O titulu děvčata rozhodla v sobotu, když doma o deset bodů porazila České Budějovice, což je družstvo, které jim k zisku trofeje hodně pomohlo. Kolo předtím totiž zdolalo Zlín, a vyřadilo ho tak z bojů o zlato. „Jsem rád, že v Ostravě práce s mládeží přináší své ovoce. Fungují tady dva špičkové mládežnické kluby, my a Hrabůvka. Ta loni vyhrála titul v mladších dorostenkách, my jsme byli druzí a už tento úspěch ukázal, že jdeme dobrou cestou,“ pochvaloval si vedoucí porubského družstva Libor Adámek, který poděkoval Hrabůvce za spolupráci.
„Mistrovský výběr starších dorostenek je tvořen jak hráčkami Poruby, tak také pěti hráčkami Hrabůvky. Tato spolupráce, která – jak doufám – bude pokračovat, dává velkou naději, že se v Ostravě opět bude brzy hrát ženská házená na nejvyšší úrovni.“ Sobotní zápas proti Českým Budějovicím byl dlouho vyrovnaný, ale v závěru první půle domácí hráčky získaly čtyřbodový náskok, který rozhodl. Trenér Aleš Chrastina už mohl nasadit do utkání uzdravenou Barboru Mýlkovou a ta se mu odvděčila sedmi brankami. „Jsme rádi, že Bára už mohla nastoupit a aktivně se zúčastnit našeho historického úspěchu. Děvčata jsme nabádali, aby Budějovice nepodcenila, vždyť soupeř na jaře ještě neprohrál a zdolal i Zlín. Holky si to vzaly k srdci a za přístup k utkání a předvedený výkon jim děkuji,“ řekl po zisku titulu trenér Chrastina.

Sokol Poruba – České Budějovice 34:24 (14:11). Poruba: Ganzerová 8, Mýlková a Oroszová obě 7, Baránková 3, Koláčková, Augustýnková, Houdková a Schmutzová všechny 2, Adámková 1.

Porubská děvčata se doma představí ještě jednou, a to v neděli. Zápas proti Zlínu měl být původně bojem o titul, nakonec už ale o nic nepůjde. Tedy kromě prestiže, a ostravský tým rozhodně zápas proti obrovským rivalkám nevypustí. Utkání začíná v 13.30 hodin.

Za titulem míří i mladší dorostenky klubu, které o víkendu zdolaly Otrokovice a definitivně si zajistily účast ve finálových bojích mistrovství republiky.

Mladší dorostenky: Sokol Poruba – Otrokovice 24:22 (15:10). Poruba: Adámková 9, Holá a Schmutzová obě 4, Nelhýblová 3, Podlipná 2, Lysková 1.

Velkou radost dorostenek trochu zkazila překvapivá prohra žen v domácím prostředí s Otrokovicemi. Svěřenkyně trenéra Jiřího Nováčka si tak zkomplikovaly cestu do baráže o nejvyšší soutěž. Dvě kola před koncem mají ostravské házenkářky náskok pouhého bodu. Favorizované ostravské mužstvo žen do zápasu vstoupilo, jaksepatří a v 17. minutě vedlo 10:5. Hostující celek však nehodlal prodat svou kůži lacino a do poločasu stáhl na rozdíl tří branek. Tradiční špatný vstup do druhé půle se opakoval i tentokrát. Hráčky Poruby, vědomy si důležitosti duelu, znervózněly a rychle o náskok přišly. Až do poloviny druhého dějství byl stav vyrovnaný.

Místo aby se domácí oklepaly a vrátily se do vedení, čtyřikrát v řadě inkasovaly a osm minut před závěrečným hvizdem svítil na ukazateli skóre stav 24:27. Ani závěrečný drtivý tlak vyrovnání nepřinesl. Minuty před koncem sice Poruba snížila na 28:29 a měla míč v držení, ale následná špatná rozehrávka a proměněný rychlý protiútok Otrokovic definitivně srazil Ostravanky na kolena.

„Celý druhý poločas jsme odehráli velmi špatně, především v obranné fázi. Chyběly nám také branky nejlepší střelkyně Alžběty Holické, která se v tomto zápase střelecky trápila. Stále jsme druzí a pořád máme vše ve svých rukou. Věřím, že poslední dvě kola zvládneme a baráž si zahrajeme,“ věří vedoucí mužstva Lubomír Nováček.
Sokol Poruba – Otrokovice 28:30 (16:13). Poruba: Vycudilíková 8, Drobcová 5, Oroszová 4, Holická 3, Tondrová, Bednářová a Konvičková po 2, Malachovská a Škapová po 1.

JAKUB NOHAVICA
MARTIN OTIPKA