladé rodiny a seniory, aby nevydali všechny své peníze za nájem. Dostupné bydlení pro mladé je také jednou z možností, jak zamezit odlivu mladých z regionu.
DOTAZ: Myslíte si, že se mládež dnes více nudí a neváží si kulturních hodnot? Narážím na žháře kostelíka v Gutech.
ODPOVĚĎ:Kostel v Gutech byl nejen památkou ze 16. století, ale také místem, kde doposud probíhaly bohoslužby, křty, svatby. Jeho ztráta má nevyčíslitelnou hodnotu jednak kulturní, ale také náboženskou. Při rozhovorech s lidmi se setkávám s názory třeba i nevěřících, kteří kroutili hlavou nad tím, že si tito mladí lidé neváží práce našich předků, práce lidských rukou. Hovořili o ztrátě úcty k hodnotám minulých generací i k hodnotám dnešní společnosti. Považuji tento případ za ojedinělý a myslím si, že je mnoho mladých lidí, na které můžeme být hrdi.
DOTAZ: V programu máte také podporu paliativní a hospicové péče. Jak?
ODPOVĚĎ:Statistiky hovoří o tom, že 9 z 10 těžce nemocných lidí si přeje zemřít doma a jen jednomu se toto podaří. Bohužel i v dnešní době umírají lidé v LDNkách, za plentou, osamoceni. KDU ČSL chce podpořit Zákon o hospicové péči a to tak, aby co nejvíce nevyléčitelně nemocných mohlo odejít z tohoto světa ve svém přirozeném prostředí - doma. Chceme odpovídající finanční podporu jednak pro kamenné hospice a také pro hospice mobilní.
DOTAZ: Co byste chtěla vzkázat voličům?
ODPOVĚĎ:Vážení občané, za týden jsou volby, které rozhodnou o dalším směřování naší země. Záleží i na Vás, každý hlas je cenný. Pojďte k volbám, i Vy můžete věci změnit.
Děkuji za vaše dotazy a pokud jsem někomu z Vás nestihla odpovědět, pište své dotazy na e-mail: p.golasowska@centrum.cz. Mějte hezké podzimní dny. Vaše Pavla Golasowská, lídr kandidátky za KDU ČSL do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v Moravskoslezském kraji.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT