Ten se jako ambasador IAAF v pondělí zúčastnil Masterclass Clinic - programu, ve kterém se seniorské hvězdy setkaly s juniory přímo na závodní dráze. Práci s mladými atlety si velmi pochvaloval.

Vy již dva roky aktivně nezávodíte, přesto se v atletice stále pohybujete. Jaká je vaše úloha v rodině IAAF?

Dnes pracuji jako ambasador IAAFa kromě toho také dělám trenéra a konzultuji tréninkové plány jiným sportovcům.

Zaměřujete se hlavně na mládež. Co vás přitahuje právě na práci mládežnického trenéra?

Chci pomoci mladým sportovcům. Je hodně dětí, kterým je patnáct či šestnáct let, jsou velmi schopné a mohoubýt v budoucnu mistry. Jenže kvůli tomu, že mladé talenty nezvládnou přechod mezi juniorskou a seniorskou kategorií, vyjde jejich potenciál naprázdno. Já se podílím na speciálních tréninkových programech pořádaných IAAF, které jsou zaměřeny pouze na dané věkové skupiny.Máme například kategorie pro děti mezi dvanácti až patnácti lety, dále mezi šestnácti až sedmnácti atd. S dětmi ve skupinách pracujeme a snažíme se, aby tréninky na sebe plynule navazovaly, a tím se přechod mládeže mezi dospělé usnadnil. Bavímědělat z talentovaných dětí schopné a špičkové atlety.

Dokážete už v tomto věku rozeznat, kdo z těchto mladých sportovců bude jednou novým šampionem?

Jde to, ale není to tak jednoduché. Problém je v tom, že mladí lidé jsou právě v tomhle věku dost přetěžovaní. Mají plnou hlavu nejrůznějších věcí a nedokáží si vybrat, která je pro ně nejdůležitější. Působí na něm mnoho různých vlivů. Je velice těžké odhadnout, kdo těm negativním vnějším vlivům podlehne a kdo ne.

Máte nějakého favorita pro toto mistrovství na vaší trati - osmistovce?

Nyní je v Ostravě mnoho skvělých běžců. Jistě jsou zde favorité, i já jednohomám. Jenže teď nezáleží ani tak na vítězství, protože se jedná jen o jeden závod. Jde o to, aby mladý běžec měl dobrého trenéra a pevnou vůli. Jen tak se z něj může stát opravdový atletický šampion.