Česká republika ještě nikdy v historii nehostila šampionát, na kterém by startovali závodníci ze 170 států světa. Atletické mistrovství do 17 let se koná v dvouletém rozmezí, v uplynulých čtyřech ročnících získala Česká republika osm medailí. Na posledním šampionátu v Marrakeši byl z našich reprezentantů nejúspěšnější Vladislav Tuláček, který vybojoval stříbro ve vrhu koulí.

V Ostravě čítá česká reprezentace 50 jmen, největší naděje se upínají k domácím vícebojařkám Nikol Ogrodníkové a Kateřině Cachové. Nikol vede letošní světové tabulky výkonem 5400 bodů, Kateřina je s 5246 body druhá. „Jejich výkony jsou výtečné, podle nich to vypadá, že by mohly pomýšlet na vysoké cíle, určitě do umístění do osmé příčky,“ říká svazový trenér mládeže Jiří Kreuter.

Mezi chlapci, kterých je ve startovních listinách zapsáno šestadvacet, se vkládají naděje do oštěpaře Jakuba Vadlejcha. „Těží ze společné přípravy s českou rekordmankou Barborou Špotákovou a jeho letošní výkon 71,21 metru sedmisetgramovým oštěpem je mimořádný a patří do první světové desítky,“ uvedl Kreuter.

Pro mnoho mladých atletů je světový šampionát první velkou zahraniční soutěží, někteří však už zaznamenali dílčí úspěchy i v mužské či ženské kategorii. Můžeme čekat, že na ostravském oválu bude překonána řada nejlepších světových výkonů v této věkové kategorii a že na Ostravu bude nejedna vycházející atletická hvězdička vzpomínat jako na odrazový můstek své kariéry.