Kde: 28. října 311
Ostrava – Nová Ves
Vstupné: Zdarma
Web: www.ovak.cz

Pravidelné exkurze muzea Babylon budou zahájeny 4. dubna, pro zájemce bude otevřeno vždy každý druhý čtvrtek v měsíci a prohlídky začínají v 15.30 a 17.45 hodin. Vstup je zdarma, nutná je však rezervace na webu prostřednictvím registračního formuláře nebo je možno osobně navštívit zákaznické centrum OVAK a.s. v ulici Nádražní 28.

Výstavní expozice se věnuje historii dodávek vody do krajského města, tvoří ji panely s historií ostravského vodárenství a různé historické předměty. Návštěvníci se k ní dostanou přes podzemní štolu z historické strojovny.

Zrekonstruovaná původně odkyselovací stanice „Babylon“ se nachází v památkově chráněném areálu, kterému vévodí architektonická perla v podobě vodárenské věže. Ta sloužila od roku 1933 pod dobu pěti let jako odkyselovací stanice, z vody se zde odstraňoval rozpuštěný kysličník uhličitý, a tak se snižovala její agresivita. Když byl provoz přerušen, byl zde zřízen sklad materiálu.

Díky úzké spolupráci společnosti Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) s městem Ostrava se mohla uskutečnit rekonstrukce objektu, opravena byla střecha i fasáda věže. Samotná úpravna je jedním z architektonických skvostů Ostravy a díky průběžné modernizaci neustále plní svůj účel.