Na rozcvičovacím stadionu od 15 hodin (vstup mají všichni příchozí volný) budou bojovat o vítězství na Zlaté tretře kladiváři a kladivářky. „Bohužel nepřijede obhájce loňského prvenství, Bělorus Ivan Tichon, který onemocněl,“ uvedl manažer mítinku Alfons Juck. „Přesto se mají diváci na co těšit,“ dodal.

Tahákem by měl být především pokus o dvojnásobné překonání rekordu mítinku. Mužský drží z loňska právě Tichon za hod 80,19 metru. Mezi ženami vévodí kladivářským tabulkám od roku 2006 Kubánka Yipsy Moranová, která hodila břemeno do vzdálenosti 74,69 m. „Bude závodit i letos,“ oznámil Juck.

K favoritům mužské kladivářské soutěže by měli patřit Slovák Libor Charfreitag a Slovinec Primož Kozmus. Oba by měli útočit na nejlepší letošní výkon Maďara Krisztána Parse 81,29 metrů i rekord mítinku Bělorusa Tichona. „Cítím se výborně. Sezonu jsem minulý týden začal hodem 80,81. Věřím, že oba rekordy dokážau přehodit,“ uvedl Slovinec Kozmus.

Slovenský kladivář Charfreitag před ostravským mítinkem pilně trénoval. „Je to pro kladiváře asi nejvýznamnější závod. Pokud vyjde počasí, diváci uvidí skvělý závod,“ řekl Charfreitag.