VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ON-LINE se starostkou Mariánských Hor a Hulváků Lianou Janáčkovou

Starostka ostravského městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Ing. arch. Liana Janáčková jako host ON-LINE rozhovoru Deníku odpovídala na otázky čtenářů.

ON-LINE se starostkou Mariánských Hor a Hulváků Lianou Janáčkovou

Starostka ostravského městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Liana Janáčková.

Tento rozhovor byl ukončen dne 16.5.2017
DOTAZ: Dobrý den, byli někde zveřejněni výherci soutěže čertovských pohádek?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, všechny vás zdravím a děkuji za vaše dotazy.

Letošní ročník je už 7. ročníkem literární soutěže, kterou pro celý Moravskoslezský kraj pořádáme. Tématem je: Čerti a sport. Nyní vybíráme zhruba z tisícovky přihlášených pohádek, výherce zveřejníme 20. června, kdy se uskuteční slavnostní vyhlášení výsledků. Ve stejný den se informace objeví na webu www.certovskepohadky.cz, v mariánskohorském Zpravodaji a samozřejmě taky poskytneme info médiím. Mám velkou radost, že se soutěž stala tradicí a každým rokem je o ni větší zájem.
DOTAZ: Kdy se začnou realizovat vítězné projekty z participativního rozpočtu, které v hlasování vybrali lidé? A plánujete podobný projekt udělat i letos?
ODPOVĚĎ:Vlastně se už některé projekty realizují - v sobotu se uskutečnil Mezinárodní turnaj fotbalových školiček na hřišti TJ Slovan, což byl projekt, který zvítězil v internetovém hlasování PARTu. Zúčastnilo se ho 12 družstev, skvělá atmosféra, výborná akce. Bezpečnostní tlačítka pro seniory už se taky začaly instalovat a tři projekty, které se týkají úpravy veřejného prostoru jsou momentálně ve stádiu projektové přípravy. Dětské hřiště pro nejmenší v Dolině bude zrealizované do 2 měsíců, už máme připravenou dodavatelskou smlouvu, hřiště na Klicperově ulici začneme upravovat první etapou, tj. demontáží železné konstrukce s pletivem a terénními úpravami (vyčištění od křovin, srovnáním térénu), v závěrečné fázi se upraví asfaltové hřiště a zdemoluje nevzhledný plechový plot. Veřejný prostor na Hulvákách se k rekonstrukci připravuje, stejně jako kašna před kostelem. Protože zájem o hlasování ze strany občanů v našem obvodu byl velký, plánujeme pokračovat v participativním rozpočtu i letos a vyčleníme na něj opět 1,5 milionu korun.
DOTAZ: Dobry den,

