Na Škoda Florball Cupu v Ostravě od pátku do neděle změří tuzemští florbalisté síly s Finskem, Švýcarskem a Švédskem. Turnaj bude i testem pro pořadatele před mistrovstvím světa, které se v Ostravě a Praze bude konat v prosinci příštího roku.

„Jedná se o jeden z vrcholů florbalového podzimu a generálku na mistrovství světa. Bude se hrát v hale, kde by se měla hrát divize B šampionátu,“ řekl prezident České florbalové unie Filip Šuman. Turnaj se uskuteční v malé hale s kapacitou osm set diváků, jež je propojena s ČEZ Arénou. Základní část elitních skupin světového šampionátu se za více než třináct měsíců odehraje na hlavní ploše ČEZ Arény, play-off se pak má přesunout do pražské Sazka Arény.

„V malé hale se zatím hrál jen hokej, turnaj EFT bude tedy první mimohokejovou akcí. Bude to zkouška, co by se tam mohlo vyskytnout za problémy, ale věříme, že nebudou žádné,“ řekl zástupce ostravských organizátorů Rolf Franke.

Fanoušci se mohou těšit na hvězdné obsazení týmů. V českém dresu se objeví hned několik navrátilců. Po pauze nastoupí vicemistři světa z roku 2004 Radim Cepek, Radek Sikora, Tomáš Trnavský a Aleš Zálesný. Celkem se tak představí osm pamětníků největšího českého úspěchu v historii florbalu.

V Ostravě bude k vidění i umění hvězd ze Švýcarska, Finska a Švédska. „Od Švýcarů se dají čekat i nové prvky, protože mají v týmu hráče, kteří okusili švédský florbal,“ řekl asistent reprezentačního trenéra David Zlatník především na adresu bratrů Christopha a Mattiase Hofbauerových, ale i Michaela Zürchera a Marka Dysliho.

Finové mají ve výběru sedm hráčů lídra tamní soutěže SSV Helsinky, který vyhrál srpnový turnaj Czech Open v Praze. Nechybí mezi nimi útočník Tero Tiitu či gólman Henri Toivoniemi, formu předvede také nejproduktivnější hráč finské ligy Lassi Vänttinen z Classic. Švédům se sice omluvil populární Niklas Jihde, ale vítězové všech šesti mistrovství světa budou opět favoritem. Na celkové prvenství je odhaduje s kurzem 2,6:1 i sázková kancelář Fortuna, partner českého florbalu. Následují Finsko (3:1), Švýcarsko (3,8:1) a Česká republika (5:1).