Šachisté tohoto oddílu už spoustu let hrávají extraligu a letos měli vplánu obhajobu třetího místa zminulé sezony. Dlouho jim vše hrálo dokaret.

„Po prvních kolech jsme byli namlsaní. Před sezonou jsme si říkali, že soutěž je natolik vyrovnaná a nemá žádného jasného outsidera, že cílem bude záchrana. Ale pak jsme zdolali silné Pardubice a uhráli remízu snejvětším favoritem Novým Borem. Začali jsme mít velké oči, ale poslední dvě kola nás zase srazila na zem,“ řekl kapitán klubu Ladislav Kander.

Vzatím posledním dvoukole hostili Zlín a Frýdek-Místek, tedy soupeře, se kterými se prali omedaile. Atehdy je postihla katastrofa. „Zařádila nemoc a sestavu zdecimovaly plané neštovice. Dva naši velmistři, Poláci Wojtaszek a Jedynak, nepřijeli a bez nich jsme neměli příliš šancí. Přesto jsme zabojovali a prohráli jen těsně,“ posteskl si kapitán.

Klub klesl na šesté místo a naděje na medaile už je jen teoretická. „Když vyhrajeme všechny čtyři zbývající zápasy, mohli bychom být ještě třetí. Ale takové to nadšení zpočátku sezony už opadlo. Jsme zachráněni a tím pádem jsme cíl splnili. Azačínáme se dívat do další sezony,“ uvedl Kander.

Česká šachová extraliga je postavena na cizincích. Vpodstatě všechny kluby mají ve svém středu tři cizince, což je nejvyšší možný počet. „Bez nich by to nešlo. Ale funguje to inaopak, když na polskou nebo rakouskou ligu jezdí naši nejlepší hráči. Je tady prostě určitý počet velmistrů, kteří objíždějí celou střední Evropu. Unás sázíme na Poláky, jinde třeba na šachisty zbývalého Sovětského svazu,“ vysvětlil kapitán ostravskéhoklubu.

Ovšem vše nestojí jen na cizincích. „Máme tady ihodně kvalitní vlastní hráče. Velmistr Petr Velička je rodem Ostravák, ale momentálně trénuje vPortugalsku a na extraligu dojíždí. Rodákem je iVíťa Rašík, který pro změnu pracuje vPraze. Adlouholetými oporami jsou iVladimír Talla či Stanislav Fiřt,“ vyjmenoval pár hráčů Kander.

Ostravský tým se naposledy představí domácím fanouškům vprvní a druhý březnový den, kdy vbudově ČSTV vPřívoze přivítá Marhlu Praha snejlepším českým šachistou Davidem Navarou a oden později BohemiansPraha.

Labortech-Geofin Ostrava– Zlín 3,5:4,5a Frýdek-Místek 3,5:4:5.

 

1. 1.Novoborský ŠK 5 2 0 17
2. RC Sport Pardubice 5 1 1 16
3. ŠK Mahrla Praha 4 3 0 15
4. BŠŠ Frýdek-Místek 4 1 2 13
5. A64 VALOZ Grygov 4 1 2 13
6. Labortech-Geofin Ostrava 4 1 2 13
7. ŠK Zlín 4 0 3 12
8. ŠK Zikuda Turnov 2 2 3 8
9. Tatran Litovel 1 1 5 4
10. TJ Bohemians Praha 1 1 5 4
11. TŽ Třinec 0 2 5 2
12. Sokol Plzeň I 0 1 6 1