„Hlavním rozdílem mezi tímto a patnáctkovým je to, že v poli je jen sedm hráčů. Sedmičkové ragby je více atletické. Zápasy se hrají na dvakrát sedm minut, takže není čas na nějaké taktizování. Týmy musejí hned od začátku jít po bodech,“ vysvětlil systém „sedmičkového“ ragby organizátor turnaje Karel Ševčík.

Ostrava se má opravdu na co těšit. Kromě českého národního týmu se zde představí i několik týmů z evropské špičky, jako například Portugalsko, Španělsko nebo Německo. „Portugalci jsou čtyřnásobní mistři Evropy. Podle hodnocení FIRA jsou na tom v současnosti nejlépe Španělé. Velkými favority budou ale také Němci, kteří jsou v žebříčku druzí,“ představil největší kandidáty na postup Ševčík.

Hrát se bude ve dvou pětičlenných skupinách, pouze finalisté turnaje se však probojují na mistrovství Evropy do Hannoveru. Česká reprezentace tak vysoko nemyslí, ale do počtu rozhodně být nechce. „Naším cílem je skončit nejhůře do čtvrtého místa a zahrát si tak alespoň malé finále,“ zhodnotil ambice Čechů manažer reprezentace Karel Pekáček.

Turnaj začíná v sobotu 14. června v 11 hodin na hřišti Sokola v Mariánských Horách. Úvod kvalifikace obstará souboj naší reprezentace s týmem Španělska. V neděli pak šampionát pokračuje na Městském stadionu v Ostravě-Vítkovicích. Cena dvoudenní vstupenky je šedesát korun.

Skupina A: Španělsko, Chorvatsko, Portugalsko, Švýcarsko, Česká republika.
Skupina B: Německo, Andorra, Belgie, Srbsko, Slovensko.

Program české reprezentace

Sobota 14. června (areál RC Sokol Mariánské Hory): Česko – Španělsko (11), Česko – Chorvatsko (13), Česko – Portugalsko (15).

Neděle 15. června (Městský stadion Vítkovice): Česko Švýcarsko (11.40).

Závěrečný program – neděle 15. června (Městský stadion Vítkoice): A3 – B4 (13.30), A4 – B3 (13.50), A1 – B2 (14.10), A2 – B1 (14.30). O 9. místo (14.50). O 7. místo (15.20). O 5. místo (15.40). O 3. místo (16.10). Finále (16.30).

(jaz)