„Náš cíl je jednoduchý. Chceme porazit Future, pak ty Rusy a v posledním utkání proti Helsinkám hrát tak, abychom neudělali ostudu. Přece jen mají Helsinky jeden z nejlepších týmů v Evropě a asi jen těžko můžeme myslet na vítězství. Chceme postoupit ze skupiny a pak se uvidí. Opět bychom ale chtěli z českých týmů dojít nejdále,“ uvedl generální manažer FBC Pepino Ostrava Rolf Franke.

K favoritům budou patřit především špičkové švédské kluby Pixbo Wallenstam a IBK Dalen, které se pokusí prodloužit nadvládu zástupců kolébky florbalu. Mezi hlavními kandidáty, kteří by mohli jejich šestileté kralovaní přerušit, jsou finský mistr SSV Helsinky, jeho ligový konkurent Tapanilan Erä a švýcarský šampion Wiler-Ersigen.

Florbal zaplaví Prahu od čtvrtka do neděle, kdy budou korunováni vítězové v TMobile Areně. V elitní kategorii mužů se hraje jako v minulých letech o lákavou prémii 200 tisíc korun. O ni budou bojovat i finský tým FBT Karhut, lotyšský CelTik/Lekrings a ruský Nižegorodec. Českou extraligu reprezentuje nejlepší osmička týmů v čele s mistrovským Tatranem Střešovice.

„Favoritem turnaje nejsme, ale pokusíme se být černým koněm. Posílí nás Radim Cepek s Alešem Jakůbkem a snad se zúročí i příprava s kondičním trenérem Danem Hejretem,“ řekl trenér Tatranu Petr Ďarmek, který může počítat i se švédskou hvězdou Johanem von der Pahlenem. Jeho pokračovaní v klubu v sezoně je nejisté, ale na Czech Open nakonec dorazí.

Elitní kategorii žen před rokem ovládla Děkanka a i nyní pomýšlí nejvýše. „Připravujeme se na lednový Pohár mistrů, rády bychom se v Evropě prosadily,“ prohlásila trenérka Markéta Štéglová před kvalitním testem, který už pak Děkance domácí soutěž nenabídne. Úřadujícím českým mistryním budou konkurovat Zug United a Kloten- Bülach Jets ze Švýcarska, švédský klub IBC Östersund, zahraniční kluby zastupuje ještě Nauka z Ruska. V soutěži Elite ženy budou kraj zastupovat hráčky 1. SSK Vítkovice.

Poprvé se představí týmy hned ze tří kontinentů, do Prahy se vydaly i celky z Kanady a Austrálie. S kategoriemi B žen i mužů a juniory bude na třinácti hracích plochách ve dvanácti halách bojovat 224 družstev z 18 zemí.

Základní skupiny

ELITE MUŽI

skupina A: Bulldogs Brno, FBK Sokol Mladá Boleslav, Pixbo Wallenstam (Švéd.), Tapanilan Erä (Fin.),

skupina B: FBC Pepino Ostrava , Nizhegorodets (Rus), SalibanbandySeura Viikingit (Fin.), SSK Future,

skupina C: 1.SC SSK Vítkovice, FBT Karhutred (Fin.), IBK Dalenblack (Švéd.), Tatran Střešovice,

skupina D: CelTik/Lekrings (Litva), SV Wiler- Ersigen (Švýc.), TJ JM Chodov, Torpedo Pegres Havířov.

ELITE ŽENY

skupina A: 1.SC SSK Vítkovice, FBC Liberec ALIAZ Crazy Girls, IBC Östersund (Švéd.), TJ JM Chodov, Zug United (Švýc.),

skupina B: Bulldogs Brno, Děkanka, FbŠ EVVA Bohemians, Kloten - Bülach Jets (Švýc.) Nauka (Rus.)