Po sedmi disciplínách byl až pátý, ale v závěrečném běhu na 1000 metrů se posunul na druhé místo v osobním rekordu 6212 bodů. Víc jich nasbíral jen Shane Brathwaite z Barbadosu.

"Před šampionátem bych bral umístění do desítky, takže jsem byl hrozně šťastný," řekl po závodě Hedvičák a dokonce se prý radostí rozbrečel. V oštěpu hodil osobní rekord, třebaže to není jeho silná disciplína. "Takže jsem závěrečný kilometr běžel tak, že nemám co ztratit," popsal závěr soutěže.

Svěřenec tří trenérů Martina Skřivánka, Jiřího Čecháma a otce Jaroslava Hedvičáka staršího studuje všeobecné gymnázium v Pardubicích. Je trojnásobným mistrem republiky v hale a po závodě dával dokonce rozhovor pro mezinárodní federaci IAAF v angličtině.

Je snad nástupcem světového rekordmana a olympijského vítěze Romana Šebrleho nebo bývalého trojnásobného mistra světa Tomáše Dvořáka? "Nechci nijak tlačit na pilu, žádné velké tréninkové dávky, žádný kreatin a doplňky výživy," prohlásil se stříbrem v kpase. "Dělám desetiboj na řízky a kuřata od babiček a hodlám to tak dělat nějakou dobu dál," dodal.

Vidět dnes byli i další čeští mladíci. Sprinter Václav Zich obsadil v Ostravě šesté místo v běhu na 100 metrů. Dorostenecký rekordman se postaral o senzaci, když ve svém semifinále doběhl čtvrtý a postoupil mezi elitní osmičku spolu se zástupci světových sprinterských velmocí. V podvečerním finále pak skončil šestý v čase 10,74.

Zich už ve středečním rozběhu zlepšil vlastní národní rekord této věkové kategorie časem 10,65. Finále bylo jamajskou záležitostí, dvě nejcennější medaile si rozdělili Dexter Lee a Nickel Ashmeade. Na stejné trati žen triumfovala britská sprinterka Asha Philipová. O nejhodnotnější výkon druhého dne šampionátu se postaral Američan Wayne Davis časem 13,18 na 110 m překážek. I v tomto finále měla česká atletika zastoupení, Martin Mazáč doběhl osmý.

Z kvalifikace či rozběhů vypadli kladivář Tomáš Voňavka, dálkař Adam Pašiak, výškař Tomáš Kovalčík, tyčkařka Michaela Nosková a Eva Sutová na 400 metrů překážek.

Výsledky - finále:

Chlapci:

100 m: 1. Lee 10,51, 2. Ashmeade (oba Jam.) 10,54, 3. Gilstrap (USA) 10,65,…6. Zich (ČR) 10,74.

110 m př.: 1. Davis 13,18, 2. Wynne (oba USA) 13,44, 3. Semjonov (Kaz.) 13,82 …8. Mazáč (ČR) 14,22.

Osmiboj: 1. Brathwaite (Barb.) 6261, 2. Hedvičák (ČR) 6212, 3. Bevis (Austr.) 6212.

Oštěp: 1. Laaksonen (Fin.) 79,71, 2. Peacock (Austr.) 76,31, 3. Rütinš (Lot.) 74,65.

Dívky:

100: 1. Philipová (Brit.) 11,46, 2. Santosová (Braz.) 11,46, 3. Nelsonová (Brit.) 11,58.

Trojskok: 1. Alcantarová 13,63, 2. Rivaltová (oba Kuba) 13,32, 3. Bratkičová (Slov.) 12,96.