Na šampionát do německého Hannoveru však postoupí pouze finalisté. „V současné době ještě nemáme tak kvalitní mužstvo, abychom se do finále dostali, ale hlavní je konfrontace s kvalitními týmy, která nás v Ostravě určitě čeká,“ řekl Karel Ševčík z České ragbyové unie, který má na starosti práci s mládeží.

„Sedmičkové ragby se liší od toho patnáckového (číslo určuje počet hráčů jednoho týmu – pozn. aut.) v tom, že se hraje pouze na dvakrát sedm minut, což vždy přináší dramatické a vypjaté souboje,“ tvrdí Karel Ševčík, podle kterého je dalším zásadním rozdílem to, že se nejlepší mužstva neřídí heslem: „Každý získaný metr dobrý“, ale dlouho drží míč a hledají skulinu v soupeřově obraně. Ke skórování pak využívají smrtících brejků. „Zápasy jsou tak rychlé, že na ně musí dohlížet hned pět rozhodčích, kdežto v patnáctkovém ragby rozhodují pouze tři sudí,“ doplnil svého kolegu jeden z organizátorů, Dalibor Čech z klubu Sokol Mariánské Hory, jenž bude zároveň jedním z rozhodčích.

Úvodní kvalifikační duel se Španělskem odehrají Češi v sobotu od 11 hodin v areálu RC Ostrava v Mariánských Horách. Postupně se pak ve skupině A utkají svěřenci trenéra Antonína Brabce s Chorvatskem (13 hodin), kterému minulý týden podlehli na turnaji v Záhřebu 7:14, a Portugalskem (15 hodin).

„V neděli se turnaj přestěhuje na Městský stadion ve Vítkovicích, kde odehrají Češi závěrečný zápas skupiny od 11.40 hodin proti Švýcarsku. Skupinu B tvoří celky z Německa, Andorry, Belgie, Srbska a Slovenska. „Favoritem turnaje jsou Španělé a Portugalci. Zlobit bude i Andorra a Německo, kteří mají nejlepší postavení z loňského roku,“ doplnil Karel Ševčík. Semifinálové boje začínají v neděli ve 13.30 hodin. Finále je na programu v 16.30 hodin. Fanoušci, kteří dorazí do Vítkovic, nebudou ochuzeni ani o zápasy o umístění. Během dvou dnů tak bude k vidění celkem devětadvacet zajímavých střetnutí.