Bohaté zkušenosti ze své aktivní kariéry předává bývalý dánský reprezentant s keňskými kořeny dále a ve spolupráci s Mezinárodní atletickou federací IAAF připravuje tréninkové programy pro nadané sportovce. Dohled nad mladou generací drží i na světovém šampionátů sedmnáctiletých v Ostravě.

"Vidím tady dost budoucích šampionů, tedy alespoň těch, kteří k tomu mají předpoklady. Ale záleží, jak si dokážou utřídit věci v hlavě, protože jsou v problematickém věku a působí na ně řada okolních vlivů," řekl novinářům Kipketer během svého pobytu v Ostravě.

Rychlé nohy prý nejsou všechno. Kipketer tvrdí, že kdo chce uspět v jeho disciplíně, musí skloubit dohromady celou řadu faktorů. "Je to komplexní záležitost, ale všechno je v hlavě, tam to musí být srovnané a z toho to vychází. Osmistovka se musí stát vaším životním stylem. Souvisí to s výživou, plánováním, musíte mít dobré rodinné zázemí. Přijde mi to tak, že dneska si většina běžců hledí jen odtrénovat a tím to končí," řekl Kipketer.

Své představy může realizovat v praxi. S IAAF vymýšlí tréninkové programy pro mladé atlety. "Zaměřujeme se na mládí, snažím se jim pomoct, aby zvládli přechod z juniorů mezi seniory, který se u hodně talentů nepodaří. Děláme tréninkové programy pro kategorii od dvanácti do patnácti, patnácti a šestnácti a sedmnácti a osmnácti let, aby to plynule navazovalo a nepřetrénovali se," vysvětlil své poslání.

Z českých atletů ho nejvíce zaujal sprinter Lukáš Zich, který si v Ostravě časem 10,65 sekundy vylepšil osobní rekord na stovce a dokázal se v ní probojovat do finále. "Třeba je to jeden z příštích šampionů. Když v tomhle věku zaběhne takový čas, pak má určitě talent. Záleží, jak ustojí další očekávání a jestli si dlouhodobě udrží výkonnost. Ale to je všechno, o čem jsem mluvil," prohlásil Kipketer.

Nemusí to být slova do větru. Kipketer v juniorském věku na oválu také neexceloval, úspěchů dosáhl až později. "Na mistrovství světa juniorů v roce 1988 jsem byl diskvalifikovaný za to, že jsem špatně seběhl," připomněl svou zkušenost. "O dva roky později jsem byl na šampionátu v Plovdivu čtvrtý, ale tam to pořád z mé strany ještě nebylo tolik o seriózním a tvrdém tréninku. Říkám atletům, že trénink není všechno, že to je teprve začátek, a že je jedno, jestli jsou rychlí nebo pomalí, protože pořád ještě mají všechno před sebou," dodal Kipketer.