Los domácím tenistkám nepřál, protože dvě z nich nastoupily proti nejvýše nasazeným hráčkám. Denisa Allertová svedla tvrdou bitvu s turnajovou jedničkou, Slovenkou Juhaszovou, a byla jen tři míčky od postupu do dalšího kola. „Na první pohled se jeví vyřazení všech reprezentantek jako velký neúspěch, ale zjednodušeně řečeno holkám scházelo více sportovního štěstí. Allertová se dokázala po debaklu v prvním setu skvěle vrátit do zápasu a největší favoritku turnaje pořádně potrápila. V rozhodujícím tie-breaku přitom dostala tři prasátka za sebou. To je opravdu neuvěřitelná smůla,“ hájil nejvýše nasazenou českou hráčku na turnaji trenér Miroslav Štencl. Stejně jako Allertovou pochválil za výkony i ostatní tenistky, které se však musejí spokojit jen s účastí v turnaji útěchy.

V úplně jiné rovině rozjeli své boje chlapci. Rumler s Pitrou porazili s přehledem své soupeře ve dvou setech, nasazení Vrňák a Veselý měli v prvních dvou kolech volný los.

Úvodní boje šampionátu pozorně sledoval také sportovní ředitel Českého tenisového svazu Jaroslav Balaš, který se výkonům českých reprezentantů příliš nedivil. „Je potřeba si uvědomit, že holky výkonnostně trochu za evropskou špičkou zaostávají, ovšem výkon Allertové se mi moc líbil. Je vidět, že ročník narození 1993 bude zkrátka mnohem úspěšnější v chlapecké kategorii. V dívkách bohužel budeme muset na talenty typu Šafářové či Vaidišové ještě chvilku počkat,“ tvrdí. Balaš přitom vyzdvihl skutečnost, že v Ostravě se koná akce tohoto typu už potřetí v řadě. A to i z důvodu, že jako pořadatelská země může Česko postavit do soutěže hned čtyři hráče, místo obvyklých dvou.

„Například v soutěži dívek si tak mohla vyzkoušet svoje schopnosti teprve třináctiletá Veronika Zavodská. Vyhrála jedno utkání a pak ve třech setech hodně potrápila druhou nasazenou Rusku Kirillovou. Určitě jsou to pro ni zkušenosti k nezaplacení, které může úspěšně prodat příští rok,“ dodal sportovní ředitel svazu.

Do dalších bojů by měl české hráče přijet povzbudit také předseda svazu Ivo Kaderka, který se už několik let snaží prosadit mnohem intenzivnější práci s mládeží. Možná i jeho přítomnost bude pro favorizované české hráče tou nejlepší motivací v dalších bojích. Plány mají veliké, ovšem cesta do nedělního finále je ještě stále hodně dlouhá.

 

Výsledky (pouze českých reprezentantů)
Chlapci, 2. kolo: Rumler- Baev (Nor.) 6:1, 6:1, Pitra-Madarasz (Maď.) 6:1, 6:0. Dívky, 1. kolo: Zavodská- Chantraineová (Bel.) 7:6(6), 7:6(5), Allertová-Myhreová (Nor.) 6:3, 6:2. 2. kolo: Kirillová (Rus.)-Zavodská 6:3, 5:7, 6:4, Juhaszová (Slov.)-Allertová 6:0, 2:6, 7:6(5), Babošová (Maď.)-Bendlová 6:3, 6:1, Kruničová (Srb.)-Vagnerová 6:4, 5:7, 6:2.