Ten na vrcholu K2 stanul přesně před rokem, 20. července 2007, jako druhý Čech v historii. Úspěšně tak završil snažení výpravy Leopolda Sulovského a po 21 letech napodobil úspěch Josefa Rakoncaje. Hned po návratu Libor Uher začal plánovat další výpravu na Mount Everest, záměry mu ale zkřížil těžký úraz. V těchto dnech se v Beskydském rehabilitačním centru v Čeladné snaží dostat opět do formy.

Letos v březnu si nejprve jel horolezec za svůj výkon z rukou primátorky města převzít do místecké Nové scény Vlast Cenu Statutárního města Frýdek-Místek. Na předání však málem nedojel, protože jej na cestě zastavila dopravní nehoda. Všechno naštěstí dobře dopadlo a horolezec i přes tuto nepříjemnost nakonec do Vlasti dorazil. Při přebírání šeku na dvacet tisíc korun mu pak nezbylo než konstatovat, že peníze z této ceny použije na opravu vozu. Horolezec pak ještě dodal, že svůj sport nepovažuje za přehnaně nebezpečný, protože se člověku se může nehoda stát prakticky kdykoliv a kdekoliv.

Z dopravní nehody sice Libor Uher vyváznul bez následků, ale už o dva měsíce později letos v květnu utrpěl těžké zranění při svém pádu při zlézání Gerlachovského štítu ve slovenských Tatrách. Při slaňování se uvolnil kámen a poškodil lano. To pak nevydrželo zátěž a Uher se zřítil. Záchranáři kvůli špatnému počasí nemohli vrtulníkem přistát přímo na místě nehody, takže pro něj nahoru museli dojít s nosítky. Natřikrát zlomený kotník, osm zlomených žeber a pohmožděná plíce, to byl výsledek dvacetimetrového pádu. I v tomto případě se však dá mluvit o štěstí v neštěstí, fatálním následkům pádu totiž zabránil hluboký sníh.

Polámaný kotník horolezci ošetřili lékaři v popradské nemocnici a poté byl transportován do Olomouce, kde mu jej lékaři zpevnili destičkami a šrouby. Téměř celé prázdniny teď stráví v Beskydském rehabilitačním centu v Čeladné. „Podstupuje tu komplexní rehabilitační program po těžkém zranění, které utrpěl po svém květnovém pádu v Tatrách. Čekají jej každodenní koupele, masáže, parafin, speciální cvičení nebo jízda na horském kole,“ upřesnil mluvčí centra Tomáš Želazko.

„Můj zdravotní stav se nyní zlepšuje. Cítím se rozhodně lépe a snažím se co nejrychleji dostat do původní pohody,“ potvrdil Libor Uher. V centru navštěvuje také unikátní zařízení Polarium, což je moderní zařízení, ve kterém se lidé léčí velmi nízkými teplotami doshujícími až mínus 120 stupňů Celsia. „Mrazící komoru jsem již navštěvoval s kolegy před oběmi expedicemi v roce 2005 a 2007. Nyní cítím, že mi to hodně pomáhá v hojení mých zlomenin,“ dodal horolezec.

Jak dlouho bude Uher polámaný kotník dávat dohromady zatím lékaři nedokážou odhadnout. Záleží na tom, jak rychle bude polámaná kost srůstat. „Zřejmě již v srpnu bude moci jezdit na kole a chodit dlouhé štreky. Ale na lezení po horách teď asi bude muset na několik měsíců zapomenout,“ uvedl jeho ošetřující lékař Jan Neuwirth.