Loni začala díky jednateli společnosti Hřebčín Albertovec Josefu Hájkovi nová etapa tohoto kdysi vyhlášeného závodiště i slavného hřebčína. Jeho areál prošel během několika týdnů rozsáhlou rekonstrukcí, milovníci koní a dostihového sportu se nestačili divit. Po roce však kolektiv vedený bývalým ředitelem hřebčína a dnes druhým z jednatelů Milanem Vítkem a ředitelkou společnosti Petrou Gallusovou udělal zase obrovský kus práce.

„Podařilo se nám pro naše zaměstnance vybudovat ubytovnu s garsonkami, před dokončením je sál s vinárnou, který bude otevřen v předvečer letošních dostihů 21. července, přebudovali jsme bývalý ovčín na administrativní sídlo firmy a byli jsme za to mezi trojicí oceněných při Stavbě roku 2006, což je v souvislosti s konkurencí mimořádná pocta, “ říká Josef Hájek a prozrazuje další plány. „V žádosti o dotace na rekonstrukci hotelu jsme v loňském roce neuspěli, ale nevzdáváme to. Už je znám vítěz výběrového řízení, firma, která se do toho pustí, zatím však ještě nevíme termín zahájení. Také bývalá administrativní budova hřebčína by se měla přeměnit na čtyřhvězdičkový hotel, plány v řádu desítek milionů ročně a minimálně na čtyři roky dopředu tedy máme,“ doplnil Hájek.

V Albertovi samozřejmě nemohou zapomenout ani na modernizaci technického zázemí, jako je například výstavba nové stáje, dokončení opravy stájí na Padělkách. V Albertovci by mělo vzniknout příjemné místo pro hosty i milovníky koní. Přispět by k tomu měl i záměr vytvořit na pastvině a dostihové dráze rybníček, z něhož by se v zimě čerpala voda na zasněžování.

„Líbila by se nám kilometrová dráha pro svezení na saních, která by mohla sloužit i jako běžecká trat pro veřejnost. Naší snahou je, aby se Albertovec dostal do širšího povědomí, aby si zde mohli zájemci zajezdit na koni pod dohledem instruktora, půjčit si koně, nebo případně vlastního koně ustájit. Naším zaměstnancem je mistr Evropy ve vozatajství, chceme nabízet i vyjížďky kočárem. A vytvořit samozřejmě co nejlepší zázemí. Víme ale, že je to běh na dlouhou trať,“ poznamenal muž, který oživil někdejší slávu Albertovce.

Zdejší dostihová stáj má v současnosti deset koní, připravují se u trenérů Radka Holčáka, Františka Holčáka a Milana Theimera, jeden je v Albertovci. Radek Holčák má v tréninku nejúspěšnějšího albertovského koně Trewira, který vyběhal loni 1,5 milionu korun na dotacích, převážně na dostizích v Itálii. Velkým úspěchem bylo i loňské páté místo Klipa, o něhož se stará trenér Theimer ve Vrbně p. Pradědem, na Velké pardubické. Vyhrál i letošní první kvalifikaci a opět se kvalifikoval do tohoto prestižního dostihu.

Albertovský hřebčín je nyní sportovní prioritou Josefa Hájka, který se ještě stále angažuje i v jakubčovickém fotbale. „Ten nikdy neopustím, je to moje srdeční záležitost. Nyní budeme hrát 1.A třídu, což je fotbal pro zábavu, radost mám z postupu žáků do krajského přeboru. Máme velmi slušně vybavený areál, ale ve vesnici se 700 obyvateli by se podle mého názoru neměla hrát druhá liga. Protože se mi nepovedlo domluvit se s Opavou, jsem rád, že jsme mohli licenci převést do Dukly Praha. Jsem i spolumajitelem klubu, členem představenstva, nakonec jsem na nabídku být ve vedení kývl. Ale nemám ambice Duklu řídit. Budu jí však fandit, přestože jsem v minulosti nikdy fandou Dukly nebyl. Alespoň doufám, že mě to nechytne, nechci se už do toho ponořit. Přesto však věřím, že druhá liga není pro tento klub s obrovskou tradicí konečnou stanicí,“ uzavřel Hájek.