Jubilejní 15. ročník Velké ceny Ostravy v plavání, která je zároveň 2. kolem Českého poháru, bude opět s mezinárodní účastí. V porubské kryté padesátce se o víkendu představí závodníci z 35 českých a čtyř slovinských a polských klubů.
„Změnou termínu, který jsme letos posunuli o měsíc dopředu, Velká cena neutrpěla, opět by měla být opět jedním z nejlepších závodů v republice. Navíc máme plný počet disciplín včetně 800 metrů volný způsob mužů a 1500 metrů volný způsob žen,“ prozradil Vítězslav Hartmann, šéftrenér pořádajícího KPS Ostrava.

Jeho slova potvrzuje start řady českých reprezentantů, pro které bude mítink kontrolní prověrkou před mezistátním utkáním s Polskem a Ukrajinou, mítinkem Praha 2008 a mistrovstvím ČR. „Květoslav Svoboda a Michal Rubáček ze Znojma, Martin Verner z Komety Brno a Jiří Jedlička z Pardubic už splnili limit pro olympijské hry v Pekingu,“ vyzdvihl šéftrenér ostravského klubu účast nominovaného kvarteta do Číny.

Kvalitní výkony očekává i od dalších reprezentantů - Dominika Bartoše, kterého dělí od olympijského limitu na 200 metrů polohový závod asi 1,5 s, a Martina Baďury z domácího klubu, Tomáše Fučíka z Jihlavy, Zdeňka Františáka z pražské Slavie, Aleny Nývltové z Komety Brno, nejlepšího českého juniora roku 2007 Jana Štefla z Plzně, který si zajistil účast na MSJ v Mexiku a MEJ v Srbsku, trutnovské juniorky Barbory Morávkové (MEJ).

O splnění limitů bude usilovat i domácí juniorka Barbora Závadová. „Za sebou má tvrdou osmitýdenní přípravu, jen na reprezentačním soustředění v Pardubicích naplavala osmdesát kilometrů,“ prozradil její trenér Jan Pala s tím, že na Velké ceně Ostravy se Závadová v sobotu pokusí zaplavat limit na 200 m polohový závod pro MEJ a v neděli na 200 m znak a 400 m polohový závod pro MSJ. „Šance je velká, v poslední době plave dobře. Věřím, že se jí to podaří v polohovém závodě - na dvoustovce jí k limitu chybí 0,1 a na čtyřstovce asi 1,8 sekundy,“ řekl trenér KPS Pala.

„Velkou motivací pro ni budou i dvě velmi dobré plavkyně ze Slovinska. Obě startují v polohovce a vloni měly lepší časy než Závadová,“ dodal Hermann.

Program v porubském bazénu odstartují po oba dny od 9 hodin rozplavby, finále jsou na programu v sobotu od 15.30 a v neděli od 14.30 hodin. Nejhodnotnější výkon mítinku bude oceněn finanční prémií pět tisíc korun.