„Křišťálová tretra je jedna z nejhezčích cen, kterou kdy dostala, a chci ve čtvrtek získat ještě jednu,“ prohlásila rozhodně Jonesová.

Výtvor českých sklářů chválil podobně před několika dny při návštěvě České republiky i fenomenální americký sprinter Carl Lewis. Křišťálovou tretru pro vítěze mu věnoval bývalý oštěpař Jan Železný s dovětkem, že by ji v minulosti určitě vyhrál, kdyby v Ostravě mohl startovat.

Rekord mítinku 12,65 vteřin v překážkovém sprintu žen drží společně Grazyna Rabsztynová, která ho zaběhla v roce 1985 a Brigitte Fosterová. Ta ho vyrovnala v roce 2003. „Ráda bych jim ten rekord vzala. Cítím, že letos bych ho překonat mohla. Loni jsem v této době takové časy neběhala a zlepšení přišlo až ve druhé polovině sezony,“ řekla Jonesová.

Také pro usměvavou Američanku je ostravský mítink generálkou na národní kvalifikaci. Šanci startovat v Pekingu budou mít jen nejlepší tři překážkářky z USA. Další mají prostě smůlu. „Proto je čtvrteční závod pro mě velmi důležitý,“ řekla překážkářka.

Svou profesi atletky si bezezbytku užívá. „Potkávám při své práci spoustu známých lidí a navíc bych ráda byla vzorem pro mladé lidi. V Americe trpí spoustu lidí nadváhou a já jím chci ukázat, že pokud se budou hýbat, tak jim tento problém odpadne,“ vyjádřila se Jonesová.

Před dvěma roky v Ostravě pršelo. Letošní předpověď není taky nijak optimistická, všichni přesto doufají, že se vodě vyhnou. „Když jsem tady byla naposledy, tak jsem ani nevycházela z hotelu. Letos to snad vyjde a konečně si Ostravu trochu prohlédnu,“ uzavřela Jonesová.