V jakých disciplínách se soutěží, která je „královská“ a proč?
Disciplíny jsou čtyři, dvě individuální, tedy běh na 100 metrů překážek a výstup na cvičnou věž, a dvě kolektivní - štafeta 4 krát 100 metrů a požární útok. Ovšem i v individuálních disciplínách soutěží i družstva, do jejich hodnocení se počítá součet nejlepších šesti z osmi časů. Královská disciplína je požární útok, kdy je zapotřebí souhry sedmi členů družstva tak, aby v co nejkratším čase naplnilo dva desetilitrové terče pomocí hasičského nářadí na stometrovou vzdálenost.

Kolik týmů přijede a odkud?
Soutěžit bude patnáct týmů ze třinácti zemí. Česko a Írán mají po dvou družstvech. Novým účastníkem je Bulharsko, nejexotičtějšími jsou určitě Írán a Kazachstán. Jedná se o otevřené mistrovství Evropy, proto se mohou zúčastnit i neevropská družstva.

Co a kde mohou návštěvníci vidět? Budou platit vstupné? Závodí se za každého počasí?
Soutěž se bude konat převážně na Městském stadionu v Ostravě–Vítkovicích. Pouze výstup na cvičnou věž mohou diváci sledovat na hasičské stanici v Porubě, a to zítra od 15 do 18 hodin. Na slavnostní zakončení se mohou těšit ve čtvrtek odpoledne na Masarykově náměstí. Předcházet mu bude dvouhodinový kulturní program s ukázkami činnosti a techniky složek integrovaného záchranného systému. Vedle hasičů se tu představí Policie České republiky, Městská policie Ostrava a zdravotnická záchranná služba. Vstup je volný a závodit se bude za každého počasí.

Jaké zastoupení mají moravskoslezští hasiči na mistrovství? Jak byly naše týmy úspěšné v minulosti?
V české reprezentaci mají naši hasiči dva zástupce. Tým se zúčastnil už předcházejících šampionátů, které se konají každé dva roky. Vždy byl nejhůře čtvrtý, před dvěma roky v Ostravě zvítězil.

Co pro Ostravu může pořádání mistrovství Evropy znamenat?
Zviditelnění města a kraje, ocenění, že jsme schopni uspořádat takovou akci za pouhé dva měsíce. Původně se měl šampionát totiž konat v Budapešti. A taky příprava na rok 2009, kdy bude v Ostravě hasičská olympiáda s účastí asi tří tisíc sportovců.

Jaký je rozdíl mezi olympiádou a mistrovstvím Evropy v požárním sportu?
Olympiády se účastní nesrovnatelně více sportovců, kromě mužů – profesionálů i muži – dobrovolní hasiči, ženy a děti. Olympiáda má velkou tradici, více disciplín, koná se pouze jednou za čtyři roky.

Jaké mají naši hasiči podmínky pro sport? Je to bráno jako koníček, nebo mají nějaké úlevy?
Čeští sportovci z řad profesionálních hasičů jsou amatéry v pravém slova smyslu - na vrcholnou evropskou i světovou úroveň se dostávají ve chvílích volna, protože slouží na stanicích jako jejich kolegové hasiči bez větších úlev, na rozdíl třeba od kolegů z některých postsovětských zemí.

Proč je pro hasiče důležité věnovat se požárnímu sportu?
Kromě jakési výkladní skříně a prezentace činnosti hasičů je to i o fyzické zdatnosti, což je v současnosti jedna z nejdůležitějších podmínek pro výkon tohoto povolání.