Jedním z hostitelů Akademického mistrovství světa v baseballu bude Ostrava, kde česká reprezentace odehraje tři zápasy v Ostravě.

„Máme velkou radost, že zrovna v Ostravě šampionát zahájíme. Jde opravdu o vrcholnou akci. Mnoho baseballistů, kteří se představili na akademickém mistrovství, si později zahrálo v zámořských profesionálních soutěžích,“ těší se na turnaj jeden z organizátorů šampionátu a prezident ostravských Arrows Radim Kepák. „Finišujeme s přípravou, do šampionátu bychom měli vše v pohodě stihnout. Už jen upravujeme parkovací plochy a musíme vyzkoušet umělé osvětlení. Nic nepředpokládaného by se ale nemělo stát,“ slibuje Kepák bezproblémový průběh akce. Baseball pod umělými světly bude jedním z velkých lákadel ostravské části šampionátu. Kromě toho se fanoušci mohou těšit i na hojné zastoupení bývalých či současných hráčů Arrows v národním týmu. „V reprezentaci máme celkem pět odchovanců. Kromě našich kmenových hráčů Michala Jurdzina, Borise Bokaje a Jakuba Zděbla se v Ostravě představí Kuba Malík, který hraje profesionální soutěž v Holandsku, a Petr Čech, hájící barvy Arrows ve Spojených státech. Nominován byl ještě další odchovanec Honza Řeháček, ten si ale musí plnit povinnosti v klubu. Holandský zaměstnavatel ho na šampionát nepustil,“ vyjmenovává Kepák účast Ostravanů na turnaji.

Asi největším překvapením je nominace 19letého vnitřního polaře Jakuba Zděbla, který si až v letošní sezoně vybojoval místo v základní sestavě Arrows. „Jsem moc rád, že jsem dostal tuto šanci. Vůbec se mi o tom nesnilo. Přijedou nejkvalitnější týmy světa, proti kterým si budu moci zahrát. Bude to obrovská zkušenost,“ těší se ostravský mladík. „Hraji na druhé metě a tam je obrovská konkurence. Za každou směnu na hřišti tak budu rád. Je mi jasné, že se moc na hřiště nedostanu. To mi ale teď vůbec nevadí. Pro mě je čest, že jsem se vůbec do nároďáku dostal,“ dodal Zděblo.

Program šampionátu zahájí ve čtvrtek otevírací zápas mezi Českem a Koreou. Už od neděle ale bude v porubském areálu Arrows probíhat festival Na domácí metě. Po vystoupení hudebních skupin se v noci budou promítat filmy s baseballovou tematikou.

Program akademického MS
Čtvrtek 17. 7. – 19.00: ČR – Korea.
Pátek 18. 7. – 10.30: Korea – USA, 20.00: ČR – Litva.
Sobota 19. 7. – 15.00: Litva – Korea, 20.00: USA – ČR.
Neděle 20. 7. – 15.00: USA - Litva.

LUKÁŠ OTIPKA