Mezi 88 účastníky ze 14 zemí se však neztratili ani čeští zástupci. Svěřenci reprezentačního trenéra Svatopluka Žáčka vybojovali pět medailí a v podstatě vyřešili nominaci pro říjnové mistrovství světa v Chicagu.

Vítězství Zdeňka Chládka, druhá místa Štěpána Horvátha a Antonína Lazoka, bronz pro Zdeňka Fábera a Lukáše Viktoru; takové vysvědčení si z Velké ceny odnesli čeští borci. Pokud se nestane nic neočekávaného, na šampionát do Chicaga by měl vyrazit sextet Zdeněk Fáber (51 kg), Martin Halaš (60 kg), Zdeněk Chládek (64), Štěpán Horváth (do 69 kg), Jan Sojka (75 kg) a Lukáš Viktora (91 kg).

Právě díky skvělému představení v ostravském ringu si nominaci vysloužil teprve sedmnáctiletý benjamínek Chládek, který ve finále hmotnosti do 64 kilogramů vybodoval Rusa Ždanova. "Potvrdil oprávněnost své nominace. To samé platí pro Štěpána Horvátha, který měl účast jistou už dříve," řekl novinářům Žáček.

V Žáčkově výhledu figuroval i Vladimír Průša ve váze nad 91 kilogramů, ale víkend ho nezastihl v nejlepší formě. "V semifinále neodvedl to, co v něm je. Předvedl ustrašený výkon a s největší pravděpodobností z konečné nominace vypadne," podotkl Žáček.

Smůlu si vybral rovněž Antonín Lazok, který se sice probojoval do finále váhy do 57 kilogramů, ale duel proti Rusovi Irgaševovi musel vzdát kvůli podezření na naštípnutou zánártní kůstku. "Obecně jsem s vystoupením českých boxerů velmi spokojen. Úspěch je už jen to, že vybojovali tři finálové účasti. Dohromady jsme tady získali pět medailí a to považuji za dobrý výsledek," řekl Žáček.

Pouze Horváthovi uhradí výdaje spojené s účastí na mistrovství světa národní asociace, zbylí boxeři pojedou do zámoří s přispěním sponzorů na vlastní náklady. Český národní tým čekají ještě dvě soustředění v Ústí nad Labem a Ostravě, odkud ve druhé půli října zamíří do Chicaga. Výpravu doprovodí i trenér, jeho asistent a masér. "Je to nezbytné, tam bychom se sami ničeho nedovolali," poznamenal prezident českého svazu Daneš Zátorský.

 

 

Výsledky - finále: 48 kg:

Ibigešev (Rus.) - Tanador (Fil.) 22:16, do 51 kg: Jermakov (Rus.) - Payla (Fil.) 21:12, do 54 kg: Oltványi (Maď.) - Tipon (Fil.) 10:1, do 57 kg: Irgašev (Rus.) - Lazok (ČR) bez boje - skreč Lazoka, do 60 kg: Ryžnikov (Rus.) - Tóth (Maď.) 39:29, do 64 kg: Chládek (ČR) - Ždanov (Rus.) 21:9, do 69 kg: Rakislov (Rus.) - Horváth (ČR) 13:9, do 75 kg: Najmtarbonja (Švéd.) - Milevský (Lit.) 27:13, do 81 kg: Mechoncev (Rus.) - Šivolja (Chorv.) 30:9, do 91 kg: Dipalo (Chorv.) - Subačijus (Lit.) 19:12, nad 91 kg: Gadžjev (Rus.) - Bougvet (Maď.) 11:3.