Ostravská část Akademického mistrovství světa v baseballu o víkendu skončila. Česká reprezentace se po čtvrteční nešťastné porážce od Koreje v pátek večer utkala s největším outsiderem turnaje Litvou. A i když na pálce Češi zrovna nezářili, i díky chybám Litevců si v poklidu došli pro vítězství 5:0.

„Zadání pro tento zápas bylo jednoznačné. Chtěli jsme hrát na naši úrovni a nesnižovat se na úroveň soupeře. Prvních pár průchodů line-upem se nám to ale příliš nedařilo,“ přiznal trenér českého výběru Arnošt Nesňal.

Vyvrcholením ostravské části turnaje pak byl sobotní zápas mezi obhájci zlata, týmem USA a českým výběrem. Američané přijeli s vizitkou týmu, který v přípravě dvakrát porazil kubánský Dream team, který se připravuje na obhajobu olympijských medailí. Pro většinu českých hráčů to pak byl vrchol turnaje.

„Hrát s Američany je vždycky svátek. Možná i proto někteří kluci na akademickém šampionátu hrají. Vždyť za pár let budeme tyto Američany vídat v Major league. A budeme si moct říct, proti těmhle jsem si zahrál. Je to opravdu velký svátek. Člověk se může srovnat s absolutní špičkou a říct si: v tomhle jsem stejně dobrý jako oni, v tomhle zaostávám. Bude to pořádná škola," uvedl odchovanec ostravských Arrows Jakub Malík, který momentálně hraje v nejlepší evropské soutěži v Nizozemí.

Český tým přesto netrpěl přehnaným respektem a v úvodní směně Američany dokonale zaskočil. Hned třikrát dokázal odpálit a zásluhou doběhu Martina Schneidera si připsal i první bod zápasu. „Takhle bychom měli hrát častěji, tak by naše hra měla vypadat,“ pochvaloval si trenér české reprezentace Arnošt Nesňál.

Výběr Spojených států ale začal brzy potvrzovat svou sílu. Na nadhozu měl hráče, kteří vypouštěli míč rychlostí skoro sto padesát kilometrů v hodině a pálkaři se do nadhozu dokázali pořádně opřít. Přesto zápas dokázali otočit až ve čtvrté směně zásluhou dvojbodového homerunu Jareda Clarka. Postupně náskok zvyšovali na konečných 8:2.

„Výkon hodnotím jedině pozitivně. Byli jsme si vědomi svých limitů a tak jsme na soupeře nenasadili elitní nadhazovače. Ale i kluci, kteří na kopci byli, Američany potrápili. Ti byli lepší na pálce, ale pro nás je pozitivní, že jsme udělali snad první útočné body proti americkým týmům,“ řekl český kouč, který se pokusil porovnat tento americký tým s těmi, se kterými hráůi češi v minulosti. „Proti mužstvu, se kterým jsme hráli na minulé Univerziádě, bych řekl, že jsou pálkařsky slabší. Ale bude to asi tím, že my jsme šli za tu dobu neuvěřitelně nahoru.“

Česká reprezentace v Ostravě získala jedno vítězství a dvakrát prohrála. Před dalšími boji je ale Arnošt Nesňál optimistou. „Spokojeni bychom byli, kdyby se nám podařilo porazit Koreu, což byl náš cíl a moc k němu nechybělo. S herním projevem jsem ale spokojený a v ostatních utkáních se porveme o semifinále,“ dodal český trenér.

Další zápas pak tým čeká už v pondělí, kdy se v Brně od 18 hodin utkají s Tchaj-wanem.