Do belgického města Hasselt, které bude dějištěm základní skupiny B, se Češky vydaly v úterý 18. září. V pátek od 15 hodin se utkají s Bulharkami, dalšími soupeřkami budou postupně volejbalistky Polska (sobota 17.30 hod.) a Španělska (neděle 15 hod.). Do další fáze ME postoupí tři nejlepší celky. Hráčský kádr se od úspěšné kvalifikace příliš nezměnil.

„Chybí jen nahrávačka Sieglová, která se ze zdravotních důvodů vzdala reprezentace,“ řekla trenérka Krempaská a dodala, že v týmu je nově i trojice mladých hráček. „Univerzálka Havlíčková a smečařky Havelková s Jelínkovou důstojně nahradily Kučerovou s Frankovou a posílily útok. Potěšilo mě, že je starší hráčky vzaly mezi sebe a všechny výborně zapadly do kolektivu, což v minulých letech v reprezentaci nebývalo,“ prozradila trenérka s tím, že zkušenosti na ME získaly před čtyřmi lety Spalová, Horká a Šimánková. „Ostatní hráčky čeká premiéra,“ dodala Krempaská.

Obavy z toho ale nemá. „Družstvo je velice vyrovnané a má na postup ze skupiny, což je náš cíl. V loňské kvalifikaci jsme uspěly zásluhou kolektivního výkonu. Ten holky předváděly i v přípravě. S bojovností a dobrou partou na hřišti by to mělo vést k vítězství,“ tvrdí trenérka.

Přípravu na ME zahájil český tým už 9. července. Obsahovala dva týdenní kondiční bloky v hotelu Belaria v Hradci nad Moravicí, pak našly volejbalistky zázemí v Opavě. „Vedení Městské sportovní haly i hotelu nám vytvořily vynikající podmínky,“ poděkovala Krempaská za bezproblémový průběh přípravy, během které její svěřenkyně absolvovaly turnaj v Itálii, třikrát se utkaly se Slovenskem, dvakrát s Chorvatskem a Belgií. „I když to nebyli nejsilnější soupeři, zápasy pro nás byly přínosem,“ hodnotí trenérka. „Příprava byla strašně dlouhá, ale holky ji zvládly skvěle a teď už se těší na mistrovství Evropy,“ je spokojena Krempaská.

Za klíčový pro další působení na ME považuje první zápas s Bulharkami. „Mají velice dobrý servis, zkušenou nahrávačku a jejich hra je stavěná na univerzálce,“ prozradila česká trenérka s tím, že úvodní výhra by jejím svěřenkyním zvedla sebevědomí. „Polky prošly Grand Prix a jsou favoritkami skupiny. Můžeme proto s nimi hrát uvolněněji a snažit se překvapit. Španělky podlehly v přípravě Slovenkám 0:3, které jsme my naopak porazily. Pokud bude v družstvu pohoda, máme šanci vyhrát. Naplno půjdeme do každého zápasu,“ slíbila Krempaská za celý tým.

 

Nominace ČR

Nahrávačky: Michaela Jelínková (Hainaut/Fr.), Jana Šimánková (Atény/Řec.).

Smečařky: Helena Havelková (Slavia Praha), Helena Horká (Panellinios/Řec.), Tereza Matuszková (Kalisz/Pol.), Jana Šenková (Tiboni/It.).

Univerzálky: Aneta Havlíčková (Olymp Praha), Jana Jamborová (Schwechat/Rak.).

Blokařky: Kateřina Božková (Beziers/Fr.), Ivana Plchotová (Conegliano/It.), Milada Spalová (Kalisz/Pol.).

Libero: Markéta Tomanová (KP Brno).