Volejbalisté DHL Ostrava, kteří letos vybojovali stříbrné medaile, chtějí opět hrát na špici extraligy. Do nové sezony, ve které je navíc čeká start v evropském poháru Chllenge Cup, vstoupí s kádrem, jehož věkový průměr je 23 let.

„Po zlatých medailích v roce 2006 je letošní stříbro pro nás skvělý úspěch, který jsme před začátkem sezony nečekali. Tým ukázal bojovnost, nadšení a vůli po vítězství,“ hodnotil uplynulý ročník extraligy předseda správní rady VK DHL František Kopecký.

Kádr českého vicemistra opustilo po sezoně šest hráčů. Smečař Eduardo Nunes se vrátil do Brazílie, blokař Ondřej Michálek posílil extraligového nováčka v Benátkách nad Jizerou, libero Petr Chromý ukončil kariéru, nové angažmá si hledají blokař Zdeněk Ledvoň a nahrávač Martin Kadlc. „Některým skončila smlouva, jiní chtějí víc herních příležitostí, nebo se do nově budovaného týmu nehodili výkonnostně,“ vysvětlil změny trenér Jaroslav Tomáš.

Nejcitelnější ztrátou je ale odchod reprezentačního univerzála Davida Konečného, který zamířil do francouzského Tours. „Nejlepšího českého univerzála, který byl hlavní údernou silou družstva, nenahradíme nikdy. Kádr jsme proto posílili na dalších postech, aby se zodpovědnost rozložila na všechny útočící hráče,“ má jasno trenér Tomáš.

Na postu univerzála bude v DHL nastupovat 25letý Radek Motys z mistrovských Českých Budějovic. Posilou na bloku se stal 24letý Martin Klapal z Brna, odkud přišlo i 23leté libero Jan Václavík. Na smeči se představí dva reprezentanti – 27letý Estonec Jaanus Nommsalu a 20letý slovenský junior Marek Mikula.

Družstvo mužů doplní tři junioři DHL – 19letý smečař Richard Mauler, 19letý blokař Jaroslav Švasta a 17letý nahrávač Matěj Štika, jehož otec Petr byl dlouholetou ostravskou oporou. „Věřím, že družstvo bude funkční. Motys byl v české extralize druhým nejlepším hráčem za Konečným. S příchodem Kvapila se zvýší úderná síla na středu sítě, Nommsalu má zkušenosti z Francie, kde hrál s blokařem Kubalou, z Řecka a Estonska, Mikula ze Slovenska. Zkušenosti zatím chybějí jen Štikovi, ale je to talent. Navíc ještě hledáme nějakou alternativu, aby risk nebyl tak vysoký,“ naznačil kouč DHL možnost dalšího rozšíření soupisky.

Věkový průměr 14členného kádru je nyní 23 let. „Navíc všichni hráči mají podepsanou smlouvu minimálně na dva roky i déle, takže s družstvem půjde pracovat. I letos chceme být na špici extraligy, ale mé tajné přání je zase hrát finále,“ prozradil trenér.

Letní přípravu zahájí tým 21. července a v plánu turnajů nechybí 11. a 12. září tradiční Ostrava Cup. Česká extraliga, která se rozšířila na dvanáct družstev včetně juniorského výběru ČR a její základní část se hraje dvoukolově, začne 20. září. Tým DHL v 1. kole přivítá doma Příbram.

Český vicemistr má se ziskem stříbra zároveň právo startovat v evropském poháru. „Vůbec jsme neváhali a díky podpoře našeho generálního sponzora a města Ostravy se přihlásili. Vzhledem k tomu, že nějaké zkušenosti jsme získali v Lize mistrů, věřím, že zvládneme i Challenge Cup,“ řekl Kopecký.

DHL vstoupí do poháru až ve 2. kole, kdy se v listopadu utká systémem doma-venku s vítězem duelu Tampere (Finsko) – Partizan Bělehrad (Srbsko). „V Challenge Cupu platí pravidlo ‚zlatého setu‘, kdy při rovnosti setů z obou zápasů se nepočítají míče, ale následuje nový set. Naše vylosování je výhodné v tom, že doma hrajeme až druhé utkání,“ prozradil předseda klubu.

Soupiska DHL Ostrava – nahrávači: Zaťko, M. Štika, smečaři: Správka, Nommsalu, Kozák, Mikula, Mauler, univerzální hráči: Motys, Kořistka, blokaři: Kubala, Klapal, Malínek, Švasta, libero: Václavík.