Na rozdíl od soupeřů bude tým kolem Jiřího Welsche postrádat vyložené superhvězdy a většinu kádru dokonce tvoří hráči z domácí ligy. I proto se bude muset Zdeněk Hummel opřít o jiné atributy než o individuální kvality.

V podobné situaci se mužská reprezentace nacházela i v roce 1999. Na ME ve francouzském Dijonu odjížděl tým také v roli outsiderů, nakonec ale svou základní skupinu vyhrál a konečným 9. místem se pod tehdejším Hummelovým vedením postaral o největší úspěch samostatné české reprezentace.

„Co se týká skupiny, je to letos hodně podobné, máme tam zase Litevce a Němce. Všichni soupeři dnes ale mají hvězdy z NBA. My tam tehdy jeli s mladými hráči, kterým bylo třeba i jen osmnáct devatenáct, tehdy se ukázal třeba Luboš Bartoň,“ zavzpomínal Hummel, ale vzápětí prohlásil, že situace je přece jen poněkud odlišná. Hummel má k dispozici jen několik hráčů, kteří se prosazují v zahraničí, proto musí sázet hlavně na týmové pojetí. „Nemáme tolik špičkových hráčů jako Francouzi nebo Španělé, proto musíme maximálně využít to, co máme,“ řekl novinářům Hummel. „Snažili jsme se hráčům vysvětlit hierarchii v týmu, asi to i vycítili ze způsobu koučování.“

Skupina s Němci, Litevci a Turky prý bude jedna z těžších. „Máme hodně materiálu ke studiu, hlavní rozbory ale ještě musíme udělat. Bude to vyrovnaná skupina, a i kdybychom jednou vyhráli, asi to nic neřeší,“ odhadl sílu soupeřů Hummel. „Němci budou spoléhat na Nowitzkého, ale je to jen člověk. Musíme vyřešit, kdo od nás ho bude bránit. Litva a Turecko jsou pro změnu hodně vyrovnané a silné celky,“ prozradil Hummel. Favority celého šampionátu ale hledá jinde, třeba v Tonym Parkerem vedených Francouzích nebo domácích Španělech.

Český tým absolvoval poměrně obtížnou přípravu s velmi silnými soupeři. V italském Cagliari porazil Lotyše a Poláky, s domácími ale prohrál. „Přijeli jsme a jenom jsme zírali. Mají skvělého Bargnaniho z Toronta, takový hráč se prý v Itálii ještě nenarodil,“ zavzpomínal se smíchem Hummel. Na silně obsazeném turnaji v Paříži potom sice jen třikrát prohrál, ale s Ruskem i domácími dokázal držet až do samého závěru krok a podlehl jen o pár bodů. „Ve Francii to bylo hodně těžké, ale byly to cenné zkušenosti. Ukázalo se, na koho se dá spoléhat.“

Příprava ukázala Hummelovi také řadu slabin. „Ukázalo se, že vinou užšího kádru máme občasné výpadky, kdy nevydržíme celý zápas hrát nátlakově. Hráči jsou ale kondičně dobře připravení, snad se to srovná,“ řekl a vzal za příklad poslední generálku se Španělskem. „Dokázali jsme dlouho vzdorovat a Španělé se nás asi i trochu lekli, pak jsme ale odešli fyzicky a prohráli o čtyřiadvacet bodů. Dobře se ale ukázal třeba Benda, už kolem něj krouží skauti ze Španělska a v Nymburce při téhle formě asi moc dlouho nevydrží,“ dodal Hummel.