Bude se neco dit s problemovou ubytovnou na Vystavni ulici , je tam kazdy den policie, bydlime kousek a je to tam opravdu strasne .
Co takhle dat do ulic alespon kamery MP ,diky za odpoved
ODPOVĚĎ:Kamery jsou již instalovány a po dohodě je před ubytovnou skoro nepřetržitě hlídka městské policie. Víme, že tento prostor je problémový a chceme jej řešit i v souladu s legislativou, tj. s novelou vyhlášky o hmotné nouzi, a vyhlásíme jej jako vyloučenou lokalitu. To zabrání novým "nájemníkům" se do ubytovny stěhovat a spoléhat se tak na doplatek na bydlení ze strany státu.
DOTAZ: Myslite si, ze deti si na tech malovanych hristich budou hrat? Nebylo by lepsi postavit klasicke hriste, houpacky, kolotoce atp.?
ODPOVĚĎ:Malovaná hřiště jsme nechali zhotovit na plochách, které byly jinak nevyužité. Všechny jsou v blízkosti obytných domů, kde bydlí rodiny s dětmi. Už teď víme, že si na nich děti hrát budou, první zkušenosti už máme. Ohlasy ze strany obyvatel našeho obvodu jsou dobré. Klasických hrišť s dětskými prvky jsme už v obvodu nainstalovali několik, například jen v minulém roce čtyři, samozřejmě ale i v tom budeme pokračovat. A co se týče cen pro vaši představu - pět malovaných her stojí přibližně stejně, jako jeden houpací koník. Finančně se tedy nejedná o náročný projekt.
DOTAZ: Dobry den proc sez domku cerveneho krize na ulici 1. Maje kde jen vzniknout studentske a dalsi bydleni se stava dalsi gheto a vyloucena oblast plna odpadku a spiny!!! Je to otresne pred 2 lety jste slibovala investora zeslovenskaa skutek utek. Dalsi prednadrazi!! Hlavne ze chcete novou radnci. Marianske hory zacinaji byt opet spinave rozbite a usmudlane jako celek!!!
ODPOVĚĎ:To, co píšete, není pravda. Domy na Červeném kříži jsme slovenskému investorovi, který studentské městečko sliboval, už prodali. Jeho záměr je dlouhodobý a na našem zastupitelstvu v dubnu nový majitel další postup prezentoval. Zatím opravuje byty, které pronajímá, a vyčleněné objekty na studentské bydlení by měl začít opravovat v létě. Ani nás netěší relativně pomalý postup těchto oprav, chceme ale věřit tomu, že maximálně do pěti let se celá situace radikálně změní a lokalita bude odpovídat slibům investora. Možná byste mohl konkretizovat místa, která se vám v obvodu zdají neuklizená nebo špinavá, budeme rádi za každý podnět všímavých občanů.
DOTAZ: Jestli můžu,tak dva dotazy...tak,jak to vypadá s tím úžasným studentským městečkem,prozatím to vypadá spíše na nové úžasné gheto,pro naše milované spoluobčany...a opravdu máte dojem,že ta nová obluda na náměstí,je to,co obyvatelé Mar. Hor OPRAVDU nejvíce chtějí a potřebují?Já,když jdu po některých ulicích po Mariánkách,tak mám spíše dojem,že občané by asi více uvítali nové chodníky,jelikož na hodně místech to je spíše o tom,jak chodit a nezlomit si nohy.Ludmilina ul. je ve stavu,který připomíná stav dvě minuty po výbuchu.A takových ulic je samozřejmě daleko více.
ODPOVĚĎ:Studentské městečko viz. předchozí odpověď. Míníte-li "obludou" návrh nové radnice na náměstí, je samozřejmě na tuto záležitost více názorů, negativních, i pozitivních. Potřeba její výstavby vyplynula z neutěšeného stavu současných tří budov radnice. Chodníky i cesty opravujeme průběžně, konkrétně Ludmilina ulice je v majetku úřadu pro zastupování státu, není to tedy náš majetek, a očekáváme, že v průběhu letošního roku nám jej úřad bezúplatně předá, abychom ulici mohli zrekonstruovat. Projektově jsme již připraveni.
DOTAZ: Zdravím paní Liano a taky bych měl dotaz :) Jak vnímáte celou kauzu "krizi vlády" - tedy zemana, babiše i sobotku a pokus odvrátit pozornost davu směr kauza kájínek?
