Padesátimetrový krytý bazén se tak stane dějištěm 13. mistrovství České republiky Vodní záchranné služby ČČK, na které jsou pozváni i záchranáři ze zahraniční. „Účastníci závodů budou soutěžit v deseti disciplínách podle mezinárodních pravidel International Life Saving, z toho v šesti závodech pro jednotlivce a čtyřech pro družstva,“ řekl ostravský záchranář Tomáš Křížkovský a dále popisuje jednotlivé závodní disciplíny: „K vidění budou sportovní soutěže, které simulují záchranu lidského života na vodní hladině i pod ní. V individuálních závodech to budou například záchrana modelu s ploutvemi i bez nich nebo plavání s překážkami, družstva se pak utkají ve štafetových závodech s tažením modelu nebo se záchranným pásem.“

Mezi nejnáročnější disciplíny, které se nevíce blíží skutečné záchraně lidského života, patří 200 metrů super záchranář a disciplína 100 metrů záchranný polohový závod. „Ve druhém případě se jedná o závod, kdy záchranář plave 50 metrů volným způsobem k obrátkové stěně, po obrátce se musí potopit a plave pod vodou k ponořenému modelu. Ten musí vytáhnout na hladinu a následně s ním doplavat zbývající úsek k cílové stěně,“ popisuje Tomáš Křížkovský.

Ostravští záchranáři mají také svá želízka v ohni. Vítězství v kategorii mužů bude obhajovat Martin Kresta a v ženách Tamara Stonová. „Vítězství družstev obhajují Neratovice, ale letos se pokusíme strhnout vítězství na svou stranu my, jako v dřívějších ročnících. Zkusíme potvrdit, že nejlepší vodní záchranáři jsou z Ostravy,“ dodává Křížkovský.

Skupina ostravských vodních záchranářů, která mistrovství pořádá, působí během roku na všech ostravských krytých bazénech, v letní sezoně na všech koupalištích a aquaparcích v Ostravě a dále na Hlučínském jezeře.

: