S baseballem procestoval třiadvacetiletý ostravský hráč Jakub Malík celou Evropu. Několikrát se podíval do Spojených států amerických, vloni byl na Kubě a přednedávnem se s reprezentací zúčastnil předolympijského turnaje v čínském Pekingu.

Kapitán ostravských Arrows je nejlépe útočícím baseballistou české extraligy, když jasně ovládá statistiky nejlepších pálkařů. Výborně si vedl i na předolympijském turnaji v čínském Pekingu, kde si udržel vynikající formu z extraligy a stal se nejlepším pálkařem českého výběru. „Jsem spokojený. Nebyl proti mně jediný strike out, dal jsem nejvíce hitů z týmu. Osobně mám z toho hodně dobrý pocit,“ pochvalovala si největší opora ostravských Arrows.

Samotné reprezentaci to však bohužel na druhém konci zeměkoule už tolik nešlo. Čeští baseballisté skončili v konkurenci Číny, Japonska a Francie na posledním čtvrtém místě, když z pěti zápasů dokázali jen jednou zvítězit. „Přesto jsme ale zanechali dobrý dojem. Třeba s velmi silným Japonskem jsme dokázali držet krok jedenáct směn. „Nemáme se určitě za co stydět. Před blížícím se evropským šampionátem jsme rozhodně nezklamali,“ tvrdí Malík.

Turnaj v Pekingu zvládli organizátoři na jedničku. Všechno klapalo podle předem stanoveného harmonogramu. „Zahrál jsem si už na předolympijském turnaji v Aténách. V Číně to ale bylo na mnohem lepší úrovni. Jsem naprosto přesvědčen, že organizátoři olympiádu zvládnou,“ míní Malík, kterého nemile překvapil jen všudypřítomný pekingský smog. „Z Ostravy jsem zvyklý na ledacos. To, co jsme ale zažili v Číně, bylo něco neuvěřitelného. Prakticky pořád byla hustá smogová mlha a špatně se dýchalo. Zabralo až nařízení vlády, která omezila provoz na silnicích. Prakticky hned další den bylo znát zlepšení,“ ocenil třiadvacetiletý baseballista experiment čínských úřadů, které v jednotlivé dny dovolily vyjet na silnici jen autům s určitými poznávacími značkami. „Jeden den měli smůlu majitelé aut se sudými koncovými čísly, druhy den pak ti s lichými,“ vysvětlil Malík.

Kromě baseballu si tentokrát udělali reprezentanté čas i na zhlédnutí památek. Podívali se mimo jiné na Velkou čínskou zeď i do Zakázaného města. „Byla to paráda. Kultura v Číně je úplně jiná než to, na co jsme zvyklí. Moc se mi tam líbilo. Vloni jsem byl třeba na Kubě, která mě ale zdaleka tolik neoslovila. Pro Středoevropana je Čína velkým zážitkem,“ rozplýval se zkušený cestovatel, který si zahrál baseball na všech kontinentech snad s výjimkou Austrálie a Antarktidy. To ale nemusí platit nadlouho, Malík zvažuje případné angažmá u protinožců.

Čína tedy mladému ostravskému sportovci učarovala. Je jen na něm a na jeho spoluhráčích z nároďáku, aby se do ní třeba napřesrok vrátil na olympiádu. Případná další cesta do Pekingu bude ale hodně trnitá. „Z mistrovství Evropy, které se bude hrát příští měsíc, postupuje přímo jen vítěz a další dva týmy jdou do kvalifikace. Na prvenství rozhodně nemáme, v Evropě už dlouho kralují Holanďané. Chtěli bychom se ale porvat o místo v kvalifikaci. Nebude to ale rozhodně jednoduché. Čekají nás další silní soupeři v podobě Itálie, Francie, Německa, nebo domácího Španělska,“ přemítá Malík.