ODPOVĚĎ:Souhlasím s výrokem Václava Klause mladšího, že současná situace není vládní krizí, ale pouhým začátkem volební kampaně. To, co předvádějí vládní špičky, včetně prezidenta, je podle mě ale už za hranou a rozhodně nepřispívá k politické kultuře v naší republice. Domnívám se, že kauza Kájínek s tím nesouvisí.
DOTAZ: Adaptační pobyt prvňáků k moři je super nápad! Byli jsme loni, byla to úžasná akce. Plánujete v organizování těchto pobytů pokračovat?
ODPOVĚĎ:Děkujeme za pochvalu. Adaptační pobyty prvňáčků naší základní školy v Chorvatsku se skutečně povedly. Děti se seznámí s třídním kolektivem a třídní učitelkou, seznámí se mezi sebou i rodiče. To všechno pak má vliv na vytvoření příznivého klimatu ve třídě. Rozhodně v organizování pobytů budeme pokračovat, budoucí prvňáčci dvou našich tříd pojedou k moři i letos. V prvních dvou zářijových týdnech plánujeme dva turnusy, opět se pojede do Dalmácie, děti s rodiči budou bydlet v klimatizovaných mobilních domech s vlastním sociálním zařízením.
DOTAZ: Dobrý den paní starostko,
co bude znamenat "vyloučená lokalita" pro řádné občany vlastním na ulici Výstavní ?? Děkuji
ODPOVĚĎ:Vyloučenou lokalitou bude určena pouze budova ubytovny. Žádný negativní dopad na slušné občany v okolí to mít nebude. Jedná se o to, že v této "lokalitě" nebude již možné novým nájemníkům přiznávat doplatek na bydlení. Věříme, že postupně se tak obsada ubytovny změní.
DOTAZ: Paní starostko, je stavba nové radnice na Mariánském náměstí opravdu nutná? Současná radnice je podle mě v uspokojivém stavu.
ODPOVĚĎ:Vedení naší radnice je přesvědčeno o tom, že výstavba nové budovy na Mariánském náměstí má smysl. Zvětší se bezpečnost v okolí náměstí, lidé budou mít při vyřizování svých záležitostí větší komfort, bezkonkurenčně lepší dostupnost díky blízkosti MHD, objekt bude bezbariérový, s moderními technologiemi v energetické třídě pasivního standardu. Zároveň projekt řeší nové možnosti parkování v parkovacím domě, který bude součástí radnice. Pozemky, na kterých se má stavět, patří městskému obvodu a historicky byly zastavěné (Hostinec U Koule). Investovat finanční prostředky do současných budov tak, aby odpovídaly dnešním požadavkům, je nerentabilní, když za obdobné peníze může mít obvod budovu novou.
DOTAZ: Dobrý den, co takhle obnovovat stromy v ulicích, které byly pokaceny a na jejich místě na chodníku zůstává čtverec trávy nebo se zadlazdi? V mariankach jsou takových míst desítky. Děkuji za realizaci :)
ODPOVĚĎ:Vaše otázka se zřejmě týká aleje na ulici Přemyslovců, kde byly stromy vysázeny na vodovodním řádu. Po letech dochází ke stále častějším poruchám a vodárny nesouhlasí s tím, abychom sázeli na místě původních stromů nové. Do budoucna bohužel budeme muset vykácet celou alej, protože ulici čeká celková rekonstrukce vodovodu a kanalizace a stromy nahradí jiné formy zeleně. Jinak vždy dbáme na to, aby vykácené stromy byly nahrazeny novou výsadbou, což se týká nejen nás, jako vlastníků stromů, ale i jiných majitelů.
DOTAZ: Hezký dobrý den,
moc Vám fandím. Mám k Vám jednu velkou prosbu. Bydlím v Ostravě na Dubině a zajímá mně kdo sestěhovává problémové občany z jiných částí Ostravy k nám do Ostravy Jihu? Pan primátor Ostravy Macura ani starosta Jihu Bednář mi na to nechtějí odpovědět...Proto Vás snažně moc prosím o odpověď. Budeme muset prodat byt a odstěhovat se s našimi školou povinným dětmi pryč. Proto chci vědět, kdo to dělá. Proč to je mi jasné....Jinak stačí se zeptat prodavaček v Albertu u podchodu co se tady poslední 2-3 roky děje...!!!! Prosím odpovězte. Děkuji
