Čerstvý světový rekordman na 100 metrů ze závodů v New Yorku, vysoký Jamajčan Usain Bolt, je pro všechny fanoušky atletiky tahákem, kterému nejde odolat.

Nejžádanější atlet světa současnosti se ve čtvrtek představí divákům v závodě na 200 metrů. Na dvoustovce se Bolt s osobním rekordem 19,75 dělí od minulé sezony s Carlem Lewisem o deváté místo v historických tabulkách. Světový rekord Michaela Johnsona má hodnotu 19,32. Pokud Bolt Johnsonův rekord z OH v Atlantě překoná, vyplatí mu pořadatelé prémii 25 tisíc dolarů.

Do Ostravy přijíždí Bolt podruhé. Na start před dvěma lety nemá dobré vzpomínky. „Byla tady strašná zima. Snad se to nebude opakovat,“ řekl Bolt, jenž drží na dvoustovce rekord mítinku časem 20,25 s.

Jaká byla cesta? Jste moc unavený?

Ne ne. Cítím se dobře. Nebylo to moc namáhavé. Jsem spokojený.

Jste držitelem světového rekordu na 100 metrů, ale v Ostravě poběžíte dvojnásobnou trať. Máte v plánu pokořit rekord i na této trati?

Nechci nic říkat dopředu. Je to moje první dvoustovka v sezoně. Uvidím, co bude. Ještě nejsem ani rozhodnutý, který sprint poběžím na olympijských hrách v Pekingu.

Ve čtvrtek vůbec poprvé po překonání světového rekordu zakleknete do startovních boxů. Bude to jiné než před závody v New Yorku, kde jste se stal světovým rekordmanem?

Určitě. Je to pro mě zcela výjimečná situace, protože jsem ještě nešel na start jako světový rekordman.

Jak se změnil váš život poté, co jste se stal novým rekordmanem na 100 metrů?

Moc se toho nezměnilo a stále směřuji přípravu k olympijskému startu. O něco více se o mně zajímají média, ale nechci si to připouštět a zbytečně se rozptylovat.

Jak dlouho jste cestoval do Ostravy?

Z hlavního jamajského města Kingstonu jsme vzlétli v pondělí v 8.30 hodin ráno. Takže celý den. (Letadlo z Prahy přistálo v Mošnově v úterý v 8.09 hodin – pozn. aut.).

Jaký máte program do čtvrtečního startu? Půjdete se podívat i do města?

Budu se hlavně připravovat. Ještě dnes se půjdu protáhnout a ve středu budu běhat stovkové úseky. Pokud mi zbude čas, tak bych se do města podíval. Uvidím, jak to vyjde.

V poslední době se ve sprinterských disciplínách překonává jeden rekord za druhým. Čím si to vysvětlujete?

Je to asi tím, že se velmi zkvalitňují tréninky. Taky je nyní více kvalitních běžců.

V Česku nikdo neběžel dvoustovku pod dvacet vteřin. Dokážete to vy?

Když budou dobré podmínky, pak se o to samozřejmě pokusím. Pokud se počasí pokazí, tak pro mě bude důležité především zvítězit.

Jaké by měly být optimální podmínky?

Hlavně aby nebyla zima. Na chladnější počasí jsem si zvykl, ale to co tu bylo před dvěma lety, kdy bylo snad dvanáct stupňů, to bylo moc.