Zataženo, okolo 20 stupňů. Po sluníčku, které vyhřívalo Ostravu ještě předevčírem ani památky. Naštěstí nespadla na Městský stadion v Ostravě-Vítkovicích, kde se ve čtvrtek 12. června konal 47. ročník atletického mítinku Zlatá tretra, ani jedna dešťová kapka.

„Takové podmínky jsou pro atlety téměř ideální,“ uvedl ambasador mítinku fenomenální oštěpař Jan Železný.

Státní hymna v podání populární zpěvačka z nedaleké Vendryně Ewa Farna naladila diváky do pozitivní nálady, a pak už se zaplněný stadion mohl plně věnovat sportovnímu svátku – Zlaté tretře.

Po národních soutěžích, které bavily příchozí diváky už dvě hodiny před slavnostním zahájením, se první opravdová hvězda objevila na atletickém ovále těsně před pátou hodinou.

Přesně v 17 hodin zazněl startovní výstřel hodinovky žen, kde vítězka Bostonského maratonu Etiopanka Dire Tuneová úspěšně atakovala světový rekord Keňanky Tegly Loroupeové 18 340 metrů z roku 1998.

Neuvěřitelný závod zvedl diváky ze sedadel a ti hnali drobnou atletku za novým světovým rekordem. Ten starý neodolal. Nový rekord má hodnotu 18 517 metrů, což je o 177 metrů více.

„Jsem velice šťastná, že se mi podařilo překonat světový rekord. Jsem hrdá, že jsem se přiblížila hodnotě Haleiho Gebresselasieho. Nebylo to lehké, ale dokázala jsem to,“ radovala se nová světová rekordmanka v hodinovce Tuneová.

Národních rekordů se dočkaly i obě další běžkyně, které hodinovku pokořily. Slovenka Katarína Berešová i Češka Ivana Sekyrová, která zdolala 16 422 metrů.

Ještě před začátkem hlavního programu se o křišťálovou tretru poprali i oštěpaři, kde Čech Vítězslav Veselý pokořil B limit pro účast na letních olympijských hrách v Číně.

JIŘÍ TOMAŠKOVIČ ZDENĚK JANIUREK ml.