Velká cena Ostravy se letos zahalí do slavnostního hávu - budou ji charakterizovat vysoký rozpočet, kvalitní obsazení, 130 účastníků a dva ringy. To vše má organizátorům zajistit kladné body u mezinárodní federace, která bude rozdělovat pořadatelství nominačních turnajů na olympiádu v Číně.

„Máme velký zájem, aby se jeden ze čtyř těchto turnajů příští rok uskutečnil v Ostravě. Evropa dostala pro Peking jen osm míst z dvaatřiceti do každé váhy, bojovat se o ně tedy bude v kvalifikacích. V říjnu na mistrovství světa v Chicagu se o to budeme snažit,“ uvedl na tiskové konferenci předseda Českého svazu boxu Daneš Zátorský.

Termín Velké ceny v kalendáři akcí z ní letos udělal mimořádné atraktivní záležitost pro fanoušky. Pro většinu boxerů bude posledním testem před světovým šampionátem, který se v Chicagu uskuteční ve druhé polovině října. „Formu si u nás ověří řada adeptů na medaile. Mistrovství světa je navíc hlavním kvalifikačním turnajem pro Peking, borci tady proto budou boxovat ve špičkové formě,“ upozornil Zátorský.

Největší lákadlem je start kubánské výpravy, která v Ostravě už týden předem rozbije tréninkový kemp. „Obsadí všech jedenáct kategorií. V sestavě mají i tři mistry světa z předloňského šampionátu v Číně, a to ve váhách do 57, 64 a 75 kilogramů," upřesnil předseda organizačního výboru Jiří Želazko.

Do Ostravy se už přihlásilo 130 mužů ze 17 zemí. Kubáncům mají ponejvíce konkurovat Rusové či jiný medailista z mistrovství světa v Číně, Chorvat Šivolija. „S ním chorvatská výprava přiveze i tři mistry Evropy,“ dodal Želazko. V úplném složení se představí i česká reprezentace.