Sergej Bubka patří k největším postavám historie atletiky. Po skončení aktivní kariéry plynule přešel do funkcí v olympijském hnutí a v těchto dnech je na návštěvě Ostravy, kam zavítal jako jeden z hostů světového šampionátu v atletice do 17 let.

Ve středu 11. července si udělal čas i na nejvyšší představitele českého baseballu, předsedu České baseballové asociace Petra Ditricha a místopředsedu stejné organizace Radka Kepáka.

Spojení Bubka a baseball příliš dohromady nejde. Vysocí čeští představitelé tohoto stále ještě olympijského sportu ale měli k jednomu z nejslavnějších Ukrajinců světa dveře otevřené. Poděkovat za to mohou především oštěpaři Janu Železnému, který si sám krátce baseball vyzkoušel. „Honza je velkým fanouškem baseballu. Po olympiádě v Atlantě dokonce chvíli nadhazoval za tamní Atlanta Braves. Několikrát zahajoval Pražský baseballový týden a s předsedou České asociace Petrem Ditrichem ho váže dlouholeté přátelství. Kromě toho je ale Honza i velkým kamarádem Sergeje Bubky. A právě přes něj jsme na Sergeje dostali kontakt,“ popisuje anabázi setkání se světovým rekordmanem místopředseda Českého svazu baseballu a prezident ostravských Arrows Radim Kepák.

„Bubka na mě udělal velký dojem. Ukázalo se, že jde o velmi příjemného a inteligentního muže. Potkal jsem už mnoho sportovních veličin, setkání se Sergejem ale stavím hodně vysoko,“ dodal Kepák. A o čem si se třiačtyřicetiletým atletem povídali? Kdo by tipoval atletiku, byl by na omylu. Řeč byla samozřejmě o baseballu. „Bubka je členem Mezinárodního olympijského výboru. Trochu jsme lobbovali za baseball tak, aby se opět vrátil na olympijské hry. Sergej nám slíbil svou podporu,“ pochvaluje si Kepák. Baseball se naposledy na olympiádě představí v Pekingu. V roce 2012 bude v Londýně chybět. Už za dva roky se ale bude rozhodovat o jeho návratu mezi olympijské sporty.

Kromě olympiády ale přišla řeč i na univerzitní mistrovství světa v baseballu, které bude příští rok hostit Česká republika. Půjde zřejmě o nejvýznamnější sportovní akci, která se v roce 2008 v Česku odehraje. A Ostrava by měla být u toho. Pokud vše půjde podle plánu, bude jedním z pořadatelských měst. „I Bubka má velký vztah k baseballu. Vždyť poprvé jsme se s ním setkali před sedmi lety na Ukrajině právě při baseballovém zápase. Proto jsme jej požádali, aby převzal nad univerzitním šampionátem patronaci. On souhlasil. Možná jej tak příští rok v České republice znovu přivítáme,“ přeje si ostravský funkcionář.