eden z důvodů, proč bahamský sprinter Derrick Atkins přijel do Ostravy na atletický mítink Zlatá tretra je jeho obliba čokolády s oříšky a ovocem – Studentské pečeti. „Na univerzitě v Severní Dakotě jsem poznal několik Čechů a ochutnal skvělou velkou čokoládu, kterou si tady chci koupit,“ přiznal se Atkins. A hned předložil i důkaz, že studoval s Čechy a plynulou češtinou se zeptal: „Jak se máš“.

Vicemistr světa v běhu na 100 m z Ósaky by ve čtvrtek rád zaběhl čas pod deset vteřin. „Cítím se nyní velmi dobře. Zdá se mi, že se dostávám do takové pohody, jakou pro kvalitní výkony potřebuji. Byl bych rád, kdyby se mi podařilo darovat publiku výkon pod deset vteřin,“ řekl čerstvý vítěz závodu na 100 metrů v rámci Zlaté ligy v Oslo.

V Ostravě se představí také světový rekordman na 100 mmetrů Usain Bolt, ale ten poběží dvojnásobnou trať, což může být pro Atkinse dobrá zpráva. „To vůbec ne. Nedívám se, kdo stojí v drahách vedle mě,“ usmíval se Atkins.

Jediným, kdo dokázal v Česku zaběhnout čas pod deset vteřin byl v roce 2005 Asafa Powell. Atkins by se k němu rád přiřadil. „Chci se dostat na listinu kvalitních sprinterů, kteří v Ostravě v minulosti startovali.

Ostravský mítink je pro Atkinse posledním před bahamskou kvalifikací. „Potřebuju být mezi třemi nejlepšími a pokořil olympijský limit.“

Cílem letošní sezony je pro všechny atlety účast na olympijských hrách. „Všechny mítinky na cestě do Pekingu jsou pro mě velmi důležité a velmi si cením, že můžu startovat v Ostravě, kde bude tolik skvělých atletů,“ řekl Atkins, jenž se bude zbývající dva dny na start v Ostravě pilně připravovat. „Chci podat co nejlepší výkon. Zlatá tretra je velmi výjimečný závod. Tolik sprintů se nikde neběhá. Vždy nějaký chybí, ale tady budou všechny,“ řekl Atkins, který prohlašuje, že se už běžcem narodil. „Narodil jsem se pro sprint. Jsem rozený běžec,“ usmíval se.