I přes počáteční peripetie ho požární cvičná věž okouzlila a vábí ho dodnes. Profesionální hasič Karel Ryl je mistrem České republiky v požárním sportu, získal první místo v dvojboji a reprezentoval Hasičský záchranný sbor MSK v Ostravě v požárním sportu na mezinárodních soutěžích v Iránu, Ukrajině a Bělorusku, kde se spolu s týmem umístil na medailových pozicích.

Šestadvacetiletý záchranář chodil od svých patnácti let pracovat k dobrovolným hasičům v Bohumíně a těšil se na opravdový výjezd, který přišel v roce 1997, kdy pomáhal při povodních. Požární sport začal aktivně dělat od osmnácti let. V té době odmaturoval v a začal závodit za podnikové hasiče Bohumínských železáren. V květnu 2001 nastoupil do stanice HZS MSK v Ostravě-Porubě a je tam dosud.

„Požárnímu sportu se věnuji v přípravném období šestkrát týdně a v sezoně třikrát týdně. Příprava je náročná, od ledna do dubna má česká reprezentace soustředění, musím dodržet reprezentační tréninkové plány. Nikdo můj trénink nekontroluje, vše si musím hlídat sám, což vyžaduje pevnou vůli. Výsledky tréninku se pak projeví při hasičských soutěžích,“ říká.

Karlovým vzorem jsou vzory ruští hasiči, kteří požární sport dělají jako své povolání a jsou nejlepšími na světě. Pro české hasiče je koníčkem, který jim pomáhá udržovat fyzickou kondici. Nejraději vzpomíná, jak v roce 2007 získali titul z mistrovství ČR v požárním sportu. „Soutěžili jsme s plzeňským krajem v požárním útoku a bylo to velmi napínavé. První místo bylo obrovskou satisfakcí za dlouhé období dřiny a tréninků. Říká, že jeho přítelkyně si na jeho povolání zvykla, je atletka, takže ví, co tréninky obnášejí. Navzájem se doplňují a radí si. V dnešní době, kdy jsou všude samé počítače, je hodně důležité dělat nějaký sport, požární pak nevyjímaje.Vzkázal bych budoucím hasičům, aby to nevzdávali a šli do boje, i když je to někdy hodně náročné,“ doplňuje.