„Myšlenka veslovat na moři se zrodila ve Francii už před 12 lety. Vznikla tím opět nová kategorie veslařského sportu. Vedle závodního a turistického veslování na řekách a jezerech, veslování na trenažérech (Indoor Rowing), se veslařské lodě prosadily i na mořské vlny,“ vysvětlil Jiří Žídek z VSK VŚB-TU Ostrava s tím, že ve Francii se konaly nejprve jednotlivé regaty, pak různé etapové závody a vrcholem bylo pořádání Mezinárodního mistrovství Francie. Mezinárodní veslařská federace FIS ocenila tyto snahy a zařadila do svého kalendáře 2007 poprvé MS v příbřežním veslování a pořadatelství přidělila právě do francouzského letoviska Cannes.
„Český veslařský svaz oslovil všech šestatřicet českých klubů, zda by na vlastní náklady nechtěly reprezentovat české veslování na této světové akci, ale zájem projevil pouze náš univerzitní veslařský klub VŠB-TU Ostrava,“ řekl k účasti „veslující“ kouč Jiří Žídek. „Francouzští pořadatelé nám vytvořili vynikající podmínky od ubytování až po bezplatné zapůjčení speciální lodě na moře, kterou jsme tam měli možnost vyzkoušet poprvé v životě.“
Přestože Ostravští jeli do Cannes získávat zkušenosti, rozhodně se v konkurenci 450 veslařů ze 16 států světa neztratili. V rozjížďce startovalo 18 lodí a pouze 10 mělo jistý postup do finále A. Dvojskif VŠB-TU začal na trojúhelníkové trati, dlouhé 8 km, velmi dobře, po startu šel na postupovou pozici a přes kolizi u první bóje s anglickou posádkou dokázal své umístění vylepšit až na 6. místo v cíli a jistý postup. „Po závodě zasedala jury a my jsme měli strach, zda nebudeme za srážku penalizováni jednou minutou - to by nás vyřadilo a jeli bychom pouze finále B. Byly to dlouhé minuty nejistoty, ale jury rozhodla, že jsme srážku nezavinili a potvrdila výsledky z cíle, takže jsme se zařadili mezi dvacet nejlepších lodí,“ vrátil se Žídek k dramatickému průběhu závodu.
Finále A se mělo jet v sobotu odpoledne, změnilo se však dramaticky počasí a jury kvůli silnému bouřkovému větru a vysokým vlnám start odložila ho na neděli dopoledne. Ostravský dvojskif ale neodstartoval dobře, nechal se na startu „zavřít“ a musel do první bóje stahovat velkou ztrátu. U bóje nakonec dokázal ztrátu smazat a dostal se na 10. pozici. Bohužel tu se ostravským veslařům v jízdě po větru nepodařilo udržet a prohráli přímý souboj s lodí Bordeaux, celkově tedy skončili na 11. místě.
„Před finálovou jízdou jsme byli odhodláni bojovat o umístění v první desítce, ale v závěru se opravdu projevila větší zkušenosti francouzské posádky při jízdě ve vlnách a to rozhodlo o naší 11. příčce. Přesto jsme s výsledkem spokojeni, nasbírali jsme řadu cenných zkušeností a ty se nám mohou v budoucnu hodit,“ zhodnotil umístění české posádky Jiří Žídek a dodal, že domácí postavili na start veslaře z 52 klubů a dokázali zvítězit v pěti ze šesti finálových závodů. Pouze párovou čtyřku žen s kormidelnicí dokázala porazit německá posádka a Francouzky skončily dokonce bez medaile…