Největší slávu zažíval v sedmdesátých a osmdesátých letech. Tehdy se ve Vřesině pravidelně scházeli motokrosoví reprezentanti a závody bývaly zpestřeny i autokrosovými kláními. Po roce 1989 prošel areál, stejně jako ostatní v republice, velkou proměnou. Současnému majiteli Janu Murovi se daří udržet vysokou úroveň areálu, který se stal především místem pro milovníky rodeocrossu.

V posledních letech hostí Vřesinská strž i závody off– road trialu nebo truck trialu. Velmi členitý terén nabízí ideální prostředí pro stavbu trialových sekcí, které jsou podstatou závodů.

„Pro nás je truck trial přitažlivou sportovní disciplínou. Velké nákladní vozy s řadou konstrukčních úprav pro jízdu v terénu jsou výzvou pro každého řidiče. Ovládat téměř dvacetitunový kolos mezi brankovými sekcemi, projíždět komplikovaným terénem, znát dokonale každou součást svého vozu a vychutnávat sílu motoru, to je pro nás adrenalin a svým způsobem i relax,“ řekl k závodům truck trialu Libor Václavík z Librosu, jehož tatrovky jsou pravidelným účastníkem podobných akcí.

A je to právě Libros, který společně s promotérem a dlouholetým sportovním ředitelem off–road a truck trialu v České republice Oldřichem Janků pořádá o víkendu ve Vřesinské strži velkou trialovou akci pod názvem Setkání mistrů trialu - 4x4 Shock Cup 2008. Pořadatelé mají s podobnými akcemi velké zkušenosti, stačí připomenout mistrovství České republiky, které se konalo minulý rok nebo mnoho podobných akcí v areálu Librosu. Záštitu nad Setkáním mistrů bude mít náměstek primátora Ostravy Zdeněk Trejbal a akce je i tentokrát příslibem té nejkvalitnější sportovní podívané.

Setkání mistrů se uskuteční v sobotu a neděli ve Vřesině, která se stane svědkem klání více než osmdesáti speciálů v několika kategoriích off–road. „Zpestřením pro diváky pak bude vložený závod nákladních terénních vozů královské kategorie S5 - truck trial, který přitahuje tradičně k tomuto sportu i laiky. Souboj velkých monster v těžkém terénu je zážitkem na celý život,“ uvedl jeden z organizátorů akce Dalimil Frič.

A co to vlastně trial je? Co vlastně fanoušci motoristického sportu ve Vřesině uvidí? „Trial je vlastně disciplína, ve které musí účastník závodu prokázat v přírodním nebo uměle vytvořeném terénu své zkušenosti a dovednosti v řízení vozidla. Nejde o žádný rychlostní závod, ale především o orientaci v brankových polích, šikovnost, odhad vzdálenosti a manévrování s vozem v malém prostoru. A to jsou vlastnosti, které by měl mít každý dobrý řidič. Chceme připravit i speciální sekce pro jezdce nepřihlášené do závodu, samozřejmě za dodržení všech bezpečnostních pravidel,“ přiblížil tento adrenalinový sport vrchní komisař a sportovní ředitel akce Oldřich Janků, který ještě upozornil, že trial je sportem, který má přísná pravidla. „Setkání mistrů se uskuteční podle evropských sportovních řádů t-trial. Snažíme se uplatňovat právě tato pravidla, protože jsou objektivnější pro závodníky a přehlednější pro diváky,“ dodal Janků.

Setkání mistrů trialu začíná v sobotu od 10 hodin a bude pokračovat prakticky celý den. V neděli se závodí od 10 do 16 hodin.

(mao, daf)