Bývalá dlouholetá opora české ragbyové reprezentace Martin Kafka bude na víkendovém kvalifikačním turnaji mistrovství Evropy v sedmičkovém ragby v Ostravě plnit důležitou funkci ambasadora šampionátu.

Bývalý vynikající zadák a útoková spojka má dlouholeté zkušenosti z Francie, kde hrával v druhé nejvyšší soutěži. Nyní Kafka působí jako asistent trenéra týmu do patnácti let a zároveň mládežnický konzultant. Jeho úkolem bude v Ostravě co nejvíce přiblížit jeden z vrcholů letošní ragbyové sezony široké veřejnosti. „Společně s organizačním výborem chceme dokázat, že i u nás se může pořádat takováto významná ragbyová událost. A že to je možné nejenom v Praze,“ říká odhodlaně.

Jak jste se dostal k roli ambasadora tohoto turnaje?

Oslovila mě Česká ragbyová unie prostřednictvím Karla Ševčíka, hlavního organizátora šampionátu. Důvodem asi bylo mé dlouholeté působení u české reprezentace.

Co je vlastně náplní práce ambasadora mistrovství Evropy?

Mým úkolem je víceméně zaštítit tento turnaj. Propagovat ho mediálně a do jisté míry působit i jako taková motivace pro hráče. Měl bych turnaji dodat kredit tím, že Česká ragbyová unie se tomu věnuje, a prezentovat ho jako její produkt. Co nejvíce jej přiblížit jak světu, tak divákům tady v Ostravě a v celé republice. V každém případě mě tato nabídka velice potěšila a já doufám, že mistrovství splní všechna naše očekávání.

Už dva roky aktivně nehrajete. Nemrzí vás třeba, že se tohoto turnaje nemůžete zúčastnit jako hráč?

To se nedá přesně říct. Už dlouhou dobu nehraji. Samozřejmě člověk, který celý život sportuje, se v nějaké fyzické kondici udržuje, ale jen o té to není. Je to hlavně o rychlosti myšlení a taky o automatismech, které má každý hráč zažité. Ty se týkají jak myšlení, tak také pohybové koordinace. Pokud z toho ale člověk na delší dobu vypadne, tak trvá dlouho, než to dožene. Proto si myslím, že kdybych teď do turnaje naskočil, moc velkou posilou bych pro tým asi nebyl.

V minulosti jste reprezentoval jak v patnáctkovém, tak v sedmičkovém ragby. Jak moc se tato hra posunula dopředu od doby, kdy jste ji hrál vy?

Sedmičky se samozřejmě vyvíjejí, ale jinak než patnáctky. V těch se totiž mění i pravidla a to potom přispívá k většímu rozvoji. Naproti tomu sedmičky takovými změnami neprocházejí, a proto si stále udržují svou podobu. Na druhé straně ale samozřejmě dochází k velkému vývoji fyzické připravenosti hráčů, ale to je typické snad pro všechny sporty. Po strategické nebo technické stránce ale k velkým posunům nedošlo.

Jaké budou podle vás výkony české reprezentace na tomto turnaji?

Doufám, že dobré. Věřím, že kluci jsou dobře připraveni, o to se staral Antonín Brabec, který má v sedmičkách bohaté zkušenosti. Tým vedl po stránce manažerské Karel Pekáček, kterému taky hodně věřím, takže podle mě byla příprava dobře sestavená a profilovaná. Ukáže se samozřejmě až na hřišti, jak dobří jsme. Na druhé straně máme velkou slabinu v tom, že u nás nepůsobí žádný trenér, který by měl zkušenosti ze světa. I tak si ale myslím, že snad alespoň druhé či třetí místo ve skupině vybojujeme, a dostaneme se tak do malého finále.

Zdeněk Janiurek, ml.