Zúčastní se ho patnáct družstev - kromě dvou českých zástupců také týmy Běloruska, Ruska, Ukrajiny, Slovenska, Polska, Německa, Rakouska, Litvy, Lotyšska, Estonska, Maďarska či Itálie. Účast přislíbila také mimoevropská družstva, například z Íránu, Číny, Mongolska, Ázerbájdžánu a Kazachstánu.

Slavnostní zahájení ME se uskuteční zítra v 9 hodin na Městském stadionu v Ostravě-Vítkovicích, kde se bude zápolit ve třech ze čtyř disciplín požárního sportu. Pouze ve výstupu na věž se budou borci poměřovat ve sportovním areálu hasičské stanice v Ostravě-Porubě, a to zítra odpoledne. Nejlepší týmy budou oceněny ve čtvrtek 6. září v 16.30 hodin na ostravském Masarykově náměstí.

Vyhlášení výsledků bude předcházet na náměstí dvouhodinový kulturní program s ukázkami činnosti a techniky složek integrovaného záchranného systému. Vedle hasičů se zde představí Policie ČR, Městská policie Ostrava a Zdravotnická záchranná služba. Vstup na zápolení hasičů a záchranářů bude pro návštěvníky zdarma.

Zájemci se mohou přijít podívat také tréninky, které budou probíhat dnes od 9 do 16 hodin na stadionu ve Vítkovicích a v hasičském areálu v Ostravě-Porubě, kde si borci vyzkoušejí výstupy do 4. podlaží cvičné věže pomocí hákových žebříků. Na vítkovickém stadionu budou trénovat běh na sto metrů s překážkami, štafetu 4 x 100 metrů s překážkami i královskou disciplínu – požární útok s vodou.

Podrobnější informace, včetně časového harmonogramu jednotlivých soutěží jsou na www.ostrava2007.cz.

V současnosti probíhají ze strany Světové sportovní federace hasičů a záchranářů jednání o zařazení požárního sportu mezi ukázkové sporty v rámci letních olympijských her v roce 2008 v Pekingu.

Česká reprezentace slavila v minulých létech nemalé úspěchy. Na prvním mistrovství světa v Moskvě v roce 2002 obsadila celkové čtvrté místo, na prvním mistrovství Evropy v Petrohradě v roce 2003 obsadila celkové třetí místo a na druhém mistrovství světa v Bělorusku v roce 2004 byla opět celkově třetí a získala titul mistra světa v požárním útoku.