Ve čtvrtek 17. července večer bylo v Ostravě zahájeno čtvrté Akademické mistrovství světa v baseballu. Úvodní zápas obstarala mužstva České republiky a Koreje a hrálo se za extrémního počasí. Úvodních sedm směn propršelo a obecně bývá zvykem, že v takových případech se nehraje. Ovšem zahajovací duel šampionátu musel být odehrán, a tak se oba týmy musely potýkat nejen mezi sebou, ale i s nepřízní počasí.

A dlouho na obou stranách dominovali nadhazovači. Češi byli na soupeře skvěle připraveni a Martin Schneider na nadhazovačském kopci favorizované Korejce dlouho do ničeho nepustil. „Podrobně jsme analyzovali hru Korejců v přípravném utkání proti ostravským Arrows. V baseballu hrají informace dominantní roli a vzhledem k tomu, že jsme věděli, co budou hrát, odehráli jsme s nimi spoustu vyrovnaných směn,“ uvedl trenér českého výběru Arnošt Nesňál.

Prvního odpalu se diváci, kterých i v nepříznivém počasí přišlo hodně, dočkali až ve třetí směně, ale první změna stavu přišla až o tři směny později. Korejci se zásluhou dvou doběhů dostali do vedení, ale hned vzápětí snížil jednobodovým homerunem Šimon Kudernatsch. „Ten odpal se mi povedl, ale to nebylo až tak důležité. S Korejci jsme dlouho drželi krok hlavně proto, že jsme hráli jako tým a předvedli jeden z nejlepších výkonů za poslední roky,“ odmítl chválu pálkař, který momentálně zkouší štěstí v Americe.

Další změna stavu přišla až v předposlední směně a málem znamenala senzaci. Český výběr po dlouhém Malíkově odpalu vyrovnal a vzápětí díky Hrušovského doběhu šel do vedení. V té době dělily Čechy od vítězství pouhé tři auty. Ovšem Korejci dokázali potvrdit roli favorita. Nejprve po špatném příhozu na třetí metu vyrovnali. „Chtěli jsme chytit hráče na třetí metě, bohužel v tom počasí nám příhoz nevyšel. Kluci jsou mladí a občas se chybám nevyhnou,“ uvedl k možná zlomovému okamžiku český kouč. V dalším průběhu pak hosté přidali další tři body a zápas nakonec vyhráli 6:3, a český tým se tak nakonec senzace nedočkal.

„Hráčům jsem řekl, že jsem na ně hrdý. Ukázali, že se můžou měřit s nejlepšími celky světa a nepřeháním, když řeknu, že jsme odehráli nejlepší zápas za poslední tři roky. Tak dobře jsem kluky snad ještě hrát neviděl,“ poznamenal po utkání český kouč Arnošt Nesňal, který bral nešťastnou prohru sportovně.

„Takový je holt baseball. Je to akademický tým a na některých postech klukům ještě chybějí zkušenosti, takže občas uděláme nějaké chyby. Přesto znovu opakuji, že na kluky jsem opravdu hrdý,“ dodal český trenér.