ODPOVĚĎ:Dobrý den, přidělování bytů, které jsou v bytovém fondu městského obvodu, je v kompetenci radnic. Jedině za to je samospráva zodpovědná.
Proto například náš městský obvod prodal ze svého portfolia bytů jen malou část (cca do 10 procent), abychom mohli rozhodovat o tom, kdo v našich bytech bydlí. Soukromé vlastníky bytů a jejich nájemníky ale bohužel nedokáže ovlivnit žádný starosta, ani primátor.
DOTAZ: Dobrý den, paní starostko,
jak se Vám líbí ulice 28. října od tramvajové zastávky Mariánské náměstí po zastávku Hulvácká. Je moc smutné, jak tato část vypadá, nezdá se Vám :( ?? Je možnost uložit (naznačit) drobným obchodníkům, jak by měly vypadat tyto obchůdky a budovy ?? Snad je jen 4 až 5 obchodníků na ul. Prostorná, kteří by dostali 1 nebo 2 -ku za své prostory...... Děkuji
ODPOVĚĎ:Nelíbí. Bohužel ale prostory, o kterých píšete, jsou převážně v soukromém vlastnictví. S obchodníky mluvíme, aby se na vzhled svých prodejen zaměřili, ale zákonný nástroj na to, abychom ovlivnili, jak výlohy vypadají, neexistuje.
DOTAZ: Dobrý den,kdy bude pokračovat další etapa oprav sídliště Vršovců?Děkuji za odpověď
ODPOVĚĎ:Další etapy regenerace sídliště Vršovců budou realizovány v letošním a příštím roce. Plánujeme vybudovat nové chodníky, obnovu zeleně, parkoviště, dětské prvky a taky prvky pro seniory.
DOTAZ: Dobry den, pani starostko. Vas obvod vypada tragicky. Jiz na prvni pohled. Jedna se o nejhorsi cast Ostravy.Domnivam se ze se o neho vubec nestarate a predevsim uprednostnujete vlastni lobbisticko-podnikatelske zajmy. Ta nova priserna budova, kterou hodlate brzy postavit jest toho pregnantnim dukazem. Zeptam se Vas takto : Jak dlouho hodlate setrvat ve funkci starostky?
ODPOVĚĎ:Jedná se o úhel pohledu. Nejsem si vědoma upřednostňování jakýchkoli lobisticko-podnikatelských zájmů. Na otázku "Jak dlouho hodlám setrvat ve funkci starostky?" odpovídám: "Dokud mě budou občané volit a budu cítit, že našemu městskému obvodu mohu být prospěšná." Nebojte se, sebereflexi mám.
DOTAZ: Jak se obvod stará o seniory? Co pro ně připravujete?
ODPOVĚĎ:Zrovna minulý týden jsme uspořádali tři výlety do Hradce nad Moravicí a arboreta v Novém Dvoře, senioři byli nadšeni. Původně jsme měli naplánované dvě cesty, ale pro velký zájem jsme se rozhodli třetí termín přidat. Tyto akce organizuji společně s místostarostkou našeho obvodu Janou Pagáčovou, už nyní plánujeme další na podzim. V průběhu května a června budeme instalovat bezpečnostní tlačítka pro seniory, probíhají počítačové kurzy a otevřena je internetová kavárna v našem domě s pečovatelskou službou. V tomto roce také upravíme atrium v DPS na ulici Šimáčkově, kde se pro místní obyvatele vytvoří příjemné posezení. Organizujeme společné akce pro žáky základní školy a seniory, jakož i mnoho dalších drobných akcí v průběhu celého roku.
DOTAZ: Budete opět provádět postřik proti klíšťatům?
ODPOVĚĎ:Ano, letos nejen na zahradách mateřských škol, jak jsme to udělali v loňském roce, ale přidáváme i další místa, například okolí domů s pečovatelskou službou a areál základní školy v okolí nově vybudovaného sportovního hřiště, které jsme v květnu otevřeli pro veřejnost. Akce s postřiky se nám v loňském roce osvědčila, v ošetřených oblastech prokazatelně nedošlo k napadení dětí klíšťaty.

Více toho dnes nestihneme, jestli máte další dotazy, pište mi na mail janackova@marianskehory.cz.

Děkuji vám a přeji pěkné dny.

Liana Janáčková

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT