Nešťastně skončila snaha českých sedmičkových ragbistů na kvalifikačním turnaji mistrovství Evropy, který se konal o víkendu v Ostravě. Češi dokázali v základní skupině porazit jen Švýcary a prohra v semifinále skupiny o páté místo způsobila, že český tým mohl skončit nejlépe sedmý. Před turnajem však svěřenci Antony Brabce mysleli nejhůře na čtvrté místo.

Turnaj otevírali naši hráči soubojem se Španělskem, ve kterém přitom určitě nebyli outsiderem, první půli dokonce vyhráli 7:0. Jenže ve druhém poločase se zranil Hayden Roche a Španělé začali získávat převahu. Dokonalý obrat pak dokonali v nastaveném čase povedenou pokládkou a hlavně úspěšně proměněným kopem. Také v utkání proti Chorvatům tahali Češi za kratší konec a museli překousnout další prohru. Proti čtyřnásobným mistrům Evropy z Portugalska pak neměl náš národní tým šanci, přestože rozhodně nepředvedl špatný výkon. Ve prospěch Portugalců však mluvila lepší obrana a stoprocentní využití šancí.

„Čekali jsme, že budou o hodně silnější. Určitě jsou na tom fyzicky lépe. Byli daleko sehranější než my. Bohužel naší slabinou byl fakt, že se hodně kluků zranilo a proto musely nastoupit rezervy,“ zhodnotil souboj s Portugalskem Vlastimil Madrý, který byl na soupisku českého týmu dopsán také až dodatečně.

O postupu domácího mužstva ze skupiny tak rohodoval poslední zápas. Česká republika se v něm utkala se Švýcary a zvládla jej na jedničku. Výsledek 34:10 hovoří za všechno. Konečné čtvrté místo ve skupině tak Čechy posunulo do takzvaného „Plate semifinále“, tedy bojů o nejlépe páté místo. V něm se výběr trenéra Antonyho Brabce potkal s Andorrou. Té však nešťastně podlehl 7:14.

„Prohra nás hrozně mrzí. Byl to vyrovnaný zápas a myslím, že jsme hráli velice dobře. Bohužel se nám to nepovedlo. Rozhodčí nás dvakrát vyloučil za věci, které Andoře pouštěl. V prvním poločase navíc nastavoval zbytečně dlouho a náš soupeř se díky tomu dostal do vední. Na to se ale vymlouvat nemůžeme, měli jsme si víc rozhazovat míč do prostoru a nehrát tak na sebe,“ shrnul kriticky hrající trenér Antony Brabec. Jeho svěřenci nakonec v zápase se Srbskem dominovali a vítězstvím 43:5 vybojovali alespoň sedmé místo. „Nemůžeme být nějak moc spokojeni. Chtěli jsme skončit výše,“ zakončil Brabec.

Radost naopak zavládla v táboře Portugalců a Španělů. Ti postupem do finále turnaje splnili kritériu pro postup na mistrovství Evropy do Hannoveru, které je zároveň kvalifikací na světový šampionát v Dubaji. Finálový zápas tak byl spíše už jen formalitou. Z vítězství a z konečného triumfu na ostravském turnaji se nakonec radovali reprezentanti Portugalska.

Pořadí v základních skupinách:

Skupina A: 1. Portugalsko, 2. Španělsko, 3. Chorvatsko, 4. Česko, 5. Švýcarsko.

Výsledky českého týmu v základní skupině: Česko – Španělsko 12:14 (7:0). Chorvatsko – Česko 21:12 (14:7). Portugalsko – Česko 31:0 (12:0). Švýcarsko – Česko 10:34 (10:10).

Skupina B: 1. Německo, 2: Belgie, 3. Andorra, 4. Srbsko, 5. Slovensko.

Výsledky play off – „Plate“ o 5. místo, semifinále: Chorvatsko – Srbsko 39:7 (22:0). Česko – Andorra 7:14 (0:7). Utkání o 5. místo: Chorvatsko – Andorra 28:12 (14:5).

„Cup“ o 1. místo – semifinále: Portugalsko – Belgie 52:0 (22:0), Španělsko – Německo 15:14 (5:14). Finále: Portugalsko – Španělsko 24:7 (7:7).

O umístění – 3. místo: Německo- Belgie 7:24 (0:12). 7. místo: Česko – Srbsko 41:5 (19:0). 9. místo: Švýcarsko – Slovensko 21:13 (7:7).

ZDENĚK JANIUREK ml., JAKUB NOHAVICA