Přesto mladí Ostravané zanechali na finálovém turnaji skvělý dojem. Final four Českého poháru se letos hrál novým způsobem. Čtyři nejlepší týmy se nejprve během dvou dnů utkaly v základní skupině, dva z nich pak postoupily do nedělního finále.

Systém turnaje jako by byl stavěn proti Arrows, kteří mají ve svém kádru „jen“ dva špičkové nadhazovače. Ostravané se ale s tímto handicapem poprali parádně a do finále se dostali po třech výhrách. „Kromě Borise Bokaje, který udržel na uzdě Draky musím pochválit i mladého Ondru Vašíčka. Proti Technice odházel fantastický zápas. Do dalších sezon v něm, ale i v dalších mladých klucích, máme velký příslib,“ pochvaloval si trenér nadhazovačů Arrows David Fiala.

V základní skupině se Arrows povedla odveta za nevydařené semifinále, kdy Drakům podlehli 0:3 na zápasy. Tentokrát si na favoritovi smlsli a vcelku bez větších problémů jej porazili. Finálový zápas obou soupeřů pak už byl bohužel v režii brněnského celku. Díky fatální chybě jinak skvělého nadhazovače Jana Řeháčka získali ve čtvrté směně šest bodů a náskok už i přes tlak Arrows udrželi.

Řeháček při jednom outu špatně přihodil na domácí metu a neštěstí bylo na světě. „Jednoznačně moje chyba. Míč mi vyklouzl a já jsem z pár metrů nenašel zadáka. Beru to na sebe,“ posteskl si smutný hrdina finálového duelu. „Takové mentální chyby se nám vymstily i v play off extraligy. Opět rozhodla naše nezkušenost. Takový je ale baseball. Na Honzu se ale nemůžeme zlobit. Po té chybě se dovedl parádně zvednout a další směny odházel bez jakýchkoli problémů,“ podotkl ostravský trenér.

Na rozdíl od extraligových duelů nekoučoval Fiala tým z první mety. Jeho místo zaujal manažer týmu Václav Šícha. „Nic zvláštního za tím nehledejte. Vašek je zkušený kouč a chtěli jsme pro Final four použít všechny naše zbraně. Byli jsme tak domluveni dopředu. Navíc takový turnaj je hodně náročný pro nadhazovače a já jsem byl jen rád, že se jim můžu plně věnovat,“ osvětlil změnu Fiala.

I přes druhé místo v Českém poháru zůstane po dvou letech patrně pro Arrows uzavřena cesta do Evropy. Česká republika má pro příští sezonu jisté jen jedno místo v evropských pohárech. Jedná se i o druhém místě, pokud se jej ale českému svazu podaří vybojovat, získá jej patrně poražený finalista extraligy.

„Sám v tuto chvíli přesně nevím, jak to je. Ta situace je hodně nečitelná. Nejspíš se ale napřesrok do Evropy nepodíváme. Byl bych hodně překvapen, kdyby to nakonec vyšlo na nás,“ tvrdí prezident ostravských Arrows a víceprezident České baseballové asociace Radim Kepák.

Final four Českého poháru

Základní skupina: Arrows Ostrava – Krč Altron 7:6, - Draci Brno 3:0, Technika Brno 11:6.

Finále: Arrows Ostrava – Draci Brno 3:7.