Ačkoli freediving je hlavně o potápění v moři, soutěžit se dá i v tzv. bazénových disciplínách. Změřit síly přijelo do porubského bazénu osmadvacet závodníků z celé republiky, ale i ze Slovenska.

První ze soutěžních disciplín byla statická apnoe, což je výdrž na čas v klidové poloze pod vodou na jeden nádech. V této disciplíně mezi muži kraloval Petr Vala z Brna, který dosáhl času šest minut a 23 sekund.

Z žen – freediverek si ve statice nejlépe vedla domácí Lucie Plačková, která svůj pokus korunovala národním rekordem, jehož nová hodnota je nyní pět minut a 32 sekund. Z celkového vítězství se ale neradovala.

Po ranní statice následovala disciplína dynamická apnoe - plavání s ploutvemi v bazénu, cílem je uplavat na jeden nádech co největší vzdálenost. Nejlepší výkon, který byl zároveň novým českým rekordem, předvedl Martin Petrisko z Freedivingu Karlovy Vary. Uplaval pod vodou na jeden nádech 183 metrů, čímž překonal šest let starý národní rekord nejznámějšího českého freedivera Martina Štěpánka. „S dynamikou jsem opravdu velice spokojený. Jsem už jen kousek od další obrátky, tak doufám, že se snad brzy dostanu na magickou metu 200 metrů,“ hodnotil svůj výkon Martin Petrisko, který závody absolvoval i se zlomeným prstem na noze. „Po delší přestávce jsem se opět pustil do trénování. Nejdříve jsem závodně plaval a věnoval se záchranářství a teď zkouším freediving. Ale vůbec jsem nečekal, že by to takhle mohlo dopadnout. Říkal jsem si, že když budu do 10. místa tak to bude skvělé a každý lepší výsledek bude překvapením,“ popisuje své ambice Petrisko a dodává: „Teď, když se mi podařilo vyhrát, mám pádný důvod začít pořádně trénovat.“
Nejlepší výkon mezi ženami předvedla Jarmila Slovenčíková. „Dynamiku jsme měla přesně spočítanou, a věděla jsem kolik musím zaplavat, aby mi to stačilo na titul,“ okomentovala svůj výkon, který činil 139 metrů. „Podmínky v Ostravě jsou vždy skvělé a jsem ráda, že se mi podařilo po náročném soustředění ve Francii a dlouhém cestování podat slušné výkony. Statika není moje silná disciplína a dnešní výkon (4min 27 sekund – pozn. red.) byl můj standart. V dynamice jsem za svým osobákem zaostala o velkou vzdálenost. Můj osobní rekord je 164 metrů,“ hodnotila závody Slovenčíková.

S průběhem závodů byl spokojený také prezident české freediverské asociace AIDA David Čani z Ostravy: „Vše klaplo na jedničku. Závodníci, se kterými se počítá do reprezentace, předvedli předpokládané výsledky. Účast na Mistrovství republiky totiž byla jedna z podmínek pro účast na zářijovém Mistrovství světa týmů. Freedivery teď ještě čekají kvalifikační závody v hloubkových disciplínách a poté doufám, že postavíme kvalitní týmy, které na Mistrovství světa uspějí.“ Mužský tým by měl na Mistrovství sb´věta obhajovat stříbrné medaile a také titul „nejhlubšího“ týmu světa.

Ženský tým se soutěže zúčastní vůbec poprvé. „Čeká nás nejprve nominační závod v hloubkových disciplínách a poté společné soustředění na jezeře Attersee v Rakousku,“ říká Jarmila Slovenčíková, která bude v týmu jednou z nejzkušenějších freediverek. „Myslím, že budeme mít dobrý tým, protože holky podávají kvalitní výkony. Žen – freediverek není mnoho, a proto už poskládat tým je velký úspěch,“ hodnotí dále. „Naším hlavním cílem na Mistrovství světa týmů je čistý výsledek bez penalizací,“ uzavřel David Čani.